:U ovoj godini još manje medijskih sloboda

Novosti

U ovoj godini još manje medijskih sloboda

U ovoj godini još manje medijskih sloboda

Sloboda medija i neovisnost sudstva u BiH pogoršani su u odnosu na prethodnu godinu, stoji u godišnjaku Nacije u tranziciji 2011. (Nations in Transit 2011.) organizacije Freedom House.

Uređivačka pristrasnost, politički pritisak i žestoke prijetnje novinarima doprinijeli su pogoršanju rejtinga neovisnosti bosanskohercegovačkih medija s 4.50 na 4.75 (skala: 1- najviša ocjena; 7-najniža ocjena, op.aut), navodi se u izvještaju ove međunarodne nevladine udruge posvećene razvoju demokratije, ljudskih prava i političkih sloboda. Rejting sudske neovisnosti pao je sa 4.00 na 4.25, zbog izostanka značajnog napretka u reformi sudstva i vođenju postupaka u slučajevima ratnih zločina, kao i zbog političkih smetnji.

Ocjene kvaliteta izbora, izvršne vlasti na lokalnom i državnom nivou, rejting korupcije i položaja civilnog društva nepromijenjeni su u odnosu na prethodnu godinu i kreću se u intervalu od 3.25 do 5.25. O položaju civilnog sektora u izvještaju se navodi: Uprkos snažnom predizbornom učniku nekih građanskih udruga, civilno društvo u BiH je nezrelo.

U predviđanju razvoja situacije u 2011. godini navodi se: Ako se u ovoj godini sprovedu institucionalne reforme, one još uvijek mogu proizvesti pozitivan efekat na dugoročnu stabilnost zemlje. Ipak, ćorsokak u kojem se vlast našla u 2010. proteže se i na ovu godinu, što bi moglo dovesti do socijalnih nemira i potencijalno ugroziti opstanak države. Uprkos tome što 80 posto stanovništva podržava članstvo zemlje u Evropskoj uniji, entuzijazam koji izabrani zvaničnici pokazuju u sprovođenju reformi koje bi trebalo da BiH približe EU ostaje slab a moguće je da će se u ovoj godini i dalje blokirati usvajanje zakona na državnom nivou, neophodnih kako bi se država pripremila za članstvo u Uniji. Po svoj prilici će se nastaviti priča o otcjepljenju Republike Srpske. U ovom kontekstu, stabilnost zemlje i regiona i dalje će ovisiti o snažnom prisustvu međunarodne zajednice.

U četrnaestom po redu izdanju izvještaja Nacije u tranziciji obuhvaćen je pregled stanja ljudskih prava, razvoja demokratije i političkih sloboda u 29 zemalja Evrope i euroazijske zone.

 

(zurnal.info)