ZAVRŠNE RIJEČI NA SUĐENJU DODIKU I LUKIĆU:Tužilaštvo traži zatvorsku kaznu, odbrana oslobađajuću presudu

Aktuelno

ZAVRŠNE RIJEČI NA SUĐENJU DODIKU I LUKIĆU: Tužilaštvo traži zatvorsku kaznu, odbrana oslobađajuću presudu

U ranim večernjim satima još uvijek traje iznošenje završnih riječi odbrane, koja je zatražila četiri sata vremena, od kojih je dva sata najavio iskoristiti Milorad Dodik. Dodik je u završnoj riječi rekao da je proces protiv njega klasična zloupotreba i da je spreman da u političkoj borbi ide do kraja.

Tužilaštvo traži zatvorsku kaznu, odbrana oslobađajuću presudu
Milorad Dodik ispred Suda BiH

U Sudu Bosne i Hercegovine iznesene su završne riječi Tužilaštva BiH na suđenju Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću. Optužnica protiv Dodika i Lukića podignuta je 11. septembra 2023. Dodik je optužen da je kao predsjednik Republike Srpske potpisao ukaze o proglašenju dva zakona koja je ranije poništio visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt, dok je Lukić optužen da je kao tadašnji v.d. direktora Službenog glasnika RS omogućio objavu tih ukaza. Podsjetimo da su ti zakoni propisivali da se na području RS neće provoditi odluke Ustavnog suda BiH, niti da će se u entitetskom glasniku objavljivati odluke visokog predstavnika.

Ove zakone je u junu 2023. izglasala Narodna skupština Republike Srpske, da bi ih visoki predstavnik Christian Schmidt poništio 1. jula 2023., dok je zakonodavna procedura zvanično još trajala. Isti dan je Schmidt nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH i propisao da se službene osobe, koje ne provode i ne poštuje odluke visokog predstavnika, mogu kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina i zabranom obavljanja dužnosti.

U završnoj riječi Tužilaštvo BiH je zatražilo od Suda da Dodika i Lukića proglasi krivima, izrekne im kazne bliže maksimalnim te zabrani obavljanje funkcije, odnosno prestanak službene dužnosti i zabranu sticanja nove koja se finansira iz javnih prihoda na 10 godina. Svoj zahtjev Tužilaštvo obrazlaže tezom da je, s obzirom na funkciju koju obavljaju optuženi, potreba za kažnjavanjem veća, bez obzira na njihovu raniju neosuđivanost. Tužilac Nedim Ćosić naveo je da je Milorad Dodik svjesno počinio krivično djelo i to najavio u medijima.

Iskaz svjedokinje Srebrenke Golić okarakterisao je nerelevantnim, jer je insistirala na navodima da se radi o montiranom političkom procesu, a osvrnuvši se na iskaz svjedoka Siniše Karana podsjetio je da je Karan član iste partije kao Milorad Dodik, njegov savjetnik i član trenutne Vlade RS-a.

Podrška Dodiku ispred Suda BiH (zurnal.info)

Tokom prvog dijela iznošenja završnih riječi odbrane branilac Milorada Dodika Goran Bubić rekao je kako je ovaj postupak "pravna greška", te ponovio tvrdnje da je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt "nelegalan", da djelo koje se stavlja Dodiku na teret nije krivično. Kao i ranije, naveo je da su ga na postupke naveli njegovi savjetnici i tražio oslobađajuću presudu jer "nije bilo posljedica" Dodikovih radnji. Odbrana tvrdi i da se neppotpisivanjem ukaza bio prekršen Ustav i Krivični zakon RS-a. 

U završnoj svojoj riječi Milorad Dodik je pojasnio da je spor ustavno-pravne, političko-pravne i međunarodno-pravne, ali nikao krivično-pravne prirode. Kako prenosi RTRS on je rekao da se Tužilaštvo BiH trebalo potruditi da utvrdi činjenično stanje s obzirom na to da on nije taj koji prosljeđuje potpisane ukaze "Službenom glasniku" već ih vraća generalnom sekretaru Narodne skupštine.

Milorad Dodik je ranije tokom svjedočenja kazao da je uvijek, pa i u ovom slučaju, konsultovao svoje savjetnike, kojima vjeruje. Poznata mu je, rekao je, praksa da legalni visoki predstavnici nikada nisu donosili ovakve odluke preko noći, nego su vršili pritisak na Parlamentarnu skupštinu BiH i davali su joj određeni rok da se odluka usvoji:
-Kao predsjednik Republike Srpske dužan sam da poštujem Ustav RS koji je usaglašan sa Ustavom BiH, kazao je Dodik prilikom svjedočenja 5. februara.

Dalje je naveo da u momentu kada je on potpisao ukaze, Schmidtova odluka nije bila objavljena u Službenom glasniku BiH. Prema Dodikovim riječima, on je prihvatio ukazivanje savjetnika da odluke (Schmidta, op.a.) nema u Službenom glasniku BiH, da odluka ne može biti zakonita i ukoliko ne potpiše ukaz prijeti mu 12 godina zatvora.
-Odlučujući faktor zašto zakon nije vratio jeste taj što je Vijeće naroda RS dalo suglasnost da može da stupi na snagu. Zakon je prošao svu procedure.

Dan prije iznošenja završnih riječi i u očekivanju presude, vlasti u Republici Srpskoj najavile su održavanje vanredne sjednice koja može biti, kako tvrde, sazvana u 24 časa, a na kojoj će biti izneseni planovi o djelovanju ukoliko presuda bude osuđujuća. Nakon što je Tužilaštvo iznijelo završne riječi reagovali su zvaničnici RS-a, među prvima predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić, koji je na društvenoj mreži X napisao: 
"Dakle, nije samo ruganje pravosuđu, već potpuno ludilo." 



Ostale reakcije uglavnom su tvrdnje da je Milorad Dodik poštovao Ustav i zakone, a da je suđenje udar na Republiku Srpsku.

Suđenje Dodiku i Lukiću odgađano je devet puta do januara 2025, a tada je formalno počelo iznova zbog proteka vremena većeg od 30 dana od posljednjeg ročišta. Sutkinja Uzunović tada je taksativno podsjetila na sve razloge odgoda uključujući i ona zbog Dodikovog operativnog zahvata. Potom je istakla da su svi razlozi odgađanja bili na strani prvooptuženog Dodika i njegovog branioca. Također je podsjetila i na to da su Tužilaštvo i odbrane ranije tri puta već dali pristanak da zbog proteka vremena od 30 dana suđenje formalno počinje iznova.


(zurnal.info)