Egipat:Vojska smijenila Mohameda Morsija, Adil Mansur novi predsjednik države

Novosti

Vojska smijenila Mohameda Morsija, Adil Mansur novi predsjednik države

Smjena predsjednika Morsija uslijedila je nakon četiri dana masovnih protesta i ultimatuma vojske, koji je istekao u srijedu popodne

Vojska smijenila Mohameda Morsija, Adil Mansur novi predsjednik države

Predsjednik Ustavnog suda Egipta Adli Mansur položit će u četvrtak zakletvu kao prelazni predsjednik države, dan nakon što je vojska smijenila predsjednika Mohameda Morsija.

To je najavio komandant Egipatske vojske, general Abdulah Fatah al-Sisi, tokom televizijskog obraćanja naciji u srijedu navečer, dok je Mursi to nazvao vonim udarom, prenosi BBC.

General Sisi izjavio je da Morsi, prvi egipatski čelnik izabran na demokratskim izborima, "nije ispunio zahtjeve naroda".

Smjena Morsija uslijedila je nakon višednevnih masovnih protesta protiv Mursija.

Gehad al-Hadad, glasnogovornik Morsijevog Muslimanskog bratstva, izjavio je za BBC da je svrgnuti čelnik u kućnom pritvoru i da je "kompletan predsjednički tim" u pritvoru.

Hadadov otac, visoki Morsijev savjetnik Esam al-Hadad, i Saad al-Katatni, čelnik političkog krila Muslimanskog bratstva, nalaze se među uhapšenim zvaničnicima.

Državne novine Al-Ahram javile su da je izdata potjernica za više od 300 rukovodilaca i članova Muslimanskog bratstva.

Američki predsjednik Barack Obama izjavio je da je "duboko zabrinut" posljdnjim dešavanjima u Egiptu i pozvao je na brzi povratak civilnoj vladavini.

Smjena predsjednika Morsija uslijedila je nakon četiri dana masovnih protesta i ultimatuma vojske, koji je istekao u srijedu popodne.

U televizijskom govoru, general Sisi izjavio je da oružane snage ne mogu ostati nijeme na pozive egipatskih građana, koji optužuju Mursija i Muslimansko bratstvo da vladaju radi vlastitih interesa i da zemlji nameću "politički program Muslimanskog bratstva"

MAPA PUTA ZA BUDUĆNOST ZEMLJE

General Sisi govorio je o novoj "mapi puta" za budućnost zemlje, i izjavio je da će Mansuru biti povjeren zadatak "upravljanja državnim pitanjima tokom prelaznog perioda do izbora novog predsjednika".

Planirano je da Mansur, koji je trenutno predsjedavajući Ustavnog suda, položi zakletvu u četvrtak u deset sati ujutru po lokalnom vremenu.

Vojska je brzo djelovala nakon govora generala Sisija, a vojna vozila mogla su se vidjeti na ulicama širom egipatske prijestolnice.

Televizijske stanice u vlasništvu Muslimanskog bratstva prekinule su emitovanje programa, a državna novinska agencija Mena javila je da je rukovodstvo TV stanice Misr25, koja je u vlasništvu tog pokreta, uhapšeno.

U poruci postavljenoj na Morsijevoj Facebook stranici osuđuje se "vojni udar".

U poruci se traži od građana Egipta da "poštuju Ustav i zakone zemlje, i da ne poslušaju vođe puča".

Sukobi su, međutim, izbili tokom noći između Morsijevih pristalica i snaga sigurnosti u Kairu i Aleksandriji, u kojima je poginulo sedam demonstranata. Javljeno je da je još deset osoba poginulo tokom sukoba u drugim dijelovima zemlje.

Na kairskom trgu Tahrir, na hiljade Mursijevih protivnika slavilo je uz vatromete i zvuke automobilskih sirena.

NIKO NE ZNA DALJI TOK DOGAĐAJA

Dopisnik BBC-a iz Kaira javlja da niko ne zna dalji tok događaja. Opasnost je u tome što će obje strane pokušati da izvedu svoje preistalice na ulice.

Vojska je saopćila kako neće dopustiti da se to desi, ali to neće biti lako spriječiti, javlja dopisnik BBC-a.

Nakon Sisijevog obraćanja, patrijarh Tawadros II - čelnik Koptske crkve - i Mohamed ElBaradei, vodeća opozicijska ličnost, održali su kratke govore koje je prenosila televizija o novoj "mapi puta" za budućnost Egipta o kojoj su se dogovorili s vojskom.

ElBaradei je izjavio da "mapa puta" ima za cilj nacionalno pomirenje i predstavlja novi početak revolucije iz januara 2011. godine.

- Tu mapu puta napravili su časni ljudi kojima su iznad svega interesi zemlje - dodao je patrijarh Tawadros.

Opozicijski čelnik i bivši generalni tajnik Arapske lige Amr Musa izjavio je novinskoj agenciji AFP da će konsultacije oko nove vlade i nacionalnog pomirenja "započeti sada".

Morsi je postao predsjednik 30. juna 2012. nakon što je pobjedio na izborima koji su se smatrali slobodnim i poštenim, poslije revolucije 2011. godine u kojoj je svrgnut Hosni Mubarak.

Njegov poredsjednički mandat, ipak, bio je obilježen stalnim političkim nemirima i posrtanjem egipatske ekonomije.

(Fena)