Vlada RS prodaje Fabriku alatnih mašina Jelšingrad:Tajkunu Milenku Čičiću poklonjena dva miliona maraka

Istražujemo

Tajkunu Milenku Čičiću poklonjena dva miliona maraka

Tajkunu Milenku Čičiću poklonjena dva miliona maraka

 

Vlada Republike Srpske odlučila je da proda Fabriku alatnih mašina Jelšingrad Banja Luka. Priča je “nelogična”, jer je Vlada u oktobru prošle godine kupila Jelšingrad, da bi u julu ove godine bio konačno potpisan i kupoprodajni ugovor.

U reorganizaciju novog preduzeća, simbolično nazvanog Novi Jelšingrad, Vlada Republike Srpske uložila je dodatnih 300 000 maraka, što je cijenu kojom je Jelšingrad plaćen novcem iz budžeta zaokružilo na 8,5 miliona maraka (8,2 miliona kompletna imovina i 300 000 dodatno ulaganje). Odlukom Vlade, preduzeće Novi Jelšingrad prodato je za 6,5 miliona KM odnosno za 2 miliona maraka jeftinije nego što ga je platila!

FANTASTIČNA KRAJINA

Zoran Tegeltija, Ministar finansija u Vladi Republike Srpske, obrazlaže da je Jelšingrad dat za manje novca, “jer je Vlada odlučila da zemljište na kojem se fabraka nalazi nije na prodaju”. Radi se o 50 000 metara kvadratnih građevinskog zemljišta koje za sada ostaje u vlasništvu Republike Srpske.

Vlada je donijela odluku o prodaji Novog Jelšingrada po cijeni od 6,850 000 KM. Postojale su dvije ponude za kupovinu. Jedna nije bila adekvatna. Kupac se obavezao da u naredne tri godine investira tri miliona u sanaciju objekata, opreme i infrastrukture i u istom periodu zaposli najmanje 120 radnika. U ovaj dio prodaje nije ušlo građevinsko zemljište površine 50 000 metara kvadratnih – objašnjava Tegeltija.

Kupac Jelšingrada je Građevinsko preduzeće Krajina iz Banja Luke. Krajina je u većinskom vlasništvu Milenka Čičića, inače i vlasnika Kompanije Kaldera iz Laktaša, koji u Krajini ima 38,2 odsto akcija, dok 13,9 odsto akcija u GP Krajina ima Borko Đurić, prvi čovjek Privredne komore Republike Srpske.

Građevinsko preduzeće Krajina Banja Luka poznato je kao jedno od rijetkih u Republici Srpskoj koje godinama ima fantastične poslovne rezultate. Samo u tri posljednje godine Krajina je ostvarila čistu dobit od 52,5 miliona maraka. Prošle godine Krajina je poslovala sa 11,5 miliona u plusu.

Uspon ove građevinske firme počeo je pred kraj drugog premijerskog mandata Milorada Dodika, 2000. godine. Od tog perioda GP Krajina, odnosno njeni vlasnici, vrlo su bliski aktuelnoj vlasti i u Banjaluci i u Republici Srpskoj. Izuzetnu bliskost, prije svega sa Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske a ranije premijerom, prvi ljudi Krajine koristili su za lako dobijanje milionskih poslova, o čemu je Žurnal već pisao.

Vijest da je Vlada Republike Srpske prodala tek kupljeno i, donekle, stabilizovano preduzeće, radnike Jelšingrada zatekla je na radnim mjestima. Definitivnu potvrdu preprodaje još nisu dobili, sve što su čuli, čuli su preko medija. U Jelšingradu su, nakon što ga je Vlada kupila, godinu dana trajali poslovi rješavanja problema oko imovinskih odnosa nastalih u stečaju. Nakon što je sve konačno riješeno u julu ove godine, Vlada je kao kupac obećala skori početak proizvodnje. Radnici su već radili na ponovnom osposobljavanju mašina.

U vrijeme kada je Vlada Republike Srpske kupila Jelšingrad cjelokupna imovina fabrike bila je procjenjena na 24 miliona maraka. Što znači da ga je i Vlada kupila po tri puta manjoj cijeni od procjenjene, a nakon toga je fabrika za još manje pare dobila novog vlasnika. Pitanje koje se nameće jeste, zašto GP Krajina nije ranije kupila Jelšingrad već je čekala da pri kupovini prvo cijenu “dobronamjerno” obori Vlada. Radnici Jelšingrada izbjegavaju da pričaju na temu preprodaje firme. Oni su u čitavoj priči nemoćni. Ipak, i dalje očekuju da u Jelšingradu otpočne proizvodnja bez obzira na ime vlasnika.

Mi još nismo ništa zvanično dobili. Za sada bi se suzdržali od bilo kakvog komentara, jer jednostavno nemamo zajednički stav. Radnici i jesu i nisu iznenađeni. Ali nemamo mi ništa protiv ako ima neko za cilj da Jelšingrad zaživi i da radi punim kapacitetom. Na dobrobit i svih radnika i Republike Srpske, prenosi stav radnika njihov predstavnik Nedo Nikodinović.

Radnici kažu da još imaju strpljenja i da u naredni ponedjeljak 26. septembra u krugu fabrike očekuju najavljenu posjetu predstavnika Vlade i novih kupaca. Sindikalci za sada opovrgavaju nezvanične informacije da su im nove gazde već pripremile otkaze.

FABRIKA NA DAR

Odluku Vlade Republike Srpske o prodaji Novog Jelšingrada građevinskom preduzeću Krajina Banja Luka, moraće još da potvrdi Narodna skupština Republike Srpske. Sudeći prema ranijim iskustvima Vladina odluka neće naići na prepreke u parlamentu. Vladajuća većina i do sada je uglavnom podržavala sve odluke Vlade Republike Srpske. Potvrda odluke o preprodaji Jelšingrada očekuje se, ukoliko ne bi došlo do velikog iznenađenja na takozvanom skupštinskom danu za glasanje, u petak 23 septembra.

O Jelšingradu, odnosno njegovoj prodaji privatnoj firmi za manje pare nego što je kupljen poslanicima je već govorio predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić. Za sada je najinteresantnije objašnjnje premijera upućune radnicima Jelšingrada. Aleksandar Džombić decidno je pojasnio da I pored novca koji je, koliki god da je, Vlada dobila za prodaju. Jelšingrada GP Krajini, radnici neće odmah biti namireni. Džombić je kazao da se Vlada eventualno kasnije može baviti socijalnim zbrinjavanjem radnika. Što je ponovo sasvim nelogična izjava jer se novi kupac, makar je tako rečeno, obavezao na zapošljavanje dodatnih radnika, pa je nejasno zašto će im, osim namirenja zaostalih plata, biti potrebno socijalno zbrinjavanje.

Uopšte čitava priča oko Vladine kupovine pa prodaje Jelšingrada privatnom preduzeću daleko je od jasne. Postoje indicije da je čitava transakcija temeljno smišljena mnogo prije odluke da Vlada kupi Jelšingrad u stečaju.

Te indicije praćenjem toka novca mogu navesti na to da su nove gazde Jelšingrada ovu fabriku ustvari dobile besplatno!

Krajem 2010 Vlada je kupila Jelšingrad u stečaju. Balkan investment banka donosi u u to vrijeme odluku o emisiji hartija od vrijednosti, vrši šest ili sedam emisija na banjalučkoj berzi. U tim emisijama fondovi iz sastava IRB-a kupuju i obveznice i akcije u prvom kvartalu 2011, nominalne vrijednosti 5 miliona maraka. Nakon toga, u julu, Balkan investment banka, koja je tako praktično dokapitalizovana kroz vrijednosne papire koje su kupile članice IRB-a, otkupljuje od Kaldera kompani, čiji je vlasnik Čičić, sedam miliona obveznica koje su izdate na rok od 20 godina.

Nakon ovih transakcija Vlada formira dioničarsko društvo Novi Jelšingrad,

a odmah nakon toga stiže pismo namjere GP Krajina. Prvog septembra Vlada donosi odluku da izvrši prodaju direktnom pogodbom.

(zurnal.info)