Na kraju 2010. evidentirano 136.859 pravomoćnih, ali neizvršenih presuda:Sve učestalije neizvršavanje sudskih odluka

Novosti

Sve učestalije neizvršavanje sudskih odluka

Sve učestalije neizvršavanje sudskih odluka

Kako HKBiH u saopćenju za javnost navodi, princip vladavine prava podrazumijeva dužnost države, ili svake javne vlasti, da postupa u skladu s odlukama svojih sudova, a izigravanje tog principa je neprihvatljivo i ima krajnje negativne posljedice. 

Iz HKBiH podsjećaju da je njihova pravna služba u posljednjih nekoliko godina imala veliki broj predmeta u kojima su se građani žalili na neizvršavanje odluka sudova, uključujući i odluke Ustavnog suda BiH. 

Kao ilustrativan primjer navode predmet P.K. iz Širokog Brijega, apelanta, koji šest godina čeka na implementiranje odluke Ustavnog suda BiH, koji je još 13. oktobra 2005. usvojio njegovu apelaciju utvrdivši povredu prava na pravično suđenje iz člana II/3.(e) Ustava BiH i Člana 6. Stav 1. Evropske Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. 

Kako se u saopćenju navodi, spomenutom sudskom odlukom je općina Široki Brijeg morala, bez daljnjeg odgađanja, izvršiti Rješenje Službe gospodarstva, Odsjek za inspekcijske poslove od 4. februara 2002. i u roku od tri mjeseca od dana prijema Odluke obavijesti Ustavni sud BiH o poduzetim mjerama. 

Iz HKBiH, nadalje, podsjećaju da je spomenuta općina Odluku primila 22. decembra 2005., a da je rok za dostavljanje obavijesti istekao 22. februara 2006,, odnosno da je tek na zahtjev Ustavnog suda BiH i Helsinškog komiteta stigla informacija o toku izvršenja Odluke u kojoj Općina navodi kako se na raspisani i ponovljeni Javni natječaj za izvršenje predmetnog rješenja niko nije javio, te da su poduzimali i druge radnje, ali da Odluka nije izvršena. 

Nakon toga, Ustavni sud BiH utvrdio je Rješenjem od 27. maja 2006. da općina Široki Brijeg nije izvršila konačnu i obavezujuću Odluku Ustavnog suda od 13. oktobra 2005. 

Ovim rješenjem, Ustavni sud je ad-acta okončao postupak u konkretnom predmetu, uključujući i implementaciju odluke. 

HKBiH navodi da je shodno članu 74. Stav 6. Pravila Ustavnog suda Rješenje dostavljeno mjerodavnom Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine, koje je, nakon više od dvije godine, dalo obavijest da se ničim ne može dokazati namjera Općine i ovlaštene osobe da ne dođe do izvršenja predmetne odluke, odnosno da nisu odbili, spriječili ili na drugi način onemogućili izvršenje Odluke Ustavnog suda BiH. 

"Tako je građanin P.K., unatoč svim pravomoćnim presudama i dalje bez mogućnosti da ostvari svoja prava", navodi se u saopćenju.

Helsinški komitet podsjeća da su, prema članu VI/4. Ustava Bosne i Hercegovine, odluke Ustavnog suda konačne i obavezujuće, te da su takve odluke dužna poštovati sve fizičke i pravne osobe, a sva tijela vlasti dužna su, u okviru svojih nadležnosti utvrđenih ustavom i zakonom, provoditi. 

HKBiH smatra da je građanin P.K. pokušao sve ne bi li ostvario svoje pravo. Sve presude i odluke sudova, pa i Ustavnog, dale su mu za pravo. Jedini je problem što bh. vlasti ne poštuju presude i odluke vlastitih sudskih instanci. 

Kako se u saopćenju ističe, neimplementiranje ove i drugih presuda ne doprinosi uspostavi pravne države i vladavine prava. Naprotiv, ovakvo ponašanje vlasti izaziva nesigurnost građana, pobuđuje osjećaj nepovjerenja u institucije države u kojoj žive i nezadovoljstvo prema vlastima čiji ne/rad plačaju poreski obveznici. 

Zvanični podaci govore da je na kraju 2010. evidentirano 136.859 pravomoćnih, ali neizvršenih presuda. 

Helsinški komitet naglašava da država BiH ima obavezu da sistem izvršenja presuda organizira tako da on bude djelotvoran kako na nivou prava tako i u praksi. 

HKBiH naglašava da država mora osigurati izvršenje presuda bez neopravdanih odgoda, a izvršenje presude koje donese bilo koji sud mora biti posmatrano kao integralni dio suđenja u smislu člana 6. Evropske konvencije. 

U vezi s tim, odgovorni bi mogli pogledati neke presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetima poput spomenutog. 

"Problem je što bh. vlasti ne poštuju ni odluke Evropskog suda o čemu svjedoči i ignorisanje Odluke tog suda u predmetu "Sejdić - Finci“, stoji u saopćenju.

(Fena)