Agencija za javne nabavke Bosne i Hercegovine budnim okom prati slučaj u kojem je Vlada Republike Srpske, bez raspisanog tendera, firmi u većinskom vlasništvu reditelja Emira Kusturice prebacila šest miliona budžetskih para za početak izgradnje „Andrićgrada“ u Višegradu.
ISCRPLJUJUĆI ODGOVOR
Svoj konačan sud o zakonitosti cijelog postupka Agencija će dati nakon što prikupi /dobavi/ razmotri/ pregleda kompletnu dokumentaciju, što, s obzirom na efikasnost naših institucija, može da bude nikada.
Vezano za vaš akt, koji se odnosi na odluku Vlade RS u kojoj je navedeno da u cilju realizacije projekta ‘Andrićgrad' korisnik sredstava ne primjenjuje Zakon o javnim nabavkama BiH, obavještavamo vas da je Agencija za javne nabavke preduzela odgovarajuće korake u cilju pribavljanja svih informacija vezanih za konkretni slučaj. Po kompletiranju dokumentacije, bićete blagovremeno obavješteni, stoji u odgovoru Agencije dostavljene „Žurnalu“.
S obzirom na činjenicu da smo ovakav „iscrpan/jasan“ odgovor Agencije čekali više od deset dana, te da ova institucija po službenoj dužnosti nije reagovala odmah nakon što je Vlada RS prekršila zakon, ne bi čudilo da pribavljanje informacija i kompletiranje dokumentacije o ovom slučaju potraje do sudnjeg dana. U međuvremenu, milioni prebačeni za izgradnju „Andrićgrada“ biće potrošeni, vjerovatno će se donijeti nove (takođe nezakonite) odluke o izdvajanju novih miliona i svi će biti zadovoljni. U Vladi RS jer grade spomenik Dodiku i Kusturici, a u Agenciji za javne nabavke zato što nisu talasali i ometali izgradnju monumenta.
Instutucije bi, kako se od njih i očekuje, u konkretnim slučajevima kršenja zakona trebalo hitno da djeluju, a ne da prate/analiziraju/sagledavaju situaciju. Za razliku iz Agencije za javne nabavke, iz koje je stigao kakav-takav odgovor, iz nadležnog Ministarstva finansija BiH ni slova o tome šta će preduzeti kako bi Vladu RS primorali da poštuje pozitivne zakonske propise. Bez sumnje, ti propisi su u ovom slučaju pogaženi.
Vlada RS je 29. juna u Službenom glasniku objavila odluku kojom je za izgradnju „Andrićgrada“ odobrila 4.425.730,00 konvertibilnih maraka. U odluci se navodi se da “u cilju realizacije projekta ‘Andrićgrad', koji je od republičkog značaja, za nabavku robe i usluga korisnik sredstava nije dužan da primjenjuje pravila i postupke definisane odredbama Zakona o javnim nabavkama BiH“. Prethodno je Vlada, odlukom objavljenom u Službenom glasniku 26. maja, za „Andrićgrad“ izdvojila 1.500.000,00 KM, što znači da je do sada iz budžeta RS šest miliona maraka prebačeno firmi čiji je većinski vlasnik reditelj Emir Kusturica. Vlada RS, opština Višegrad i Kusturičina firma „Lotika“ su u aprilu ove godine formirali zajedničko preduzeće za izgradnju „Andićgrada“, pri čemu je „Lotika“ postala vlasnik 51 odsto zajedničke firme, a Vlada i opština Višegrad preostalih 49 odsto. Vlada RS, ne samo što novac poreskih obveznika prebacuje na račun većinski privatne firme, već tu istu firmu oslobađa zakonom obaveznog raspisivanja tendera za nabavku materijala i odabir izvođača radova.
ANDRIĆ KAO DRŽAVNA TAJNA
Zakon o javnim nabavkama BiH jasno definiše izuzetke kada se postupak javnih nabavki ne mora primjenjivati. Prvo, kada se radi o ugovorima koji se odnose na državne tajne, što izgradnja Andrićgrada nije. Drugo, kada je riječ o ugovorima čije izvršenje mora biti popraćeno posebnim mjerama sigurnosti (npr. ugovor o uslugama za nadgledanje državne granice putem fotografisanja iz vazduha, ili transport otrovnih materija koje mogu ugroziti ljudske živote ili okoliš), što u konkretnom slučaju ne pije vode. Doduše, posebne bezbjednosne mjere jesu na snazi kada Dodik i Kusturica pohode gradilište, ali je to irelevantno za Zakon o javnim nabavkama.
Slučaj treći, ugovori koji se dodjeljuju u skladu sa sporazumom prema kojem se primjenjuje posebna procedura međunarodnih, kreditnih ili donatorskih subjekata. Ova kategorija uključuje ugovore koji se dodjeljuju u skladu sa postupcima o međunarodnom kreditiranju ili donatorskim organizacijama, što ugovor o izgradnji Andrićgrada nije, ma koliko Dodik i Kusturica sebi željeli dati međunarodni značaj, i bez obzira na to koliko Vlada RS u ovom slučaju izigrava donatora. I tako redom, ali nijedan od zakonom definisanih izuzetaka, koji omogućava izbjegavanje raspisivanja tendera, ne može se primjeniti u slučaju „Andrićgrad“.
- Osnovni principi sistema javnih nabavki definisani u članu 1. Zakona, kao što je ekonomičnost, otvorena konkurencija, princip jednakog tretmana, nediskriminacije i transparentnosti ne mogu biti ugroženi zloupotrebom izuzeća od primjene Zakona i neopravdanim izbjegavanjem osnovnih postupaka javnih nabavki, stoji u zakonu.
MILIONSKA PITANJA
Ministarstvo finansija Bosne i Hercegovine
Poštovani,
molimo vas da nam u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacija odgovorite na sledeće pitanje:
Vlada Republike Srpske svojom odlukom, objavljenom u Službenom glasniku 29. juna 2011. godine, za izgradnju “Andrićgrada” odobrila 4. 425, 730 konvertibilnih maraka. U istoj odluci navodi se da “u cilju realizacije projekta ‘Andrićgrad’, koji je od republičkog značaja, za nabavku robe i usluga korisnik sredstava nije dužan da primjenjuje pravila i postupke definisane odredbama Zakona o javnim nabavkama BiH“. S obzirom da je Vlada RS na ovaj način prekršila državni Zakon o javnim nabavkama molimo vas da nam odgovorite da li će i koje mjere preduzeti Ministarstvo finansija BiH, u čijoj je nadležnosti rad Agencija za javne nabavke, kako bi Vlada RS ispoštovala pozitivne zakonske propise.
Unaprijed zahvalni.
Redakcija magazina “Žurnal”
Agencija za javne nabavke Bosne i Hercegovine
Poštovani,
molimo vas da nam u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacija odgovorite na sledeće pitanje:
Vlada Republike Srpske svojom odlukom, objavljenom u Službenom glasniku 29. juna 2011. godine, za izgradnju “Andrićgrada” odobrila 4. 425, 730 konvertibilnih maraka. U istoj odluci navodi se da “u cilju realizacije projekta ‘Andrićgrad’, koji je od republičkog značaja, za nabavku robe i usluga korisnik sredstava nije dužan da primjenjuje pravila i postupke definisane odredbama Zakona o javnim nabavkama BiH“. S obzirom da je Vlada RS na ovaj način prekršila državni Zakon o javnim nabavkama molimo vas da nam odgovorite da li će i koje mjere preduzeti Agencija za javne nabavke u cilju zaštite pozitivnih zakonskih akata.
Unaprijed zahvalni.
Redakcija magazina “Žurnal”