Zakon o slobodi pristupa informacijama:ZA i PROTIV cenzure: Ko će u Parlamentu izglasati medijski mrak u BiH?

Istražujemo

ZA i PROTIV cenzure: Ko će u Parlamentu izglasati medijski mrak u BiH?

Na predložene izmjene Zakona o slobodi pristupa informacijama BiH državni parlamentarci navodno još nemaju stav jer izmjene nisu zvanično utvrđene i dostavljene u parlamentarnu proceduru

ZA i PROTIV cenzure: Ko će u Parlamentu izglasati medijski mrak u BiH?
FOTO: Ilustracija

Ostalo je još vrlo malo vremena, tačnije do 31. maja je Ministarstvo pravde BiH javnosti ostavilo vremena za komentare i eventualne sugestije na izmjene Zakona o slobodi pristupa informacijama BiH. Izmjene koje je inicirala Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH, objavili su na službenoj web stranici, a u najkraćem predviđaju da institucije ograniče građanima pristup informacijama kojima bi eventualno bilo ugroženo pravo na nečiju privatnost ili neki drugi interes.
 
Na pogubnost ovakvo formuliranih izmjena na medijske slobode u BiH, za sada upozoravaju tek nevladine organizacije i mediji. Jer ponuđena rješenja, pod krinkom navodne zaštite privatnosti osoba kojih se informacije tiču, novinarima bi posebno vezala ruke u istraživanju kriminala i korupcije.

ŠTA JE PREČE: PRIVATNI ILI JAVNI INTERES

Iako će izmjene Zakona nakon sugestija koje pristignu tokom javne rasprave ponovo utvrđivati Vijeće ministara, a tek onda će eventualno biti dostavljene u parlamentarnu proceduru, zabrinjavajući je i pokušaj da se dosadašnja rješenja mijenjaju, odnosno da se predviđa potpuno ukidanje testa javog interesa prilikom odluke institucije da li određena informacija može biti javno objavljena.

Državni parlamentarci, koji će svojim ZA ili PROTIV u konačnici odlučiti hoće li BiH prekriti potpuni medijski mrak, zanimljivo kad je ova tema u pitanju, vrlo su oprezni s komentarima, navodno jer su ozbiljni i ne znaju još kakve će tačno izmjene pred njih dostaviti Vijeće ministara nakon javne rasprave.

DUŠANKA MAJKIĆ (SNDS): Nikad ne pričam napamet

Dušanka Majkić, zastupnica SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH kaže za Žurnal da je neozbiljno da komentira nešto što je tek u fazi javne rasprave.

- Nisam pročitala izmjene i ne pada mi na pamet da čitam dokument koji je tek u javnoj raspravi. Vidjet ću kad Ministarstvo pravde završi sve što treba da završi i kada budu dostavljene sugestije i budemo imali konačan prijedlog. I kada bude dostavljen u parlamentarnu proceduru. Onda ću naravno pročitati i komentirati sadržaj. To što su objavili na web stranici je tek nečiji prijedlog i može da pretrpi brojne izmjene, a možda nikada i ne dođe u parlamentarnu proceduru. Ja ništa ne pričam napamet, i bila bih neozbiljna da komentiram bilo šta u ovom trenutku.

Identično pojašnjenje Dušanka Majkić ima i kada kaže da ne želi davati komentare o brojim medijskim napisima o zabrinjavajućoj sudbini novinarskih i građanskih sloboda ako predložene izmjene Zakona budu usvojene u sadašnjem obliku.

MATO FRANJIČEVIĆ (HDZ BiH): Moramo slijediti evropske principe kojima težimo  

Zastupnik HDZ-a BiH u Predstavničkom domu državnog Parlamenta Mato Franjičević smatra, također, da bi bilo neozbiljno iznositi bilo kakve kvalifikacije o izmjenama koje još nisu konačne.

Franjičević, međutim, vjeruje da niko neće dozvoliti da se pod bilo kakvim okolnostima i iz bilo kakvih razloga, i jakog uporišta u argumentima, donose drastična ograničenja slobode pristupa informacijama.  

- Trebali bi zaista prvo vidjeti šta je razlog takvim izmjenama, ako bi one i došle u Parlament, pa ih komparirati s evropskim standardima, i onda je lako zbrojiti dva i dva. Ali još jednom kažem, mi moramo slijediti evropske principe za koje se deklarativno zalažemo.

ŠEFIK DŽAFEROVIĆ (SDA BiH): Nećemo dozvoliti rješenja koja bi unazadila postojeći sistem

Zastupnik Stranke demokratske akcije BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, Šefik Džaferović, kaže da nema zvanične dokumente iz Vijeća ministara i dok izmjene ne budu konačne i dostavljene parlamentarcima na razmatranje, ne može komenetirati njihov sadržaj.

Džaferović, međutim, obećava da će posebnu pažnju posvetiti ovom pitanju i zbog  inicijative nekoliko nevladinih organizacija koje su se obratile parlamentarcima.

- Kao predsjedavajući Ustavnopravne komisije dobio sam pismo nevladinih organizacija i upoznat sam s kritikama koje imaju na ponuđene izmjene Zakona. Kao zastupnik SDA mogu samo obećati da ćemo kolege i ja imati poseban stepen razumijevanja za sve kritike koje su iznesene na predložene izmjene i da nećemo dozvoliti da se sadašnji sistem pristupa informacijama u BiH unazadi.

ISMETA DERVOZ (SBB BiH): Neću podići ruku za ograničavanje slobode medijima

Ismeta Dervoz, zastupnica Saveza za bolju budućnost BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH kaže da nema potrebne elemente predloženih izmjena da bi ih mogla komentirati. Ono što zna, saznala je iz medija, ali ne želi komentirati medijske napise. Međutim, kaže da u Parlamentu nikada neće podići ruku za zakonsko rješenje koje bi eventualno ograničilo slobodu pristupa informacijama.

- Svako ograničavanje te slobode je ograničavanje i slobode medijima, pa samim tim i slobode govora, a to sebi ne smije dozvoliti zemlja koja želi biti, odnosno jeste demokratska, kazala je Dervoz.

SAŠA MAGAZINOVIĆ (SDP BiH): Pravo na informaciju ne smije biti dovedeno u pitanje

Saša Magazinović, zastupnik socijaldemokratske partije BiH u Predastavničkom domu državnog Parlamenta rekao je za Žurnal da njegova stranka, odnosno Klub zastupnika SDP-a, još nemaju stav o predloženim izmjenama jer nisu u parlamentarnoj proceduri.

- Ono što mogu da kažem je moj lični stav, a to je da pravo na dobijanje informacije medijima, bez obzira koji razlog donošenja Zakona bio, ne smije biti dovedeno u pitanje. Ne smijemo dozvoliti da bilo koje zakonsko rješenje omogući legitimno oduzimanje prava na informaciju bilo kome. Ne smijemo donositi rješenja koja će unazaditi postojeću situaciju, jer ne zaboravimo da smo među prvima u regionu donijeli zakone o slobodi pristupa informacijama.

Magazinović kaže i to da će uvijek pristati da javnost zna sve o njemu kao javnoj ličnosti, odnosno da može znati koliko imovine ima i kako je stekao, međutim, kazao je i to da nikada neće podržati mogućnost da javnost zna i njegov matični broj. Vjeruje da će se već naći način kako da se usklade ta dva prava i donese najbolje rješenje koje neće biti na štetu javnosti.

(zurnal.info)