''Nećemo karanfil, hoćemo prava'', jedna je od parola koje su iznijele aktivistkinje Fondacije ''Cure'' danas u Sarejevu na mirnoj šetnji kojom su htjele ukazati na njihovu neravnopravnost s muškarcima.
Aktivistice Fondacije žele da svi subjekti društva shvate koliko je sigurnost važna, koliko je nasilje rasprostranjeno u svakodnevnom životu i da se svi oblici nasilja nad ženama počnu osuđivati, te da se osiguraju strategije koje će osigurati da sve osobe koje vrše nasilje budu sankcionirane.
- Fokus marša stavljen je na sve žene koje trenutno proživljavaju različite vrste nasilja, a cilj je skrenuti pažnju na probleme žena u svim sferama društva, na verbalnu diskriminaciju i seksualni terorizam koji žene svakodnevno trpe - kazala je uime Fondacije Sadžida Hadžić.
Ovim putem pružile su podršku aktivistkinjama iz Egipta koje svakodnevno doživljavaju nasilje i svojim protestima zahtijevaju ravnopravan status u društvu i bolje uvjete za život.
Mirnom šetnjom su zatražile jednaka prava za jednak posao, ravnopravnost 365 dana u godini, zaštitu od nasilja i solidarnost.
Agencija za ravnopravnost spolova BiH, NATO-štab Sarajevo i Ambasada SAD-a u BiH organizirali su danas u Sarajevu, povodom Međunarodnog dana žena, konferenciju koja za cilj ima skretanje pažnje na izazove s kojima se susreću žene u BiH.
Ravnopravnost žena u BiH daleko od idealnog
Direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH Samra Hadžiabdić-Filipović istakla je da je stanje u vezi s ravnopravnosti žena u BiH daleko od idealnog, ali da je BiH, u posljednje vrijeme, poduzela ozbiljne korake ka ostvarivanju ovog cilja.
- BiH je potpisala prvu obvezujuću Konvenciju Vijeća Evrope - Istanbulsku konvenciju, a svi nivoi vlasti su dali suglasnost za njenu provedbu. Također, gender centri FBiH i RS-a u svoje strategije su uključili norme iz ove konvencije - pojasnila je
Hadžiabdić-Filipović.
BiH je, dodala je, prva zemlja u regiji koja je napravila Akcioni plan 1325 koji se već drugu godinu uspješno provodi. Podsjećamo, riječ je o provedbi Konvencije UN-a 1325 "Žene, mir i sigurnost".
- Još je mnogo toga ispred nas, još imamo diskriminaciju žena prilikom, recimo, zapošljavanja i mi nastavljamo, zajedno s partnerima, rješavanje i ovih, ali i ostalih pitanja - zaključila je.
Komandant NATO-štaba Sarajevo Walter Lord naglasio je da NATO intenzivno radi, u suradnji s OSBiH, na provedbi Konvencije 1325.
- Međunarodni dan žena je dan kada najbolje prepoznajemo značaj ravnopravnosti spolova. Ova konvencija je vrlo bitna i mi se trudimo da ženama u OSBiH osiguramo jednake šanse za trening i obuku kao i poboljšamo uvjete života i rada pripadnica OSBiH - istakao je Lord.
Uz čestitku ženama povodom 8. marta, ambasador SAD-a u BiH Patrick S. Moon kazao je da je uvjeren da bi BiH puno više napredovala kada bi u njenom vrhu bilo više žena.
- Moramo se oštro suprotstaviti nasilju nad ženama, nejednakom odnosu prema ženama pri zapošljavanju, nejednakim plaćama i slabom angažiranju žena u politici. Ambasada SAD-a pruža snažnu podršku vlastima BiH u rješavanju ovih pitanja - rekao je Moon.
Akcija u Mostaru
Udruženje "Žena BiH" danas je u Mostaru organiziralo uličnu akciju pod nazivom "Promocija ženskih ljudskih prava".
U akciji su učestvovale volonterke tog udruženja, koje su dijelile propagandni materijal i prigodne poklone.
"Cilj akcije je promocija i afirmacija ljudskih prava žena. Želja nam je da 8. mart, Međunarodni dan žena, obilježimo radno te da i ovom prilikom pokažemo naša dostignuća", kazala je Feni direktorica Udruženja "Žena BiH" Azra Hasanbegović.
Ona je istakla kako se propagandni materijali odnose na borbu protiv nasilja. Na lecima je ispisan i broj SOS telefona 1265 za pomoć žrtvama nasilja. Poziv na taj broj je besplatan.
"Ovo je prilika da u našem gradu na neki način obilježimo ovaj dan i da poručimo da smo tu i da smo uvijek otvoreni za sva pitanja", kazala je Hasanbegović.
Žena Romkinja u najtežem položaju
Udruženje žena Romkinja ''Bolja budućnost'' iz Tuzle od 8. marta do 8. aprila implementirat će mjesec dana ženskog romskog aktivizma pod nazivom ''Jednakost za sve II''.
Na 8.mart, Međunarodni dan žena, na uličnim akcijama će volonteri svojim sugrađankama poklanjati cvijeće te razgovarati s njima o položaju Romkinja u BiH.
(Fena)