:Udruženja porodica nestalih zajedno do svojih prava

Novosti

Udruženja porodica nestalih zajedno do svojih prava

Udruženja porodica nestalih zajedno do svojih prava

Proizašle iz Izvještaja Radne grupe za prisilne nestanke UN-a, preporuke se odnose na tri oblasti: pravo na istinu, pravo na pravdu i pravo na reparaciju.

Tokom dvodnevne diskusije mogao se čuti jedinstven stav da je nužno ubrzati ekshumacije lociranih masovnih grobnica, te da se osigura veći angažman na istragama predstavnika SIPA-e, OSA-e i MUP-a na iznalaženju potencijalnih lokacija grobnica nestalih osoba. Govoreći o definiranim prioritetima definiranim od strane svih udruženja učesnika radionice, Borislavko Peulić posebno je izrazio zabrinutost zbog nedolaska glavnog državnog tužitelja BiH, te predstavnika Ureda visokog predstavnika BiH, jer to oslikava stepen njihovog interesa za ovu problematiku.

«Oni koji su odgovorni i nadležni za rješavanje pitanja nestalih osoba i koji su prepoznati i ovim Izvještajem moraju odgovarati nama, porodicama nestalih osoba, i učiniti mnogo više u rješavanju ovih problema», istakao je u ime svih udruženja prisutnih na radionici Peulić.

Drago mi je da smo ovom radionicom ujedinili glas udruženja porodica nestalih osoba iz cijele BiH, jer ćemo tako biti snažniji u pritiscima na nadležne organe da ispunjavaju svoje obaveze.”, istakla je Lejla Mamut, koordinatorica za ljudska prava TRIAL BiH, te naglasila da će ova organizacija definirane prioritete usaglasiti sa svim udruženjima koja su učestvovala na radionici, te ih dostaviti svim nadležnim institucijama, međunarodnim organizacijama i samoj Radnoj grupi UN-a koja je sačinila Izvještaj. “Osim upoznavanja svih aktera o zaključcima i preporukama Izvještaja, te prioritetima porodica nestalih, TRIAL će svoje aktivnosti i dalje usmjeravati na praćenje njihove provedbe, te izvještavanje međunarodnih tijela o tom procesu.”, zaključila je Mamut.

Govoreći o položaju Instituta za nestale osobe BiH kao važnog instrumenta u rješavanju pitanja nestalih osoba u BiH, Amor Mašović, član Kolegija direktora INO BiH istakao je da dodatna podrška suosnivača, pored Međunarodne komisije za nestale osobe i Vijeća ministara BiH bi dobro došla. „Nadam se da će nova vlast prepoznati važnost, hitnost i složenost problema nestalih osoba u BiH, te da će činiti više napora u pronalasku nestalih, a ne na jame širom BiH svojim nečinjenjem dodavati zemlju, pa i beton.“, apelirao je Mašović.

Na poziv Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, Radna grupa za prisilne ili nedobrovoljne nestanke posjetila je zemlju od 14. do 21. juna 2010. godine. Svrha posjete bila je da se sazna o nastojanjima koja čini Bosna i Hercegovina kako bi riješila slučajeve prisilnih nestanaka/nestalih lica, te razmotrila naučene lekcije i dobre prakse. Glavne preporuke Radne grupe uključuju uspostavu Fonda za podršku porodicama nestalih osoba, kao što je to utvrđeno Zakonom o nestalim osobama BiH. Također, prisilni nestanak kao zasebno krivično djelo treba unijeti u krivični zakon. Više podrške treba dati radu Instituta za nestale osobe i tužiocima koji rade na ekshumacijama i krivičnim predmetima ratnih zločina. Nacionalni program o reparacijama za rođake žrtava prisilnog nestanka treba uspostaviti a programe zaštite i pomoći za žrtve i svjedoke treba pojačati, navodi se u Izvještaju Radne grupe za prisilne ili nedobrovoljne nestanke UN-a.

TRIAL (Track Impunity Always) je nevladina organizacija sa sjedištem u Ženevi, koja se aktivno bori protiv nekažnjivosti počinilaca ratnih zločina. TRIAL u BiH djeluje od početka 2008 kroz svoj program, podrške porodicama nestalih osoba, koji se realizuje u partnerstvu sa lokalnim udruženjima porodica nestalih osoba iz različitih dijelova BiH bez obzira na nacionalne ili etničke grupe koje ova udruženja zastupaju. U saradnji sa svojim partnerima, TRIAL je uspio dovesti brojne slučajeve prisilnog nestanka i masovnih ubistava pred Evropski sud za ljudska prava i Komisiju za ljudska prava.

 

(zurnal.info)