Na nedavno održanom sastanku Holandsko-bosanske poslovne mreže NBBN (Netherlands Bosnian Business Network) u bosanskohercegovačkoj ambasadi u Haagu, Agencija za unapređenje stranih investicija u Bosni i Hercegovini FIPA pobrinula se za novu blamažu naše države pred stranim investitorima. Niko iz ove agencije nije prisustvovao sastanku pa su investitorima na pregled dali “piratsku” prezentaciju ulaganja u našu zemlju. Na ulazu u ambasadu zainteresovani su mogli uzeti besplatan primjerak elektronske prezentacije naše zemlje na CD-u, bez ikakvog grafičkog uređenja umotanog u omot sa crno-bijelom štampom i odavno promijenjenim logoom Agencije. Da stvar bude gore, CD je stajao uz brošure o Srebrenici.
- To nije način na koji želite promovirati ulaganja u svoju državu. CD je izgledao kao piratska verzija a ne zvanična prezentacija države – objašnjava Boris Cigler, direktor agencije Mark IN, koji je prisustvovao sastanku.
STIMULACIJA ZA NERAD
Na CD-u se nalaze prezentacije u takozvanom PDF-formatu. Prezentacija holandskog grada Utrecht također je dijeljena na CD-u ali on se ubacivanjem u računar sam pokretao i sadržavao multimedijalnu prezentaciju sa slikama i videom.
Iz FIPA-e nismo mogli dobiti zvanični komentar u trenutku pripremanja teksta jer je direktorica Jelica Grujić na službenom putu do petka, PR je na godišnjem pa niko osim njih do naredne sedmice ne može komentarisati slučaj. Dan ranije Grujićeva se za portal sarajevo-x.com pravdala nemarom ambasade u Holandiji te tvrdila da agencija nije štampala ovaj materijal. Žurnal nezvanično doznaje da je sporne CD-ove ambasadi dostavila upravo Agencija te da su oni štampali omot u crno-bijeloj verziji i bez ikakve oznake na samom CD-u. Štampanje promotivnih materijala smo, samo za prošlu godinu, platili preko 30.000 maraka! Istina je da su CD-ovi dostavljeni davno i da se na stranici FIPA-e mogu pronaći noviji materijali, ali ambasadi u Holandiji oni nikada nisu dostavljeni. Direktorica Grujić objašnjava da agencija nema novca za kvalitetniju prezentaciju uprkos godišnjem budžetu od 3,5 miliona maraka. Uz dva miliona za podsticaj stranim ulaganjima, najveći dio budžeta odlazi na plate uposlenih. Prosječna bruto plata u ovoj agenciji, bez toplog obroka i ostalih dodataka, iznosi oko 2.600 maraka. Tu su i ostale blagodeti državne službe.
Stimulacija je u neto iznosu ukupno isplaćeno 9.875 KM. Pravo na istu, tokom godine, ostvarilo je 18 zaposlenika. Stimulacije su uglavnom isplaćivane za rad u komisijama za javne nabavke, za obavljanje godišnjeg popisa te u slučajevima povećanog obima poslova koji nisu direktno vezani za opis radnog mjesta, piše u revizorskom izvještaju ove agencije za prošlu godinu. Nije jasno čime je 26 uposlenika agencije zaslužilo stimulaciju s obzirom da su većinu navedeni poslova radili u redovno radno vrijeme.
Uz stimulaciju uposleni su u prošloj godini na plate dodali ukupno 168.249 maraka.
Od toga, značajniji izdaci odnose se na naknade za topli obrok tokom rada (46.583 KM), regres za godišnji odmor (15.491 KM) i naknade za vanjske saradnike (50.202 KM), navodi se u izvještaju.
Revizori su također otkrili da je nekoliko radnika angažovano ugovorom o vanjskoj saradnji pa su se u agenciji vodili kao vanjski saradnici iako je pravilima predviđeno redovno radno mjesto za njihove funkcije. U svom izvještaju revizori zaključuju da se ta praksa smanjuje ali i dalje nije jasno zašto ona nije potpuno ukinuta jer za to postoje svi preduslovi.
UZALUD SPOTOVI
Uprkos realno malim izdvajanjima države za promociju stranih investicija, uposlenici FIPA-e propustili su da iskoriste besplatne i kvalitetne načine promocije. Cigler navodi da je kvalitetniju prezentaciju u Holandiji imao REZ (Regionalna razvojna agencija za regiju centralna BiH).
- Meni nije logično da su se snimili promotivni spotovi a da se onda emitiju na lokalnim stanicama – kaže Cigler i dodaje da se spotovi Enjoy BiH mogu samo snimiti ali ne i gledati na stranici FIPA-e: Spotovi se moraju snimiti, nema ih na YouTubeu, ne mogu se dijeliti na društvenim mrežama.
FIPA još uvijek nema svoj profil na facebook stranici niti kanal na YouTubeu iako su ovi servisi potpuno besplatni i najčešći način promocije u svijetu. BiH nema niti posebnu stranicu za investitore, tu je tek zvanična stranica FIPA-e. Sve zemlje u regionu imaju posebne internet stranice, takozvane investin.com prezentacije. Dovoljno je samo pogledati makedonsku stranicu za investitore i vidjeti da se naša prezentacija sa tim ne može ni izbliza mjeriti. Čak i “novije” publikacije FIPA-e nisu otišle dalje od one koje su investitori imali priliku vidjeti u Holandiji. Na nekoliko svjetskih jezika investitori i dalje moraju učitavati neatraktivne PDF brošure.
- Ako su oni agencija za promociju onda se oni ne znaju baviti promocijom – smatra Cigler.
(Sutra: Veza FIPA-e i Fahrudina Radončića)
(zurnal.info)