:STOLAC: Povratnički novac potrošen na uređenje općinskih kancelarija

Istražujemo

STOLAC: Povratnički novac potrošen na uređenje općinskih kancelarija

STOLAC: Povratnički novac potrošen na uređenje općinskih kancelarija

Novac namijenjen povratku Hrvata u BiH utrošen je na obnovu zgrade Općine Stolac, uz obrazloženje da službenici ne mogu raditi ispod drveta

Uskoro bi trebala biti završena obnova zgrade Općine Stolac, u kojoj nakon rata zbog oštećenosti nije boravila administracija. Zanimljivo je kako su drugu fazu radova, kao i nabavku opreme za općinske prostorije te uređenje interijera finansirale bh. izbjeglice, tačnije Hrvati. Za prvu fazu radova još prije tri godine odobrena su budžetska sredstva Federalne vlade. Za drugu fazu je 2009. godine izdvojeno 300.000 KM iz sredstava za podršku održivom povratku u BiH. Komisija za izbjegla i raseljena lica tih 300.000 izdvojila je iz budžeta koji je bio namijenjen održivom povratku bh. Hrvata. Ne osporavajući činjenicu kako je zgrada svakako trebala biti obnovljena, pitali smo nadležne u Općini da li smatraju kako je ispravno to činiti izbjegličkim novcem, posebno uzevši u obzir činjenicu da je to novac namijenjen povratku Hrvata:

- Naravno da jeste. Ko će provoditi povratak ako neće Općina? A neće to valjda raditi s neke livade ili ispod drveta? - objašnjava Zdravko Previšić iz Općine Stolac, ne komentarišući činjenicu kako novac za održivi povratak treba utrošiti za povratak u mjesta iz kojih je jedan narod u proteklom ratu protjeran.

Ipak, Komisija se prilikom raspodjele sredstava često rukovodi kriterijem da li je taj objekat porušen u ratu, što je slučaj sa stolačkom Općinom:

- Nedopustivo je da se ta infrastruktura obnavlja od povratničkog novca – smatra Zijad Nuhanović iz Unije za održivi povratak i integracije:

- Ali to je još samo jedan u nizu sličnih primjera gdje se zapravo direktno radi protiv povratka. To je novac koji treba biti utrošen za povratak Hrvata u BiH, a on odlazi na obnovu zgrade Općine. Riječ je o nenamjenskom utrošku sredstava.

Osnovni problemi održivosti povratka u stolačkoj općini su nemogućnost zapošljavanja i samozapošljavanja, odnosno nedostatak poljoprivrednih mašina, stočnog fonda, sadnog materijala i povoljnih kredita za poljoprivredu. Prošle godine je ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović prilikom jedne posjete Općini Stolac uručio ključeve za 13 obnovljenih stambenih jedinica povratnika. U njihovu rekonstrukciju Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH uložilo je 250.000, nešto manje od 300.000 koliko je izdvojeno za općinsku zgrdu.

TRAVNIK: Vodovoda će biti, a kada ne zna se

Još jedan vrijedan pažnje slučaj dodjele sredstava Općinama od strane Ministarstva za ljudska prava jeste i onaj iz Travnika. Još 2009. Općini Travnik dato je 100.000 KM za “izradu projektne dokumentacije za vodovod u povratničkom naselju Karaula”. Iako je od tada prošlo godinu i po, radovi na izgradnji vodovoda još uvijek nisu ni počeli. Dokumentacija jeste napravljena, ali je projekat trenutno zaustavljen jer, kako je Žurnalu rečeno u Općini, “sad ćemo vidjeti kako će ovo biti oko formiranja vlasti”. Nastavit će se radovi, tvrde nadležni, samo ne znaju kada.

(zurnal.info)