Iako u deficitu većem od milijarde maraka:Vlada RS podiže komercijalni kredit od 632 miliona

Istražujemo

Vlada RS podiže komercijalni kredit od 632 miliona

Vlada RS podiže komercijalni kredit od 632 miliona

 

Džombićevi “finansijski magovi” osmislili su da deficit budžeta i javnih fondova, koji im je u naslijeđe ostavio Dodik, pokriju tako što će RS kod komercijalnih banaka zadužiti za novih 632 miliona maraka. Odluku o novom zaduženju Vlada je već uputila parlamentu RS, koji bi trebalo da je potvrdi na sledećem skupštinskom zasjedanju zakazanom za 20 septembar.

TRAŽE SE ODGOVARAJUĆI KRIVCI

Vlada planira da putem emisije dugoročnih obveznica RS kod komercijalnih banaka zaduži za 120 miliona maraka, na period od deset godina i nevjerovatno visoku kamatnu stopu od osam odsto. Za pokriće deficita u Fondu zdravstvenog osiguranja, Fondu PIO i Fonda dječije zaštite Vlada će podići kredite u vrijednosti od 235 miliona maraka, dok će se za saniranje finansijskog potopa u banjalučkom Kliničkom centru zadužiti za 30 miliona maraka.

U prijedlogu odluke o novim zaduženjima, koja je dostavljena poslanicima, Džombićeva vlada priznaje da su joj ova sredstva potrebna da pokrije budžetski deficit, jer “Ministarstvo finansija procjenjuje da će planirani budžetski rashodi i izdaci biti veći od iznosa planiranih budžetskih prihoda”. Naravno, krivci za katastrofalno stanje u budžetu traže na svim stranama osim u pogubnoj politici vladajuće elite, pa se navodi da je RS ostala bez planirane međunarodne finansijske podrške (sredstva MMF-a, Svjetske banke i Evropske komisije) zbog nemogućnosti da se formira državna vlast.

Kako je kasa RS potpuno ispražnjena i kako para nedostaje na svim stranama, Vlada je planirala da se zaduži kod Evropske investicione banke za pokriće šteta od poplava u iznosu od 55 miliona evra, kod Francuske finansijske investicije za hidroelektranu “Cijevna” u iznosu od 50 miliona evra, a pređviđen je i novi kredit u okviru projekta “Koreja” za potrebe banjalučkog Kliničkog centra od 22 miliona evra, što ukupno iznosi 127 miliona evra ili cijelih 247. 650. 000 maraka.

Ova Vlada vodi poražavajuću ekonomsku politiku i vodi RS u direktnu dužničku krizu, koja će nastupiti poslije njihovog odlaska, jer se oni zadužuju znajući da će drugi vraćati. Ekonomska politika Vlade RS, od Dodika preko Džombića, zasniva se na onoj narodnoj- sijeci uši da krpiš zadnjicu. Najgore je što oni ne sijeku svoje uši, već sijeku uši naroda, ocijenio je predsjednik Demokratske partije (DP) i poslanik u parlamentu RS Dragan Čavić.

Istovremeno, sa nepovratnim odlaskom RS u u dužničko ropstvo, u koje ovaj entitet vodi snsd-ova vlast, Džombićeva vlada odlučuje da gotov novac, koji se nalazi na računu Investiciono razvojne banke RS (IRB,) pod izraziti povoljnim uslovima dodijeli privatnim firmama i bankama čiji su vlasnici ili članovi vladajuće partije ili prijatelji vodećih ljudi u RS.

Sa IRB RS se plasira 100 miliona gotovog novca, a RS se po nepovoljnim uslovima zadužuje za pokriće tekućeg deficita u budžetu i vanbudžetskim fondovima, naveo je Čavić. IRB je već kupila ili će kupiti sedam miliona maraka obveznica privatne kompanije “Kaldera” u vlasništvu Milenka Čičića iz Laktaša (Dodikov blizak prijatelj) , koje na naplatu dospjevaju za dvadeset godina. Do tada, ko živ, ko mrtav, a veliko pitanje je da li će “Kaldera” uopšte postojati kada dođe vrijeme da IRB-u vrati novac. IRB je već uložila dva miliona maraka za dokapitalizaciju “Aura osiguranja”, pet miliona maraka za dokapitalizaciju “Balkan investment banke”, a isti iznos je poklonjen je Gavrilu Bobaru, poslaniku SNSD-a u parlamentu RS, za dokapitalizaciju njegove “Bobar banke”.

IRB je uvela novu praksu, pa je počela odobravati kredite bez posredovanja komercijalnih banaka, koje su bili svojevrsni garant da će uloženi novac biti vraćen. Na taj način već je prebačeno 15 miliona maraka firmi “Integral inženjering” Slobodana Stankovića, isti iznos planiran je za firmu “Elvako” iz Bijeljine (vlasništvo Gavrila Bobara), sa 15 miliona biće počašćena firma “Ekvator” Đoke Davidovića, dok će 20 miliona biti podijeljeno ostalim povlaštenim kompanijama.

MIŠKOVIĆEVA DUGOVANJA

Posebna priča je zamešateljstvo oko banjalučke Robne kuće “Boska”, koja je nedavno na berzu izdala obveznice u vrijednosti od 15 miliona maraka. “Bosku” je kupila beogradska kompanija “Delta-Zekstra”, koja nije ispunila nijednu od obaveza definisanih privatizacionim ugovorom . Vlada RS je kompaniji, na čijem čelu su srbijanski tajkuni Miroslav Mišković i Dragan Đurić, reprogramirala neizmirena dugovanja po osnovu poreza i doprinosa i umjesto njih isplatila zaostale plate radnicima. Dužni su i bogu i narodu. Ostvarili su gubitak i na registru hartija od vrijednosti objavili su umanjenje kapitala firme na 23 miliona. Na 23 miliona postojećeg kapitala ‘Boska’ emituje obveznice u vrijednosti od 15 miliona, sa rokom dospjeća od 20 godina, koje ne kupuje niko drugi osim IRB-a. Ko može garantovati da će za 20 godina ‘Boska’ biti likvidna da jednokratno vrati 20 miliona sa pripadajućom kamatom. Kako je moguće da nijedna od komercijalnih banaka ne kupuje obveznice ‘Boske” i ‘Kaldere’, a da to čini IRB? Moguće je iz jednog razloga- korupcija, kriminal i direktna povezanost vrha vlasti RS sa vlasnicima ovih firmi, naglasio je Čavić.

On upozorava da je IRB postala “privatna firma, koja treba da potroši pare prelivajući ih u džepove brojnih prijatelja režima”. Prema njegovim riječima, ljudima u RS se zbog duga od 500 maraka, bez pardona, isključuje struja, ali zato Miroslav Mišković i Dragan Đurić mogu da dobiju 15 miliona maraka od RS, a da prethodno nisu isplatili obaveze koje su preuzeli kupoprodajnim ugovorom.

Oni urade sve suprotno zakonu, a onda ova Vlada kaže - sve ste to odlično uradili, evo vam još 15 miliona maraka. Za djelić ovakvih stvari u drugim zemljama, u kojima ima morala, padaju vlade, raspuštaju se parlamenti, raspisuju se vanredni izvori. Kod nas - pojeo vuk magarca. Sve se radi pod firmom zaštite srpskih nacionalnih interesa , istakao je Čavić. Arčenje narodnih para i otimačina, upozorava Čavić, trajaće sve dok traje i aktuelni režim.

Do tada će u RS biti horor film, zaključio je Čavić.

(zurnal.info)