Transparency International BiH (TI BiH) i Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) organizatori su konferencije "Mediji i borba protiv korupcije", koja je povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije održana u ponedjeljak u Sarajevu.
Direktor TI BiH Srđan Blagovčanin mišljenja je da je uloga medija izuzetno važna, kad je u pitanju borba protiv korupcije.
- Ni u jednom društvu niti državi ne može biti efikasne i efektivne borbe protiv korupcije bez snažnih i neovisnih medija. Nažalost, mi u BiH smo, u proteklom periodu, mogli vidjeti veliki broj pritisaka i napada na medije koji pokušavaju izvještavati o korupciji i drugim srodnim temama - kazao je Blagovčanin.
Takve stvari su, kaže on, nedopustive te ističe da se skupovima poput ovog želi, zajedno s predstavnicima medija iz BiH i regije, poslati poruka da "takvo stanje nije prihvatljivo i da medijima moraju biti omogućeni uvjeti za rad“.
- Naprosto, to je javni interes i nešto od čega ovisi uspjeh u oblasti borbe protiv korupcije - kazao je.
Novinarka Magazina START Rubina Čengić kaže da je kao čovjek nezadovoljna stanjem koje vlada u našoj državi, a kao profesionalac nezadovoljna je činjenicom da niko nije spreman da surađuje s novinarima niti je svjestan odgovornosti pozicije koja mu je povjerena.
- Mi nemamo presuda za korupciju. Ne znamo čak ni da imamo istrage. Novinari i kad počnu nešto pisati o tome, niko ne želi da pomogne. Tužilaštvo i sudovi su krajnje zatvoreni, govore kako je to sve u interesu istrage. Kad se i pojave neki sugovornici koji bi htjeli da govore o određenim nezakonitostima, uvijek postoji sumnja da oni to ne rade sasvim iskreno, nego da žele da nekoga podrže ili da nekog učine lošim momkom - kaže ona.
Čengić misli da je način za rješavanje trenutne situacije "da svi svoj posao konačno počnu da rade krajnje profesionalno i odgovorno“. Tu, ističe, prvenstveno misli na, tužilaštvo, sudove i ostale.
- Dok dvadeset ili pedeset ljudi ne bude teško osuđeno za zloupotrebu položaja, javnog novca i ostalog, sigurno se ništa neće pomaći s mjesta - kaže Čengić.
Lejla Bičakčić iz Centra za istraživačko novinarstvo smatra da je dijelom glavni krivac ovakve situacije u medijima veliki politički utjecaj, ali je veliki problem i s autocenzurom novinara, koja ih onemogućava da izvještavaju o teškim temama jer su svjesni da "ta priča neće proći kod uredništva, kod vlasnika....“
- Mislim da je esencijalno za uspjeh, prvenstveno raditi u suradnji sa drugim novinarima, imati hrabrosti za ulazak u istraživanje "teških“ tema i onda uspjeh neće izostati - kaže ona.
Međunarodni dan borbe protiv korupcije oblježava se 9. decembra, na dan kad su 2004. godine Ujedinjene nacije usvojile Konvenciju protiv korupcije s ciljem unapređenja i jačanja mjera za efikasnije i uspješnije sprječavanje i borbu protiv korupcije.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.