„Nažalost, radi se o kontinuitetu prakse Vlade RS-a da je jako veliki broj njenih finansijskih efekata poslovanja nedostupan javnosti, na jedan potpuno ilegalan način“, naveo je Blagovčanin.
Podsjeća i na jasne obaveze koje proizilaze za državne institucije o pitanju Zakona o slobodi pristupa informacijama. Kada nadležne institucije ne žele nešto javno da objave i krše taj zakon, kako naglašava, postoji velika sumnja da se radi o nezakonitostima.
„Znači, svaki onaj ugovor koji Vlada zaključi bi morao biti dostupan javnosti, a posebno ne treba isticati da bi Narodna skupština RS-a morala imati uvid u rad Vlade, jer joj ona polaže račune“, rekao je izvršni direktor TIBiH.
To što su ugovori Vlade RS-a s inostranim advokatskim i lobističkim kućama skriveni od javnosti, kako kaže, otvara pitanje šta je to što Vlada, odnosno Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS-a ima da krije od javnosti i kakvi to mogu biti ugovori za koje javnost ne treba da zna.
„Da li to ministarstvo sklapa ugovore koji nisu u javnom interesu, već štite privatne interese određenih osoba“, pita se Blagovčanin.
Na tvdnju premijera RS-a Aleksandra Džombića da su u ugovima tajni podaci, pa zato i imaju oznaku „interno“, Blagovčanin je rekao da ta izjava „zvuči poprilično nesuvislo“, jer je zakonom jasno propisano šta je to što može biti tajna i u kojem postupku.
„Očigledno je da u ovom slučaju zakoni nisu poštovani i da javnost mora da zna da su ovdje flagrantno prekršeni zakoni i samim tim što ti podaci nisu dostupni javnosti“, zaključio je izvršni direktor.
Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske (RS) utvrdila je da je gotovo polovina budžeta kojim je raspolagalo Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS-a u prošloj godini otišla na rashode za advokatske usluge, pravne i stručne usluge, ukupno 4.622.082 KM, a svi ugovori imaju oznaku „tajnosti“.
„Rashodi za advokatske usluge, pravne i ostale stručne usluge (4.622.082 KM) nastali su po osnovu ugovora koje je Ministarstvo, po ovlaštenju Vlade RS-a, zaključilo sa stranim kompanijama u toku 2011. godine, (četiri ugovora) i neizmirenih obaveza po osnovu Ugovora o djelu broj 04/1.992/09 iz 2009. godine, a koji obezbjeđuju svojevrstan vid prisustva, predstavljanja i zastupanja RS-a u inostranstvu“, stoji u izvještaju revizije.
Na prijedlog Ministarstva, Vlada RS-a je utvrdila stepen tajnosti ovih ugovora, konstatira Glavna služba za reviziju javnog sektora RS-a u izvještaju o reviziji finansijskih izvještaja Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS-a za 2011.godinu.
Ugovori imaju oznaku “interno“ i u skladu sa članom 5 a) Zakona o javnim nabavkama BiH za njih nije provođen postupak javne nabavke.
Revizija dodaje da je prethodnih godina Vlada RS-a ovakve ugovore zaključivala s istim kompanijama ili njihovim partnerima, osnivačima, a sredstva su planirana i evidentirana na organizacionom kodu Generalnog sekretarijata Vlade RS-a.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.