Užici vlasti:Vila u Trpnju prazna jer nema dozvolu za rad

Istražujemo

Vila u Trpnju prazna jer nema dozvolu za rad

Vila u Trpnju prazna jer nema dozvolu za rad

Domaći političari, velike su šanse, u ovoj sezoni neće se odmarati u trpanjskoj vili! Razlozi, međutim, nisu ni radno ljeto niti smanjenje javne potrošnje: vila Odmor u Trpnju, na čiju je obnovu i održavanje Vlada FBiH proteklih godina potrošila više od milion i dvjesto hiljada konvertibilnih maraka novca poreskih obveznika, trenutno nema dozvolu za rad pa je zbog toga upitno da li će u ovoj turističkoj sezoni primiti ijednoga gosta, saznaje Žurnal.

- Nakon što je objekat renoviran dodijeljena mu je privremena dozvola za rad. Međutim, od Ministarstva turizma Republike Hrvatske sad čekamo stalnu dozvolu. Pored opširne dokumentacije neophodna je i potvrda o vlasničkom statusu od Vijeća ministara BiH. Kako ono još uvijek nije formirano procedura stoji. Sad će juli, duboko smo zagazili u sezonu a objekat je prazan. Pitanje je hoćemo li imati gostiju – kaže za Žurnal Miroslav Šunjić, direktor firme Riva Trpanj d.o.o, državnog preduzeća za održavanje trpanjske vile, poznate i pod zvaničnim nazivom Dom odmora.

Kako je malo izgleda da će ovaj reprezentativni objekat biti otvoren u toku sezone, potvrđuje sljedeće: nakon što odmaralište jednom i dobije dozvolu za rad, neophodno je da Služba za zajedničke poslove organa i tijela FBiH - koja upravlja nekretninama u vlasništvu Federacije - napravi prijedlog novog cjenovnika i uputi ga na usvajanje federalnoj Vladi. Tek potom bi se moglo desiti da počnu pristizati i gosti. - Izgleda da niko neće u Trpanj ove godine, skeptičan je Safet Žgalj iz Službe za zajedničke poslove organa i tijela FBiH, potvrđujući da je vila prazna te da se čekaju dozvola za rad i kategorizacija objekta.

Potpuno nerentabilno odmaralište

O dosadašnjoj rentabilnosti reprezentativne vile dovoljno govori podatak da je najveća zarada, u iznosu od 6.255 KM, zabilježena 2008. godine kad je u Trpnju boravilo sedamanaest funkcionera s članovima porodica. Prema pisanju CIN-a, istovremeno je iz federalnog budžeta izdvojeno 107.352 KM za troškove održavanja, plus 177.437 KM za kupovinu sedmometarske brodice.

Haris Ihtijarević, nekadašnji direktor Službe za zajedničke poslove FBiH, svojevremeno je novinarima CIN-a izjavio kako ne treba očekivati da dom u Trpnju bude isplativ jer je riječ o reprezentativnom objektu. Ipak, u informaciji upućenoj Vladi FBiH, jula 2008., naveo je kako očekuje da će dom pokrivati, uglavnom, samostalno troškove poslovanja.

O neizvjesnoj sudbini odmarališta na Pelješcu nedavno je govorio i federalni premijer Nermin Nikšić, prilikom gostovanja u političkom magazinu 60 minuta na FTV. Ustvrdio je kako se moraju definirati pravila o tome ko, kada, kako i po kojim cijenama može ljetovati u Trpnju, te da bi se trebalo procijeniti vrijedi li zadržati odmaralište ili ga prodati. Nikšić kaže da bi cijene boravka trebalo da budu tržišne te da federalna vlada neće subvencionirati bilo čije ljetovanje. (Podsjetimo, prema nepotvrđenom pisanju Dnevnog avaza, cijena boravka u trpanjskom odmaralištu svojedobno je iznosila oko 40 maraka, da bi prošlog ljeta iznos bio povećan na 40 eura za noćenje s doručkom). Zanimljivo je da se o imenima političara koji boravili u trpanjskoj vili samo špekulira. Ibrahim Tirak, direktor Uprave za inspekcijske poslove FBiH, jedan je od rijetkih koji su “priznali” boravak u Trpnju:

- Ružno, bolan, ljetos nije bilo petoro ljudi...Ja sam bio i ne krijem – izjavio je Tirak novinarima CIN-a. Trakavicu imenom vila u Trpnju dodatno komplicira tri godine star dopis koji je tadašnja pravobraniteljica BiH Dragica Miletić uputila Vladi FBiH, u kojem je konstatirala da se vila mora vratiti u vlasništvo države BiH te da će, u protivnom, zaštitu državne imovine zatražiti od nadležnog suda u Hrvatskoj.

Federalni premijer Nikšić izjavio je da novi funkcioneri, za razliku od svojih prethodnika, neće pohoditi vilu Odmor. Činjenica je, međutim, da i kad bi željeli – to trenutno ne mogu jer objekat čeka trajnu dozvolu za rad. Dok ljeto odmiče a vila zjapi prazna i dalje se, svakog mjeseca, od novca poreskih obveznika, izdvaja najmanje četiri do pet hiljada konvertibilnih maraka za održavanje ovog nekadašnjeg odmarališta za komunističke funkcionere, među Trpanjcima i danas poznatog pod nazivom Izvršno vijeće.

(zurnal.info)