Film Going The Distance iz 2010. godine je romantična komedija sa Drew Barrymore u glavnoj ulozi. To je film koji se brzo zaboravlja ali ne i band koji se pojavljuje u njemu. Riječ je o bandu The Boxer Rebellion sa sjedištem u Londonu koji je osnovan 2001. godine i do sada je objavio tri studijska i jedan koncertni album. Svoj četvrti studijski album objavio je ovog mjeseca pod nazivom The Cold Still.
The Boxer Rebellion nazivaju internacionalnim bendom s obzirom da je Nathan Nicholson (vokal) nakon majčine smrti iz Amerike preselio u Englesku, Todd Howe (gitara) je iz Australije dok su preostala dva člana Adam Harrison (bas) i Piers Hewitt (bubanj) Englezi. Nicholson upoznaje Tod Howea preko on-line druženja muzičara čime privlače pažnju svršenog studenta muzičke škole u Londonu Hewitta. Njihov prvi kratkotrajni pojekat se zvao Slippermen sa kojim su objavili EP „Lens“ . S napuštanjem ovog benda napuštaju i muzičku formu koje su se držali i okreću se sasvim novom projekti pod nazivom The Boxer Rebellion.
Prvi album objavljuju 2004. godine pod istoimenim nazivom, a naredni 2005. godine pod nazivom Exits. U to vrijeme su već bili poznati po tome da su njihove pjesme korištene u velikom broju filmova, serija i reklama stičući na taj način sve veći broj poklonika. Nakon pauze od četiri godine snimaju album pod nazivom Union da bi ove godine objavili The Cold Still.
Na novom albumu se nalazi 10 numera. Odmah se uočava sličnost sa bandovima kao što su Radiohed, Verve, Kings Of Lion i Coldplay.
Album otvara predivna No Harm koja je je uljepšana klavirskim dionicama i udaraljkama koje daju osnovni ton samoj pjesmi. Druga numera Step Out of the Car ima poprilično elektronski zvuk bas gitare i bučnu ritam gitaru. Ovo je i prvi singl sa albuma koji je objavljen i u formi video spota. Numera pod naziva Locked in the Basement i ne može drugačije zvučati nego kako zvuči njen sam naziv. Piskavi vokal kojeg prati akustična gitara sa teškim udaraljkama i muzikom koja kao da dolazi iz podruma ostavljaju jak dojam na slušaoca.
This is always one thing you can't win,
It is harder when you say it,
Life is never yours to make it,
It is always one thing you can't win
I don't want anything, anything more,
I don't want anything, If I'm without you
Numera Cause for Alarm ne odstupa od već zacrtanog pravila na albumu gdje se i dalje kombinuje neobičan vokal sa akustičnim zvučnim zidom uz dobro naglašen zvuk udaraljki. Jedna od najljepših pjesama na albumu je svakako Caught by the Light koja na samoj polovini albuma potvrđuje da je u pitanju odličan album. Organ Song kako i sam naziv pjesme kazuje otvara zvuk orgulja sa napadnim ritmom udaraljki. Uz već spomenutu Caught by the Light numera Memo čini nešto što je ovom albumu svakako trebalo. Ukratko, britka i sjajna pjesma.
Slijede prekrasna i spora Both Sides Are Even i biser The Runner. Za sami kraj ostavljaju numeru Doubt, recital sa akustičnom gitarom. Iz sporog ritma Doubt ulazi u brzi i haotični kraj koji odlično zaokružuje album.
Vjerovali ili ne, ovo je album za intimne trenutke i romantičnu atmosferu.
(zurnal.info)