Obustava rada na Banjalučkom aerodromu:Štrajk i na nebu Republike Srpske

Istražujemo

Štrajk i na nebu Republike Srpske

Štrajk i na nebu Republike Srpske

 

Novi front u eri štrajkova otvorili su radnici zaposleni na banjalučkom aerodromu. Štrajk je počeo stidljivo: šezdesetak radnika Aerodroma Banjaluka posao je obustavilo na jedan sat. Kažu da je to razumno upozorenje Vladi RS i najava onoga što bi se uskoro moglo dogoditi. Prijete generalnim štrajkom ukoliko im uprava preduzeća, zajedno sa Vladom RS, ne odobri povećanje plata po sporazumu potpisanim još 2008. godine. Zaposleni traže platu veću za 30 posto, jer je upravo za taj procenat manja od ostalih plata u resoru saobraćaja u Republici Srpskoj. Zahtjevaju i isplatu dva zaostala regresa. I, što je vrlo bitno, traže bolje uslove funkcionisanja banjalučkog aerodroma.

KAMEN OKO VRATA

Mi smo trebali da idemo u štrajk u aprilu 2010. godine, zbog istih razloga, ali nismo, jer je došlo do smjene na čelu uprave preduzeća. Došao je direktor Zoran Okilj i tražio je malo vremena. Do dana današnjeg ništa nismo napravili pa smo se odlučili za štrajk upozorenja i uputili smo pismo ministru saobraćaja Nedeljku Čubriloviću kojeg smo upoznali sa našim zahtjevima, stavove štrajkačkog odbora prenosi predsjednik Sindikalne organizacije banjalučkog aerodroma Rodoljub Kajkut.

Stavove su štrajkači prenijeli i direktoru aerodroma Zoranu Okilju, koji, kako i sam priznaje, ne može da ispuni njihove zahtjeve. Ispunio je samo jedan. Štrajkači su tražili smjenu kompletnog rukovodstva aerodroma, za sada je ostavku Nadzornom odboru ponudio samo direktor.

Zoran Okilj priznaje da novca za povećanje plata jednostavno nema. I da ga u dogledno vrijeme neće ni biti. Takav stav, saznaje „Žurnal“, apsolutno preovladava i u Vladi Republike Srpske. Povećanja plata ne može biti, jer Aerodrom Banja Luka je “kamen oko vrata budžetu Srpske“. U ovoj godini, kao pomoć funkcionisanju aerodroma, vlada je odobrila isplatu iz budžetskih rezervi u iznosu od 600 000 maraka. Do sada je na račun uplaćeno pola odobrenog iznosa. Ostatak uplate očekuje se do kraja godine.

Zahtjevi radnika za isplatu prema sporazumu iz 2008. godine, sa ovakvom strukturom prihoda koju mi ostvarujemo, su nemogući. Ja sam Sindikat upoznao da nisam spreman da potpišem odluku kojom dolazi do povećanja plata, odnosno do usaglašavanja po koeficijentu koji je potpisan 2008. godine, jer smo obavezni, prema mjerama Vlade RS da štedimo, a nismo u investicije uložili ništa. Osim za tekuće održavanje aerodroma i očuvanje dozvole za međunarodni saobraćaj, kaže Okilj.

Aerodrom Banja Luka svaki mjesec stvara gubitak od 50 000 maraka. Za najminimalnije, normalno funkcioniosanje neophodno je 150 000 KM, a aerodrom uspije da zaradi tek blizu sto hiljada. Grandiozno najavljivani projekti uspostavljanja avionske veze Republike Srpske sa Evropom i svijetom propali su tiho. Aerodrom Banja Luka trenutno opslužuje dvije avionske linije. I dalje prema Evropi vozi „Sky Srpska“, avionima slovenačke vazduhoplovne kompanije „Adria Airwais“, i to četiri puta sedmično. I pored katastrofalno malog interesovanja za liniju, u kompaniji „Sky Srpska“ najavljuju uvođenje još jednog, petog, leta sedmično. I u toj kompaniji „Žurnalu“ su priznali da im prihodi nisu veliki.

NEBESKI PRIHODI

Direktor „Sky Srpske“ Zoran Injac uvjerava da je korist postojanja linije prema Ljubljani velika, i da se ne mjeri isključivo u novcu. Liniju Banjaluka - Ljubljana podržava Vlada Republike Srpske. Godišnje se let za Ljubljanu, iz budžeta Republike Srpske, subvencioniše sa 900 000 maraka. Druga linija, koja koristi usluge Aerodroma Banjaluka je Sarajevo-Cirih, „BH Airlines“. Za Cirih se leti jednom sedmično sa nevelikim brojem putnika. Kratkog daha bila je linija Banjaluka - Frankfurt. Ugašena je zbog nedovoljnog broja putnika.

Radnici Aerodroma Banjaluka i sami su svjesni da najavljenom potpunom obustavom saobraćaja neće napraviti veliku pometnju u saobraćajnom prostoru RS. Definitivno, ni blizu onoj koju su generalnim štrajkom načinili željezničari. Razlog je razumljiv: jedan voz na relaciji od Prijedora do Doboja ili Sarajeva, dnevno preveze mnogo više putnika, nego što ih godišnje poleti sa banjalučkog aerodroma. Sindikalci, međutim, nisu naivni i igraju na kartu koja se zove međunarodna licenca. Potpunom obustavom saobraćaja, Aerodrom Banjaluka izgubio bi, teškom mukom stečenu, dozvolu za međunarodni saobraćaj.

Bila bi to ogromna šteta po aerodrom, ako bi bio organizovan generalni štrajk. Aerodrom bi tada izgubio dozvolu za međunarodni saobraćaj. A vrlo teško bi je kasnije povratio, potvrđuje i direktor Zoran Okilj.

Plata radnika na banjalučkom aerodromu u prosjeku je oko 500 maraka, svjedoče u sindikatu i štrajkačkom odboru. Menadžment im duguje dva regresa, zbog koji su radnici tužili firmu, a spor je još uvijek na nadležnom sudu. Sada je na potezu Vlada RS, koja nema para i kojoj su željezničari ponovo za vratom, sa namjerom da joj ga slome.

(zurnal.info)