Crna hronika:Smrt zbog četiri marke

Istražujemo

Smrt zbog četiri marke

Smrt zbog četiri marke

Dvadesetrogodišnji Emrah Mučišta iz Sarajeva, trenutno "leži" u KPZ-u Zenica i izdržava kaznu za jedno od krivičnih djela iz njegovog već podebelog kriminalnog dosjea. Prethodno je izdržao 13-mjesečnu zatvorsku kaznu za brutalni napad na staricu Maricu Karamehić u junu 2007. godine, u sarajevskoj općini Ilidža. Sjetimo se, bila je to novinska vijest „sa sretnim ishodom“. Jer, nije bilo mrtvih. Tada nije. Nastavak ove priče je, međutim, bio mnogo tragičniji.

PRESRETANJE U HAUSTORU

Maricu je 2007. godine, Emrah Mučišta presreo u haustoru zgrade u kojoj je živjela, kada je jutrom krenula u granap po hljeb. Zbog četiri marke koliko je imala u novčaniku krvnički je izudarao pajserom u glavu. Skoro četiri godine Marica Karamehić liječila se od povreda. Preminula je na Klinici za ortopediju KCUS-a, 4. oktobra 2010. godine.

Tada 19-godišnjak, Mučišta je uhapšen nekoliko dana nakon napada i to samo zahvaljujući "detaljnijoj" istrazi jednog ilidžanskog "inspektora Murge". Sudilo mu se za "teško razbojništvo". Priznao je sudijama da je napao staricu zbog novca i kažnjen je na 13 mjeseci zatvora.

Sarajlija Jasenko Karamehić, sin Marice Karamehić, nakon majčine smrti je od Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH zatražio da preispitaju jesu li tužioci, odnosno sudije Kantona Sarajevo svojevremeno bili isuviše blagi prema napadaču.

Napadač je tada osuđen za teško razbojništvo ali pogledajte kakve su posljedice tog napada bile. Moja je majka godinama ležala traumatizirana, sa stalnim posttraumatskim glavoboljama, skoro potpuno retardirana zbog teških povreda glave. Nakon dugotrajnog liječenja je preminula. Obratio sam se predsjedniku Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, Miloradu Novkoviću, i zatražio od njega da se revidira kazna za Mučištu, kaže Karamehić. U jednom od pisama Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, izrazio je ozbiljne sumnje na rad tužilaca Tužilaštva Kantona Sarajevo, odgovornih u to vrijeme za predmet Mučišta. Napisao je VSTV-u kako ozbiljno sumnja da su tužioci još u optužnici "ublažili" djelo koje je Mučišta počinio.

SKLONITI UBICE S ULICE

Nađeno je niz olakšavajućih okolnosti: te premlad je ( iako je tada imao 18 godina) te ima vremena, popraviće se ( bez nadležnosti ikakve institucije za kontrolu okorjelih kriminalaca) i mnoštvo drugih nebuloza u korist ovog ubice i kriminalca, napisao je Karamehić predsjedniku VSTV-a, Miloradu Novkoviću.

Početkom februara je Karamehiću stigao zvaničan odgovor iz Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.

U okviru svojih ovlaštenja preduzeti ću određene radnje u vezi ovog nesretnog a za Vas i tragičnog slučaja, o ćemu ću Vas izvjestiti. Molimo Vas za razumijevanje i strpljenje, piše Karamehiću predsjednik VSTV-a Milorad Novković i tako mu daje bar malo vjere da bi se revizija kazne napadaču na njegovu majku ipak mogla dogoditi.

Karamehić je inače univerzitetski profesor iz Sarajeva i šef Klinike za imunologiju na KCUS-u. Kaže kako je nakon dugogodišnjeg bdjenja nad majčinim bolničkim krevetom, potpuno spreman i na bitku sa domaćim pravosuđem. Mada je, kaže, svjestan i da će njegov zahtjev VSTV-u biti shvaćen više kao emotivna rekacija zbog gubitka majke, nego želja da se potencijalne ubice "sklone" s ulice te da će vjerovatno trebati mnogo argumenata kako bi se u VSTV-u odlučili "dirnuti" u dosadašnji rad svojih kolega, tužilaca i sudija.

 

IZGUBLJEN U PROPISIMA Zašto smo privremeno sklonili tekst s portala

Najblaže rečeno, na zanimljiv put odvela nas je priča Sarajlije Karamehića. Nakon sasvim uobičajenog upita MUP-u KS, saznajemo najprije da je Emrah Mučišta trenutno u KPZ-u Zenica, pa saznajemo da nije, pa ponovo saznajemo da jeste...

Najprije nam službeno u MUP-u Kantona Sarajevo kažu da se Emrah Mučišta, od 19. maja 2009. godine nalazi u Zenici. U upravi zeničkog zatvora, međutim, rekoše: Emrah nije kod nas! Ponovo provjeravaju u MUP-u, ali ostaju dosljedni prvobitnim tvrdnjama. Nakon što objavimo tekst, dobijamo nezvaničnu, ali pouzdanu inofrmaciju da je Mučišta ipak u zeničkom zatvoru. Ponovo zovemo upravu da još jednom provjerimo ovu informaciju,.ali direktor i zamjenik službeno odsutni.

Neće ovo biti prvi put da Sarajlije protrnu zbog pomisli da Mučišta možda slobodan šeće gradom. Ali, eto, bar za sada mogu da odahnu.

Prema potvrđenim informacijama, od juna 2009. godine u zeničkom zatvoru je i Emrahov najbliži srodnik, Robert Mučišta, javnosti dobro poznat, posebno od januara 2008. godine kada je s još dvojicom maloljetnika, u sarajevskom naselju Hrasno posuo benzinom i zapalio staricu Ljubicu Đokić-Spasojević. Starica je sedmicu kasnije preminula a kako je Robert u to vrijeme bio maloljetan, Općinski sud u Sarajevu mu je 2008. godine izrekao mjeru pojačanog nadzora socijalnih radnika!? Bila je to jedina moguća kazna s obzirom na njegove godine, odnosno profil prijestupnika, za koji u Federaciji, nije bilo niti danas ima adekvatne ustanove za rehabilitaciju.

 

(zurnal.info)