Škole u Livnu:Sveci u prozorima, voda u čatrnji

Pod okupacijom

Sveci u prozorima, voda u čatrnji

Sveci u prozorima, voda u čatrnji

Kapija osnovne škole u Golinjevu zaključana. Iza zatvorenog prozora proviruje mlađe muško lice – sin školske spremačice. Otvara vrata a u školi odzvanja muzika – hrvatski pop hit iz 90-ih – Ja sam bila s njim, samo jednom, pa što, pjeva Emilija Kokić. Na pitanje da li je tačno da voda u školi nije za piće, mrzovoljno odgovara:

- Naravno da nije tačno. Da je tačno, cijelo bi selo pomrlo. To je sve predizborna kampanja – odbrusi i odlazi s metlom na sprat.

Sagovornice Žurnala ipak tvrde kako djeca vodu iz škole ne piju jer smrdi i “ponekad ima čudnu boju”.

Prošle godine je na zahtjev Uprave za inspekcijske poslove Livanjskog kantona Zavod za javno zdravstvo analizirao 44 uzroka vode iz 44 osnovne i srednje škole, od kojih je 20 škola vodu koristilo iz seoskih vodovoda. Čak 14 uzoraka vode nisu odgovarali propisima zbog koliformnih i fekalnih koliformnih bakterija. Najviše bakteriološko neispravnih uzoraka utvrđeno je u osam škola u Livnu koje vodu koriste iz mjesnih vodova.

U podrumskoj prostoriji, koja je sada pretvorena u učionicu, “iz poda su baje i miši izlazili”, kažu. Na spratu na svakom koraku vjerska obilježja. Iznad table šahovnica. S lijeve strane oveći križ. U prozorskim oknima dječiji radovi – sveci i Mali misal. Učionica je u katastrofalnom stanju. Iznad peći na loženje (kako se uglavnom griju sve područne škole u kantonu) preko polovine zida ogromna smeđa mrlja od vlage i buđi. Školski pribor je veoma skroman, pomagala i nema. Klupe i stolovi prilično istrošeni.

12

Zbog tolikih vjerskih obilježja neupućeni posjetilac mogao bi pomisliti da školu pohađaju samo katolička djeca, što nije tačno. O tome svjedoči i činjenica da se u većini mjesnih škola odvija i islamska vjeronauka:

-Mada je nemamo redovno, nego efendija nekad upadne na čas i kaže: Vadite dvolisnice!, pa onda imamo kontrolni – reći će djeca u obližnjem mjestu.

Malo bolja situacija je u područnoj školi u Potočanima, koju trenutno pohađa 12 učenika. Škola je prije nekoliko godina bila pred zatvaranjem zbog izuzetno loših uslova, ali je nakon inicijative roditelja, sakupljanja novca po selu, ali i podrške resornog ministarstva i općine, stanje sanirano:

- Roditelji su nosili iz kuće tepihe i stolice. Selo je kupilo i kamin i danas je situacija mnogo bolja nego što je bila nekada – kaže Biljana Periša, majka dvoje učenika iz Potočana.

Danas u školi nema vode. Žena zadužena za održavanje higijene vodu donosi “iz čatrnje”, kaže nam mještanka. Ali zato se ispred škole svakodnevno vijori zastava Republike Hrvatske, iako, treba li napominjati, i djelatnici ministarstva ali i škole, svoje plate primaju iz federalnog budžeta.

Otrov u školi

9_copyKada su novinari magazina Žurnal od ministrice obrazovanja Herceg-bosanske županije Gordane Cikojević tražili odobrenje za obilazak škola u kantonu, nakon više od 20 dana čekanja stigao je negativan odgovor. Ministrica Cikojević napisala je kako “zbog prijašnjih negativnih iskustava sa novinarima” ne može odobriti obilazak škola. Odbijanje ministrice Cikojević podudarilo se sa navodima da je u livanjskom kantonu stanje u školama katastrofalno, te da se u dijelu škola pojavljuju uši kod djece a žohari i različiti gmizavci po hodnicima. Mjesec dana kasnije stanje je riješeno, tvrde nadležni. Nakon više od deset godina provedena je dezinsekcija i deratizacija, djeca su se riješila nametnika a u školama je sve kako treba i biti.

Letimičnim pogledom na fotografije koje nam je proslijedio čitalac Žurnala, a koje ilustruju tekst, bit će sasvim jasno da je ministrica Cikojević ipak imala šta skriti. Primjera radi, kako je profesionalno i efikasno riješeno pitanje nametnika u školama, o čemu zorno svjedoči i činjenica da se u školskim prostorijama nalazi otrov za miševe. Treba napomenuti da dio djece koji pohađa školu nije stariji od šest ili sedam godina.

Racionalizacija područnih škola

Škola u naselju Dobro također je jedna od područnih škola koja nije u dobrom stanju. U školskom dvorištu su polomljeni go i koš, a u unutrašnjosti dotrajale prostorije. Djelimično zbog ovakvih uslova, ali i mjera štednje i racionalizacije u narednom periodu planirano je zatvaranje nekih područnih škola. Cilj je unapređenje nastave, zbog čega se mora ući u proces zatvaranja svih neracionalnih škola. Nadležni kao problem nalaze činjenice da u nekim seoskim školama ima svega sedam ili osam učenika od prvog do četvrtog razreda. Kako su ranije rekli roditeljima, svjesni su da je zatvaranje škola u selima "bolan proces" zbog protivljenja roditelja učenika i lokalnog stanovništva, ali da će općina za sve učenika iz škola koje budu zatvorene osigurati besplatan prevoz do drugih škola u kojima budu pohađali nastavu. Roditelji se, očekivano, protive, zatvaranju škola. Neki od onih s kojima smo razgovarali kažu kako “nije pošteno” da se sada, nakon što su roditelji i sela samostalno ulagali u obnovu, taj trud poništi.

Biljana Periša iz Potočana kaže kako bi samo u krajnjoj nuždi djecu pustila na školovanje u grad:

- Naša škola je 2007. bila pred zatvaranjem zbog loših uvjeta. Tada smo je zajedničkim snagama doveli u koliko-toliko dobro stanje, i sad treba da se zatvori?

Racionalizaciju školske mreže će zajedno provesti Općina Livno i Ministarstvo obrazovanja Herceg-bosnaske županije. Trenutno na području livanjske općine djeluje 28 osnovnih škola, dvije centralne u gradu i 26 područnih u seoskim područjima.

{slimbox images/Galerije/livno/1.JPG,images/Galerije/livno/1.JPG;images/Galerije/livno/2.JPG,images/Galerije/livno/2.JPG;images/Galerije/livno/3.JPG,images/Galerije/livno/3.JPG;images/Galerije/livno/4.JPG,images/Galerije/livno/4.JPG;images/Galerije/livno/5.JPG,images/Galerije/livno/5.JPG;images/Galerije/livno/6.JPG,images/Galerije/livno/6.JPG;images/Galerije/livno/7.JPG,images/Galerije/livno/7.JPG;images/Galerije/livno/8.JPG,images/Galerije/livno/8.JPG;images/Galerije/livno/9.JPG,images/Galerije/livno/9.JPG;images/Galerije/livno/10.JPG,images/Galerije/livno/10.JPG;images/Galerije/livno/11.JPG,images/Galerije/livno/11.JPG;images/Galerije/livno/12.JPG,images/Galerije/livno/12.JPG;images/Galerije/livno/13.JPG,images/Galerije/livno/13.JPG;images/Galerije/livno/14.JPG,images/Galerije/livno/14.JPG;images/Galerije/livno/15.JPG,images/Galerije/livno/15.JPG;images/Galerije/livno/16.JPG,images/Galerije/livno/16.JPG;images/Galerije/livno/17.JPG,images/Galerije/livno/17.JPG;images/Galerije/livno/18.JPG,images/Galerije/livno/18.JPG}

(zurnal.info)