Svijet:SRBIJA: Mediji prenose većinom agencijske vijesti o komemoraciji u Potočarima

Novosti

SRBIJA: Mediji prenose većinom agencijske vijesti o komemoraciji u Potočarima

Većinom se prenose agencijske vijesti, jedino B92 na svojem portalu donosi opširniji tekst

SRBIJA: Mediji prenose većinom agencijske vijesti o komemoraciji u Potočarima
FOTO: Adi Kebo/zurnal.ba

Pojedini mediji u Srbiji danas pišu o komemoraciji u Memorijalnom centru Potočari gdje će danas biti sahranjeni posmrtni ostatci 175 žrtava identificiranih u posljednjih godinu dana.

 Većinom se prenose agencijske vijesti, jedino B92 na svojem portalu donosi opširniji tekst.

U tekstu se osvrću na tijek suđenja u Hagu kao i na izvješće nizozemskih stručnjaka prema kojem su nizozemska vlada i UN snose dio odgovornosti za masakr Bošnjaka 1995. godine.

Također, B92 navodi i to kako je Skupština Srbije usvojila 31. ožujka 2010. godine Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici, ali nije proglasila 11. srpnja kao "Dan sjećanja na genocid u Srebrenici".

 I Tanjug navodi kako će danas u Memorijalnom centru biti kolektivno pokopani posmrtni ostaci još 175, tijekom ove godine, identificiranih srebreničkih žrtava i uz prethodno sahranjenih 6.066 od danas će ih "vječnoj kući" biti 6.241.

 Pozivajući se na presude Haškog tribunala Tanjug navodi kako su u Srebrenici u srpnju 1995. godine jedinice Vojske Republike Srpske, predvođene Ratkom Mladićem, ubile oko 8.000 Bošnjaka.

 Radio-televizija Srbije (RTS) na svojoj internet stranici podsjeća kako se danas obilježava 19. godine od zločina nad Bošnjacima u Srebrenici, te kako je u znak sjećanja na žrtve zločina u Srebrenici, 11. srpnja Dan žalosti u Federaciji BiH, kao i to da europske zemlje obilježavaju 11. srpnja kao Dan sjećanja na genocid, a u skladu s odlukom Europskog parlamenta.

 RTS u svom tekstu donosi kronologiju napada na Srebrenicu, te podsjeća kako je Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine donio presudu prema kojoj je u Srebrenici počinjen genocid. Podsjeća se i kako su rezolucije o Srebrenici kojima se potvrđuje ta odluka Međunarodnog suda pravde donijeli su parlamenti zemalja EU, Kanada, SAD i Australija.

(Fena)