Sead Lisak o borbi protiv korupcije u BiH:Zakon nas sprečava da budemo efikasniji

Novosti

Zakon nas sprečava da budemo efikasniji

Zakon nas sprečava da budemo efikasniji

Direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH Sead Lisak, koji je na tu dužnost imenovan u julu 2011. godine, u razgovoru za Agenciju Fena govori o dosad ostvarenim pomacima, ali i ograničenjima na putu funkcioniranja ove agencije u punom kapacitetu i u skladu s obavezama proisteklim iz Strategije za borbu protiv korupcije koju je donijelo Vijeće ministara BiH.
Lisak navodi da period od uspostave Agencije karakteriziraju aktivnosti na otklanjanju određenih "blokada", odnosno stvaranja materijalnih i kadrovskih pretpostavki za njen rad, te definiranju odgovarajućeg normativnog okvira, čime bi se omogućilo efikasnije funkcioniranje na planu suzbijanja korupcije u BiH.
Podsjeća da je, u međuvremenu, usvojen Pravilnik o unutarnjoj organizaciji (u julu 2012. godine) i riješeno pitanje smještaja Agencije (zakupljen prostor u Istočnom Sarajevu) te odobren Budžet za Agenciju i nabavljena neophodna oprema.
- Usvajanjem Pravilnika otvorila se i prilika za upošljavanje osoblja, a prema raspoloživom budžetu dozvoljen nam je prijem 12 službenika, od kojih devet državnih službenika i tri zaposlenika - precizira Lisak. 
U vezi s prijemom državnih službenika procedura se provodi od septembra 2012. godine i još nije okončana.
U Agenciji je trenutno šestoro uposlenih - direktor, dva zamjenika i tri zaposlenika (primljeni u službu 1. decembra 2012. godine)
U tom kontekstu, Lisak napominje da bi u skladu sa sistematizacijom u Agenciji za prevenciju korupcije trebalo biti 29 uposlenih, s tim da je broj zaposlenika trenutno limitiran na 15, s obzirom na budžetski okvir, "a što umnogome ograničava mogućnost da se realiziraju mjere iz Akcionog plana za provedbu Strategije za borbu protiv korupcije koju je donijelo Vijeće ministara BiH".
- Bez obzira na ograničene kapacitete, mi pokušavamo da ispunimo svoju zakonsku nadležnost, odnosno da realiziramo specifične mjere iz Akcionog plana za provedbu strategije koja se odnosi na borbu protiv korupcije, navodi Lisak, uz napomenu kako su ostvareni određeni kontakti s Agencijom za državnu službu, a radi izrade planova obuke državnih službenika u vezi sa sprečavanjem korupcije. 
Dodao je da Agencija za prevenciju korupcije, trenutno, angažirana na izradi nacrta metodologije planova integriteta kojima u svakoj instituciji treba definirati "kritične tačke" koje su podložne korupciji, a na temelju čega se donose sistemske mjere kako bi se preduprijedila korupcija.
 - Poznato je da mi nemamo operativnih nadležnosti, naša osnovna nadležnost je prevencija korupcije i koordinacija rada agencija za borbu protiv korupcije - pojašnjava Lisak i dodaje da je, u međuvremenu, ostvaren kontakt s tijelima za borbu protiv korupcije na nivou entiteta i Brčko Distrikta BiH, te uspostavljena redovna komunukacija i razmjena informacija na tom planu.
Istovremeno, Agencija za prevenciju korupcije uspostavila je saradnju s Uredom koordinatora za javnu upravu, a s obzirom na to da se paralelno radi na realizaciji dviju strategija - za reformu javne uprave i za borbu protiv korupcije.
Na Fenin upit u vezi sa neophodnim zakonskim okvirom za efikasnije djelovanje Agencije, Lisak odgovara da je nedavno vođena javna rasprava u vezi s izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, te naglašava da podržava Komisiju koja je uvidjela da su određene zakonske odredbe nedorečene.
- U tom zakonu predviđene su određene nadležnosti agencije, međutim, zakonske odredbe, praktično, ne dozvoljavaju da zakonsku nadležnost i realiziramo - upozorava Lisak.  
On, nadalje, smatra da je nužno napraviti generalnu reviziju Zakona o Agenciji za prevenciju korupcije, jer određene zakonske odredbe limitiraju Agenciju u ostvarivanju vlastite nadležnosti, a rješenje vidi u sveobuvatnoj izmjeni i dopuni zakonskog teksta.
- Ono što stvara određene nedoumice jeste postupanje po prijavama s indicijama koruptivnog ponašanja, pitanje imovinskih kartona i sukoba interesa, a što je nama formalnopravno dato u nadležnost, ali na jedan veoma ograničen način, bez mogućnosti efikasnog djelovanja u tom pogledu - zaključio je direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordiniranje borbe protiv korupcije Sead Lisak u razgovoru za Agenciju FENA.     
Inače, borba protiv korupcije je obaveza koju je BiH preuzela ratifikacijom UN konvencije protiv korupcije i potpisivanjem drugih međunarodnih ugovora, a radi se o oblasti koja korespondira s obavezama naše zemlje na putu ka evroatlantskim integracijama i što je najvažnije, suzbijanje korupcije znači dobrobit za sve građane, odnosno jača razvojne šanse i otvara put opsežnijim stranim ulaganjima.
(Fena)