Fond zdravstvenog osiguranja RS u deficitu od 250 miliona KM:Vlada RS baca novih 100 miliona u rupu bez dna

Istražujemo

Vlada RS baca novih 100 miliona u rupu bez dna

Vlada RS baca novih 100 miliona u rupu bez dna

 

Prema nezvaničnim procjenama, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u deficitu je više od 250 miliona maraka. Zvanični podaci, odnosno ukupan akumulirani dug ovog fonda, znaće se uskoro, kada o njegovom poslovanju bude objavljen izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora.

VIŠEGODIŠNJI MINUS

Deficit Fonda je krajem 2009. godine zvanično iznosio 144 miliona maraka. Fond zdravstva je u 2010. godini ostvario prihode od 483 miliona maraka, dok su rashodi iznosili 539 miliona, što je, samo na osnovu lošeg poslovanja, defecit povećalo za još 55 miliona maraka.

U ovoj godini dugovanja preduzeća za doprinose za zdravstveno osiguranje u RS u odnosu na prošlu godinu porasla su za 24 miliona maraka. Prema podacima Poreske uprave RS, preduzeća koja su u stečaju Fondu zdravstva duguju 60,5 milona KM. Ova cifra biće upisana u konačan saldo deficitarne provalije u koju je Fond upao, što će njegovu poslovnu računicu učiniti katastrofalnom. Višegodišnji minus na računima nije spriječio rukovodstvo Fonda da se dodatno zadužuje. Vlada Republike Srpske je 2008. godine Fondu zdravstva odobrila isplatu 80 miliona maraka sa eskro računa, u vidu beskamatne pozajmice. Pare su potrošene za plate zdravstvenih radnika.

Vlada, na čujem čelu je tada bio sadašnji predsjednik RS Milorad Dodik, a ministar finansija sadašnji premijer Aleksandar Džombić, je isplatom ovih 80 miliona maraka sa eskrou računa za pokrivanje troškova javne potrošnje prekršila zakon, što nikoga nije zabrinulo, jer to nije bio ni prvi ni poslednji put da vlast, kada god joj zatreba, posegne za novcem dobijenim u procesu privatizacije.

Posle odluke da se 80 miliona maraka sa eskro računa prebaci Fondu zdravstvenog osiguranja revizori su uzalud upozoravali na činjenicu da tom odlukom nije definisan način na koji će Fond vratiti dobijene milione. Odlukom je definisan samo rok vraćanja novca, koji ističe sa prvim danima 2012. godine, tako da je Fondu ostalo svega četiri mjeseca da pronađe način i vrati pozajmicu. I tu nastaje najveći problem, jer Fond nema ni prebijene marke.

Ali tu su umne glave u vlasti, koje imaju plan, pa je entitetska vlada u junu Fondu odobrila dugoročno zaduženje od 20 miliona maraka. Kako svi veliki planovi Vlade RS uglavnom padaju u vodu, tako se desilo i sa ovim. Zaduženje od 20 miliona KM ne može biti dovoljno ni za krpljenje manjih rupa u Fondu, a pogotovo ne za vraćanje duga na eskrou račun. To su shvatili i u Vladi, pa su, plašeći se da bi zbog situacije u kojoj se Fond zdravstva nalazi mogli ostati bez 80 miliona maraka, najavljuju novi kredit.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija najavio je da će Vlada Fondu zdravstvenog osiguranja odobriti novo dugoročno zaduženje od 100 miliona maraka. Od tog iznosa, isplanirano je, Fond zdravstvenog osiguranja će na ručun od privatizacije vratiti pozajmljenih 80 miliona. Ministar zdravlja, Ranko Škrbić za sada ne želi da priča o konkretnim dogovorima i načinima na koji će Fond vratiti pozajmljeni novac.

“Pričaćemo i o tome uskoro, znaće se više kroz nekoliko sedmica”, rekao je Škrbić.

SIJECI UHO ZA ZAKRPU

Direktor Fonda Zdravstvenog osiguranja Goran Kljajčin o deficitu Fonda uopšte ne želi da razgovara, tako da nije moguće saznati da li je Fond eventualno pripremio rezervni plan, u slučaju da do novog dugoročnog zaduženja ne dođe.

Dugoročna zaduženja koja je Vlada do sada već odobrila, ili koja će tek odobriti, nisu dobro riješenje i samo su odgađanje konačnog kraha Fonda, uzalud upozorava opozicija.

- Zaduženja Fondova sa eskrou računa su jako velika i svi moraju ta sredstva da vrate. Svakom Odlukom Vlade o zaduženju je definisan rok za povratak. Vlada RS vodi ekonomsku politiku u principu sijeci uho da zakrpiš zadnjicu. U tom kontekstu, ogromna kreditna komercijalna zaduženja u koje se Vlada upustila će dovesti Republiku Srpsku u ogromne probleme. Nemamo realnog rasta domaće ekonomije, a istovremeno se uvaljujemo u velika zaduženja. Tekuća zaduženja za krpljenje budžeta fondova i javnih preduzeća, kao i dugoročna zaduženja vrše se po principu nećemo ih mi vraćati. To je logika ove Vlade, a niko ne govori ko će krediti vraćati. Žiranti su za Vladu Republike Srpske cijeli narod, ocijenio je Dragan Čavić, poslanik DP-a u NSRS.

Istovremeno Fond svake godine, do 2014. ima obavezu plaćanja usluga beogradskoj firmi „Boneks inžinjering“ na osnovu ugovora koji je potpisao ministar Ranko Škrbić. Beogradska firma trebala bi da u bolnički sektor RS uvede sistem menadžmenta i kvaliteta, te da za taj posao tokom šest godina zaradi 6,6 miliona maraka. Radi se o poslu od kojeg će, po svemu sudeći, najviše koristi imati beogradska firma.

Pored davanja saglasnosti za dugoročna višemilionska zaduženja Fondu zdravstvenog osiguranja, Vlada RS je ove godine odlučila da teret ogromnih dugova prebaci na leđa građana. Po hitnom postupku u decembru prošle godine Narodna skupština usvojila je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima. Tako je stopa doprinosa za Fond PIO sa 17 na 18 odsto, a za Fond Zdravstvenog osiguranja sa 11,5 na 12,5 odsto. Očigledno ni to nije dalo očekivane rezultate pa se uveliko razmišlja o već pomenutom odobrenju ogromnog zaduženja.

Prema nezvaničnom priznanju jednog od ministara u Vladi RS, dugoročno zaduženje od 100 miliona maraka za Fond zdravstva biće realizovano. Fond će na račun od privatizacije vratiti pozajmljenih 80 miliona maraka koji će naredne godine biti iskorišteni u predizborne svrhe. Fondu zdravstvenog osiguranja ostaće da vraća ogroman kredit, a da pri tome niko ne zna na kojim novcem će on biti otplaćivan.

(zurnal.info)