Prikaz:The Strokes, Angles

Arhiva

The Strokes, Angles

The Strokes, Angles

The Strokes su napokon objavili svoj novi album. Prošlo je 5 godina od njihovog posljednjeg studijskog albuma koji se zvao First Impressions of Earth.

Iako su članovi The Strokes objavljivali svoje solo projekte, oni nisu imali nekog značajnijeg uspjeha i zaista nisu vrijedni spomena. Album Angles je jedan od onih albuma koji svoju pravu vrijednost dostižu tek nakon bjesomučnih preslušavanja svaki put pojačavajući utisak.

Pjevač i kompozitor Julian Casablancas, gitaristi Nick Valensi i Albert Hammond Jr.,basista Nikolai Fraiture, te bubnjar koji je počeo da svira bubnjeve sa svojih 5 godina Fabrizio Moretti pronašli su zajedničko interesovanje za muziku, a naročito za bendove Velvet Underground i Television. Svi uglavnom dolaze iz imućnih porodica pa nisu imali velikih problema oko trivijalnih stvari kao što su oprema ili prostorija za sviranje. Julianov otac je modni mogul modne kuće Elite dok je otac Hammond Jr. kompozitor hit pjesama iz 70'tih.

Casablancas 1999. godine zvanično obznanjuje formiranje The Strokesa kao kvinteta i tek tada počinju sa ozbiljnim radom. Veći dio godine provode pišući, komponujući i probajući svoj materijal u New York City's Music Buildingu. Nakon mnogobrojnih živih svirki postaju favoriti NME -a. Prvi album pod nazivom Is This It objavili su 2001. godine i on je prodat u 500.000 kopija. Imao je veoma dobre kritike, a na njemu se nalazi par hitova kao što su numere Someday, Is This It ili pak Take it or Leave It.

Drugi album pod nazivom Room on Fire objavljuju 2003. godine i na njemu se nalazi jedanaest pjesama kojima je teško naći manu. Potom prave pauzu od tri godine i snimaju svoj treći album First Impressions of Earth, koji kod publike nije izazvao delirijum ali je dobio odlične ocjene kod kritičara.

Nakon pet godina stanke snimaju album pod nazivom Angles koji otvara pjesma Machu Picchu. Dominira specifični lijeni vokal Juliana Casablancasa koji na momente zvuči kao da mu ponestaje snage. Bas gitara se postavlja kao vodilja kroz cijelu pjesmu odlično se provlačeći između prekrasnog gitarskog izraza.

Potom slijedi prvi singl sa albuma pod nazivom Under Cover Of Darkness. To je klasična The Strokes pjesma koja bi se bez ikakvih problema pronašla u moru drugih izvođača zbog svoje specifičnosti.

Two Kinds Of Happiness počinje sa mekanim uvodom, Casablanca svoj vokal transformiše do neprepoznatljivosti, a gitare zvuče nekako mrzovoljno.

You're So Right je svakako jedna od najtežih pjesama sa albuma. Električno obrađeni vokali uz suludi početni ritam i neobične gitarske ukrase stvaraju pjesmu koja spada u sami vrh albuma Angles. Na njoj se može primjetiti da velika pauza između dva albuma nije bila beskorisna. Primjetno je da su znatno uigraniji i što je najvažnije da su svoje sviračko umijeće usavršili.

Taken For A Fool je još jedna od klasičnih The Strokes pjesama sa prodornim gitarama, slijedi prekrasna Games sa odličnim aranžmanom.

Call Me Back je jedna od rijetkih minimalistički odsviranih pjesama, naredna pjesma Gratisfaction je odsvirana u Thin Lizzy stilu ne čineći ništa da album podignu i daju mu dodatni zamah.

Pjesma Metabolism ima česte izmjene atmosfere, uz snažne gitarske dionice. Za kraj su ostavili relaksirajuću i simpatičnu Life Is Simple In The Moonlight.

Dobrodošao povratak The Strokesa!

(zurnal.info)