U opatiji su se okupili članovi britanske kraljevske porodice i porodice mladenke. Princ William u opatiju je došao je u pratnji svog brata Harryja. Princ je nosio jarkocrveno odijelo irskog časnika s plavom lentom. U pratnji oca Michaela, posljednja je u opatiju došla Kate, u vjenčanici jednostavnog kroja ukrašenoj čipkom.
Obred kraljevskog vjenčanja predvodio je nadbiskup Rowan Williams, duhovni vođa Anglikanske crkve. Deset zvona londonske Westminsterske opatije nakon vjenčanja oglasit će čak 5.000 puta i zvoniti više od tri sata. Prema mladenkinoj zamisli opatija je, uz cvijeće, ukrašena autohtonim britanskim drvećem.
William i Kate, prema tradiciji, svoj prvi bračni poljubac nisu razmijenili pred svećenikom, nego poslije, na balkonu palače pred okupljenim mnoštvom. Novost je što se mladenka pred oltarom mužu nije morala zakleti da će biti poslušna. Princeza Diana uvela je 1981. tu inovaciju u svojim zavjetima princu Charlesu, no poslušnost supruzima, princu Andrewu (1986.) i princu Edwardu (1999.) obećale su Sarah Ferguson i Sophie Rhys-Joes.
Nakon što Kate i William izmijene zavjete, poći će na prijem kod kraljice Elizabete II u Buckinghamsku palaču. Do kraljice će ih odvesti kočija Edwarda II iz 1902. godine. U istoj se kočiji 1981. na svoj svadbeni dan vozila pokojna princeza Diana sa suprugom princom Charlesom.
Na ceremoniji su izvođena mnoga muzička djela, među kojima i Greensleeves, jedna od najpopularnijih engleskih folklornih skladbi, stara 500 godina. Novovjenčani par opatiju će napustiti uz zvuke kraljevske koračnice kompozitora Williama Waltona, koja je izvedena tokom vjenčanja Williamovih roditelja, Charlesa i Diane 1981.
Nekoliko sati prije vjenčanja kraljica Elizabeta II princu Williamu i njegovoj zaručnici Kate Middleton dodijelila je titule vojvode i vojvotkinje od Cambridgea. To je najviša titula britanskog plemstva. Princ William je također postao grof Strathearna i baron Carrickfergusa, pa će Kate postati grofica Strathearna i barunica Carrickfergusa.
Prinčevsko vjenčanje prati 12.000 novinara iz cijeloga svijeta, a prijenos će prema procjenama britanske vlade pratiti dvije milijarde gledatelja širom svijeta. Na vjenčanje je pozvano 1.900 ljudi, a u Londonu su za sve turiste i znatiželjnike postavljena dva gigantska ekrana, u Hyde parku i na trgu Trafalgaru.
Vjenčanje će stajati više od 30 miliona funta, a par će darove dati u dobrotvorne svrhe. U Britaniji je danas državni praznik. Kako bi osigurali što bolji pogled na svadbenu povorku, najveći poklonici monarhije sa šatorima su zauzeli mjesta još prije dva dana. Da u Londonu ovih dana sve prođe u redu, angažirano je oko pet hiljada policajaca.
(Fena)