- Sve zavisi od toga da li će se međunarodona zajednica ozbiljnije posvetiti Bosni u narednih godinu dana. U tom kontekstu, položaj šefa odjeljenja nove evropske diplomatske službe za Balkan sljedeće sedmice preuzeće Miroslav Lajčak, nekadašnji slovački ambasador u Beogradu, posrednik u crnogorskom referendumu o nezavisnosti i bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini. Lajčak je, dakle, čovjek koji dobro poznaje region i koji će kao takav posvetiti veliku pažnju Bosni. Drugi faktor koji bi mogao da pomogne su sve bolji odnosi Beograda i Zagreba, što može da bude samo dobro za Bosnu. Dolaskom Bakira Izetbegovića u kolektivno Predsjedništvo BiH ublažena je i bošnjačka retorika od posljednjih nekoliko godina, pa se otvara mogućnost nekakvog dogovora između Sarajeva i Banja Luke posebno ako ih Bruxelles i Washington "prijateljski" podstaknu u tom pravcu, kaže Judah.
Što se tiče Srbije, on mislim da je najznačajniji bio poraz pred Međunarodnim sudom pravde u pogledu kosovske deklarcije nezavisnosti. To je bio veoma važan trenutak i za Kosovo, ali Priština je poslije objavljivanja izvještaja Dicka Martyja izgubila sve prednosti koje tom presudom stekla.
- Zato mislim da je, na žalost, taj izvještaj najvažniji događaj godine na Kosovu, dodao je Judah.
- U Crnoj Gori je to odluka Mila Đukanovića, ne da se povuče, već prije bih rekao, da "malo odstupi" od politike, smatra on.
Judah navodi da su Bosna i Hercegovina i Makedonija prošle godine uglavnom stajale u mjestu, dok je u Hrvatskoj događaj godine hapšenje Ive Sanadera, koje je pokazalo da premijeri bilo koje države u regionu ubuduće neće biti iznad zakona. Na nivou regiona, svakako najvažnija je uzajamna ljubav Borisa Tadića i Ive Josipovića.
- To kažem u najpozitivnijem mogućem smislu, jer mislim da je već dala i da će nastaviti da daje dobre rezultate u cijelom regionu, ističe Judah.
On misli da je i sa stanovišta Evropske unije 2010. bila zadovoljavajuća godina na Balkanu, sve do prve polovine decembra na Kosovu.
- Mislim da su događaji na Kosovu, da se tako izrazim, najveći korak unazad. Mislim da su optužbe o prevarama na izborima i izvještaj Dicka Martyja nanijeli veliku štetu Kosovu, te da će najavljeni razgovori Prištine i Beogradu uz posredovanje Evropske unije biti utoliko složeniji, rekao je za BBC Judah, poznavaoc regionalnih prilika.
On je rekao da bi razgovori na relaciji Beograd-Priština trebalo da budu jedan od najvažnijih događaja 2011. godine, ali ne očekuje neki dramatičan pomak.
- Do nekih razgovora će svakako doći, jer će obje strane biti pod pritiskom da im pristupe. Ne mislim, međutim, da će rezultirati nekim velikim pomakom. Možda će biti dovoljno to što su razgovori uopšte počeli. Jedan od problema je i to što ljudi u Bruxellesu žele da razgovori počnu od manje važnih pitanja i tek onda pređu na krupnije političke probleme. S druge strane, znam čak i neke ljude u Prištini koji kažu da je takav pristup besmislen i da treba početi upravo od tih velikih političkih pitanja, jer sve ostalo zavisi od njih. Odmah da kažem, to ne podrazumjeva razgovore o statusu već o drugim tzv. velikim pitanjima, kao što su sjever Kosova te eventualna podijela ili razmjena teritorije, rekao je Judah.
On je mišljenja da je Balkan prevazišao period u kojem je svakog trenutka moglo da dođe do obnove nasilja, što je mogućnost koje se Washington i Bruxelles najviše plaše.
Što se tiče Srbije, Judah kaže da očekuje umjereno uspješnu godinu i nastavak eurointegracija, mada možda ne baš i status zemlje kandidata kako najavljuje Boris Tadić, pomenuti početak pregovora s Kosovom i blagi ekonomski oporavak, iako vjerovatno bez većeg smanjenja nezaposlenosti.
Slično će, po ocjeni Judah, biti i u Hrvatskoj, čije učlanjenje u Evropsku uniju on očekuje u 2012. godini.
Drugo moguće prijatno iznenađenje na Balkanu sljedeće godine mogao bi da bude dogovor Skoplja i Atine o imenu Makedonije, što je pitanje na kojem se, po saznanjima BBC-ovog sagovornika, dosta napredovalo u razgovorima dvije strane pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija.
Najveća potencijalna opasnost regionu u 2011. je, kaže Judah, Kosovo.
- Naveća opasnost su rastuća politička izolacija Kosova i njene potencijalne političke posljedice. Ako Kosovo nastavi da zaostaje za ostatkom regiona, ili druge zemlje počnu da se distanciraju od nove kosovske vlade, dijelom zbog tvrdnji o izbornim krađama, a dijelom zbog Martyjevih optužbi da je Hashim Thaci trgovao ljudskim organima, to bi moglo da ima dugoročne i nepredvidive posljedice. To ilustruje činjenica da se, poslije najnovijih izbora, treća najveća stranaka na Kosovu "Samoopredjeljenje" otvoreno zalaže za panalbansko ujedinjene, što bi označilo vrstu "Povratka u budućnost" cijelog Balkana, zaključio je Judah.
(Fena)