Parlamentarci Vijeća Evrope raspravljali su o izvještaju "Obaveza zemalja članica Vijeća Evrope u suradnji u progonu ratnog zločina", koje je sastavio hrvatski izvjestitelj u VE Miljenko Dorić iz Hrvatske narodne stranke (HNS). On je zastupnicima VE-a rekao da je privođenje ratnih zločinaca pravdi ključno za pomirenje u regiji, te je pozvao sve zemlje članice da poduzmu "sve potrebne mjere protiv nekažnjivosti ratnog zločina".
Dorić je u svom izvještaju naglasio da je u borbi protiv nekažnjavanja ratnih zločina važna suradnja među država s prostora bivše Jugoslavije, ali da je nužna i suradnja "trećih zemalja". Također je pozvao sve članice VE-a da ne pružaju državljanstvo osobama optuženima za ratne zločine u drugoj zemlji, da brzo postupaju po zahtjevima za izručenje, te da reformiraju nacionalno zakonodavstvo kako bi olakšale suđenja za ratne zločine. Predstavljajući izvješće "Zaštita svjedoka kao temelj za pravdu i pomirenje na Balkanu", izvjestitelj Vijeća Evrope iz Monaka Jean-Charles Gardetto ocijenio je da je potrebno zaštititi svjedoke kako bi se došlo do istine o sukobima na području bivše Jugoslavije, prenosi AFP.
Gardetto je u svom izvještaju naveo da je u regiji postignut važan napredak u uspostavi sustava zaštite svjedoka, ali je ipak potrebno znatno poboljšati zaštitu jer mnogi potencijalni svjedoci ne žele svjedočiti zbog slučajeva prijetnji, zastrašivanja, pa čak i ubojstava.
Izvjestitelj je utvrdio da sustavi u zemljama regije "ne jamče uvijek odgovarajuću zaštitu svjedoka uključenih u procese za ratne zločine, kao i za organizirani kriminal, na nacionalnim sudovima". Gardetto također smatra da postoje znatne razlike u zaštiti svjedoka u zemljama regije, a nijedna od njih ne osigurava potpun sustav zaštite svjedoka.
"Posljedice tih nedostataka najvidljivije su na Kosovu gdje su svjedoci ubijani. U BiH se svjedocima redovito prijeti i zastrašuje ih se, a u Hrvatskoj i Srbiji objavljena su imena nekih zaštićenih svjedoka", stoji u izvještaju.
Talijanski izvjestitelj VE-a Pietro Marcenaro podnio je izvještaj o "Pomirenju i političkom dijalogu između zemalja bivše Jugoslavije", ocijenivši da situacija na Balkanu danas znatno bolja nego 2008. kada je počeo sastavljati izvještaj.
Marcenaro je rekao da su tome znatno pridonijeli bolji odnosi između država regije, osobito između Hrvatske i Srbije. Također je u svome izvještaju ocijenio da je dogovor Hrvatske i Slovenije o rješavanju graničnog spora pred arbitražnim tijelom "pozitivan presedan".
Parlamentarna skupština VE-a glasat će kasnije u srijedu nakon rasprave u trima rezolucijama na temelju izvještaja Dorića, Gardetta i Marcenara.
Vijeće Evrope je paneuropska organizacija sa sjedištem u francuskome Strasbourgu koju je 5. maja 1949. utemeljilo deset zemalja, a danas ima 47 članica. Zadaća je te organizacije diljem Evrope uspostaviti zajednička te demokratska načela temeljena na Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i drugim relevantnim dokumentima koji štite pojedinca.
(Fena)