- Pod izgovorom "ušteda u javnom sektoru", čelnici SDA Sulejman Tihić i SNSD-a Milorad Dodik, najavili su pokušaj flagrantnog kršenja osnovnih političkih prava građana Bosne i Hercegovine, prava da biraju i budu izabrani na demokratskim izborima, u skladu s Ustavom i zakonima ove države, navodi se u saopćenju UG "Zašto ne".
Govoreći o mogućem pokretanju inicijative za odgađanje zakonom propisanih izbora, predsjednici SNSD-a i SDA zapravo su pozvali na podrivanje samog temelja demokratije i pravnog poretka u BiH, skrivajući time jasan pokušaj bježanja od odgovornosti onih koji su najodgovorniji i koji su prethodne četiri godine bili na čelu naših lokalnih zajednica. SNSD i SDA imaju načelnike u više od polovine općina u BiH, pa se ovakav poziv na kršenje Izbornog zakona BiH može shvatiti samo kao namjera da spriječe građane da na demokratskim izborima donesu odluku kojom će pokazati šta misle o njihovom dosadašnjem radu.
Ovakve izjave, posebno kada dolaze od političara koji ističu da su "demokratski izabrani", apsolutno su nedopustive. Demokratski izbori u jasno određenim rokovima su jedna od osnovnih stvari koje razdvajaju demokratska i nedemokratska društva. Ovakva inicijativa, kojom se želi onemogućiti građanima da biraju i budu izabrani, očito ima za cilj dodatno obezvređivanje građana i njihovih prava i demokratije u BiH.
- Svi zajedno moramo učiniti sve da se ovo ne desi, sve one koji na bilo koji način podrže ovu inicijativu jasno nazvati antidemokratskim snagama, a njihove akcije pokušajem da izbjegnu sopstvenu odgovornost za neispunjena obećanja", ističu iz UG "Zašto ne".
Navođenjem "štednje" kao razloga za pokretanje ovakve inicijative, predsjednici SDA i SNSD ne samo da manipuliraju građanima ove države već pokazuju i svojevrsno licemjerje, s obzirom na to da se rasipništvo vlasti u BiH ne zaustavlja, ali se zato želi "uštedjeti" tako što će se ukidati građanska i politička prava.
Samo za kabinet Milorada Dodika u 2012. godini predviđeno je 10,3 miliona KM novca poreznih obveznika, od čega 2,4 miliona za lična primanja, što je gotovo duplo više nego u slučaju njegovog prethodnika Rajka Kuzmanovića u 2010., a pet puta više od njihovog prethodnika Dragana Čavića u 2005. godini.
Ovakvih primjera je mnogo i oni vrlo jasno pokazuju da prostor za uštede u radu izvršne, ali i zakonodavne vlasti, itekako postoji i da oni koji zaista žele raditi na tome ne moraju ići dalje od sopstvenih vrata, a svakako ga ne smiju tražiti u kršenju zakona i urušavanju izbornog procesa.
Pokretanjem ovakve "inicijative" direktno bi se prekršile odredbe Izbornog zakona BiH, koje jasno propisuju da mandat demokratski izabranih vlasti traje četiri godine, kao što propisuje i u kojim slučajevima se izbori mogu odgoditi, ponoviti ili raspisati prije vremena.
Ovakve inicijative podsjećaju na uspostavu autoritarnih nedemokratskih društava drugdje u svijetu, a realizacija prijedloga o onemogućavanju glasanja predstavljala bi najveći udar na demokratiju i građanska prava u BiH ikada.
Stoga UG "Zašto ne" poziva predstavnike svih političkih partija, predstavnike civilnog društva i sve građane BiH da se javno ograde od ovakve inicijative, da je jasno i nedvosmisleno osude i urade sve što je u njihovoj moći da je onemoguće. Na kraju, pozivaju međunarodnu zajednicu da se jasno odredi prema ovakvim istupima bh. zvaničnika te da iskoristi svoj uticaj i ovlasti i onemogući ovakvu inicijativu u slučaju da se ikada pokrene u institucijama BiH.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.