Jusić je danas u Sarajevu istaknuo da je s tim u vezi formirano šest radnih grupa, a strategija će obuhvatiti šest oblasti koje se tiču nacionalnih manjina.
Tako će strategija tretirati ekonomska, socijalna i kulturna prava nacionalnih manjina, očuvanje i razvoj njihove kulturne baštine, obrazovanje, pristup nacionalnih manjina medijima i informacijama, oblast političkog sudjelovanja nacionalnih manjina i građanska i politička prava, te oblast prekogranične suradnje što podrazumijeva njihovu suradnju s matičnim državama.
Sastavni dio tog dokumenta bit će i Strategija za rješavanje problema Roma usvojena 2005. godine.
Jusić ističe da je oblast političkog sudjelovanja nacionalnih manjina, građanska i politička prava vrlo važna i možda ključna za rješavanje ostalih problema, te smatra da će ta grupa imati težak posao kako u narednom periodu napraviti bolji pristup kad je u pitanju političko sudjelovanje nacionalnih manjina u BiH.
"Čekamo implementaciju presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, ali bez obzira na to radna grupa već radi i nadam se da će uskoro imati određene prijedloga", kazao je i dodao da će strategija biti kvalitetan dokument.
Proces izrade strategije započeli su Vijeće, dva entitetska vijeća i Misija OSCE-a uz podršku Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH koji je nosilac tih aktivnosti. U njenoj izradi sudjeluju i ostali relevantni činioci, a direktno je uključeno i šest međunarodnih eksperata.
Vijeće nacionalnih manjina PSBiH djeluje od 2008. godina u skladu sa Zakonom o zaštiti pripadnika nacionalnih manjina usvojenim 2003., a izmjene i dopune urađene su 2005. godine. Prema broju nacionalnih manjina koliko ih prepoznaje taj zakon, trebalo bi da broji 17 članova. Međutim, u prvom sazivu ih je 12, ali kažu da dobro rade i s tim brojem članova.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.