Novo Sarajevo:Strankama 270.000 KM a za javne kuhinje 25.000 KM

Istražujemo

Strankama 270.000 KM a za javne kuhinje 25.000 KM

Strankama 270.000 KM a za javne kuhinje 25.000 KM

Raspodjela budžetskog novca`uvijek je pitanje prioriteta, a u slučaju opštine Novo Sarajevo, grantovi političkim strankama, vjerskim zajednicama, izgradnja satova, nalaze se ispred finansiranja javnih kuhinja, naravno, nakon apsolutnog prioriteta, plata i troškova opštinske administracije.

Od 24,5 miliona maraka, koliko iznosi ovogodišnji budžet opštine Novo Sarajevo, na plate 226 zaposlenih koji se finansiraju iz opštinskog budžeta, odlazi 6,2 miliona maraka, što je četvrtina ukupnog budžeta. Kada se dodaju materijalni troškovi u iznosu od 2,7 miliona maraka, ukupan trošak administracije penje se na 36,7 posto opštinskog budžeta.

Ovogodišnji opštinski budžet u Novom Sarajevu neočekivano je narastao na 24,5 miliona KM, zahvaljujući činjenici da su u opštini prethodne godine bili štedljivi te da im je ostalo nepotrošeno 5,59 miliona maraka koji su prenešeni u ovogodišnji budžet. Naravno, čista je slučajnost što se ovaj višak novca pojavljuje u godini u kojoj se održavaju lokalni izbori.

Bez ovog neočekivanog prihoda ovogodišnji opštinski budžet bio bi znatno manji, 18,9 miliona maraka. Kako su troškovi administracije praktično fiksni, to znači da bi bez prenešene prošlogodišnje “ušteđevine”, proventualni udio plata i troškova administracije bio znatno veći i “progutao” bi 47,5 posto realnog ovogodišnjeg opštinskog budžeta.

Vjerskim zajednicama 100.000 KM

Osim plata opštinskih službenika, posebnu stavku čine naknade članovimaopštinskog vijeća, za koje je iz ovogodišnjeg budžeta izdvojeno 212 hiljada maraka, te dodatnih 82 hiljade maraka za naknade članovima različitih komisija.

Kako budžet usvajaju opštinski vijećnici, čini se da su ovi opštinski zakonodavci bili toliko oduševljeni novcem koji dobijaju, da su u znak beskrajne zahvalnosti partijskim šefovima, koji su im omogućili da uđu u opštinsko vijeće, velikodušno iz opštinskog budžeta izdvojili više od četvrt miliona, tačnije, 270 hiljada maraka pod stavkom “grantovi političkim strankama”.

Iako se iz svih opštinskih budžeta izdvaja dio novca za političke stranke čiji su članovi zastupljeni u opštinskom vijeću, rijedak je slučaj da se strankama poklanja suma koja je veća od ukupnog iznosa koji se izdvaja za naknade vijećnicima.

Nakon što se iz budžeta podmirila opštinska administracija, vijećnici te njihovi stranački šefovi, na red dolazi raspodjela preostalog novca.

Visoko na listi prioriteta našle su se vjerske zajednice kojima je na ime “podrške” iz ovogodišnjeg opštinskog budžeta dodijeljeno 100 hiljada maraka, mada se iz budžeta ne vidi u kojem omjeru se taj novac dijeli među vjerskim zajednicama.

Sat od 30.000 maraka

Među zanimljivijim stavkama opštinskog budžeta je i “gradnja objekata javne higijene”, za šta je ukupno planirano 940 hiljada maraka, i gdje je za “izgradnju sata” planirano “simboličnih” 30 hiljada maraka, mada je nejasno kakve veze ima sat sa javnom higijenom.

Javni satovi su sigurno dobra i praktična stvar, ali za 30 hiljada maraka sigurno će izgledati kao londonski Big Ben, na radost i ponos građana opštine Novo Sarajevo.

Da bi ovo buduće remek djelo moderne arhitekture dobilo adekvatnu medijsku prezentaciju, sigurno će pomoći i 42 hiljade maraka namjenjenih za “usluge medija”. Ukoliko to ne bude dovoljno da privuče pažnju medija za svaki slučaj u budžetu je planirano dodatnih 25.000 maraka za “medijsko praćenje aktivnosti “ opštinske administracije.

Kada su zadovoljene osnovne potrebe “materijalne baze” (plate zaposlenih u opštini, naknade vijećnicima) i “duhovne nadgradnje” (grantovi vjerskim zajednicama), na red su došli i naši sugrađani koje od gladi spašavaju javne kuhinje.

Opštinski vijećnici kada su usvajali budžet zaključili su da je za podršku javnim kuhinjama dovoljno 25 hiljada maraka godišnje, što je u prosjeku 68 maraka dnevno.

Kada se uporedi izdvajanje za javne kuhinje sa grantom političkim strankama, jednostavna računica pokazuje da se “parlamentarnim grupama” u opštinskom vijeću daje 10 puta više novca nego javnim kuhinjama.

Moguće je da u opštinskom vijeću trošak od 30 hiljada maraka za “izgradnju sata” takođe računaju u pomoć korisnicima javnih kuhinja, jer će zahvaljujući ovom satu, korisnici javnih kuhinja biti u mogućnosti da uvijek, i to besplatno, vide koliko je sati te da na vrijeme stignu do javne kuhinje.

Budžet gubi 92.000 KM sa skloništima

Možda bi u opštinskom budžetu bilo više novca za pomoć socijalno najugroženijim građanima, da opština proda ili pokloni ili se na neki drugi način riješi vlasništva nad javnim skloništima.

Po osnovu naknade za “izgradnju i održavanje javnih skloništa”, što je, uzgred, jedan od besmislenih nameta preostao iz bivšeg socijalističkog sistema, opštinski budžet godišnje zaradi 40.000 maraka a od iznajmljivanja skloništa opština zaradi još dodatnih 10 hiljada maraka godišnje. Tako je ukupna “zarada” opštine na skloništima 50.000 maraka godišnje.

Problem je što se istovremeno iz opštinskog budžeta izdvaja 70.000 maraka “za izgradnju skloništa”, te dodatnih 72 hiljade maraka za “tekuće održavanje skloništa”, tako da je ukupan ovogodišnji trošak za skloništa 142 hiljade maraka.

Kako je prihod od skloništa 50 hiljada maraka, a trošak 142 hiljade maraka, samo u ovoj godini opštinski budžet je sa skloništima na gubitku 92 hiljade maraka.

Naravno, opštinski vijećnici i načelnik ne zamaraju se previše ovakvim pitanjima i računicama, jer na kraju krajeva, to je ionako samo budžetski novac, tačnije, novac poreznih obveznika, a ne njihov.

(zurnal.info)