Iako BiH ima Zakon o dobrobiti životinja a u Sarajevu postoji niz institucija i organizacija koje bi se trebale baviti problemom zbrinjavanja napuštenih životinja, ni životinje ni ljude u praksi nema ko da zaštiti.
Primjer za to je i priča Sarajlije koji je pokušao dobiti pomoć kako bi sebe i porodicu zaštitio od agresivnog psa. Nekoliko puta članove njegove porodice napali su pred kućnim vratima a njegova rodica završila je u Hitnoj pomoći. Za sve ima i dokaze – ljekarske nalaze. Ima dvoje djece školskog uzrasta i svakodnevni izlazak iz kuće pretvorio se u pravi problem jer psi borave u neposrednoj blizini. Potražio je pomoć, ali:
- Radi se o tri psa koji su ujutro, kada obično izlazimo vjerovatno gladni i zbog toga prilično agresivni. Kada sam nazvao KJKP Rad rekli su mi da oni to više ne rade pa da se, citiram, slobodno mogu obratiti nevladinim organizacijama koje su ih i zatvorile. Rekli su mi da su nadležni samo za uginule životinje. Uputili su me i na Opštinu. Kada sam nazvao Opštinu tamo su mi opet rekli da zovem Civilnu zaštitu.
Iz Civilne zaštite su ga opet uputili na “mjesnu zajednicu”:
- I pritom mi rekli kako su ovi u mjesnoj zajednici "prilično inertni" pa da ne očekujem brzu reakciju. Zbog toga sam nazvao Dogs Trust, koji me uputio na preduzeće Lokom, gdje su mi rekli da će oni poslati službeni dopis i nalog, jer se radi o drugoj opštini. Pokušao sam objasniti da je situacija prilično hitna, ali bez uspjeha. Tada sam rekao kako ću platiti ako treba, samo da mi neko pomogne, na šta mi je odgovoreno: “Ako ćete platiti nije problem, javite se za deset minuta”.
Mislio je da se radi o, kako kaže, 30 ili 50 KM, ali kada je nazvao rečenu mu je da će neko vrlo brzo doći po životinje, ukoliko je spreman platiti 100 KM po životinji za hvatanje i još 30 KM za odvoženje u Gladno Polje:
- Nakon što sam shvatio da bi mi trebalo 390 KM za sve, rekao sam im kako bi mi jeftinije bilo za 5 KM kupiti otrov i otrovati pse, pa da ih onda Rad odveze. Naravno da to neću učiniti, nisu ni životinje krive što ni o njima ni o nama niko ne brine – završava svoju priču.
Ova priča samo potvrđuje potpunu nemoć i nerad nadležnih institucija u Sarajevu:
"Od jula ove godine više neće biti čopora pasa na ulicama", rekao je krajem juna ministar Emir Hrenovica, kantonalni ministar privrede.
Njegov kolega Zlatko Petrović, ministar prostornog uređenja i okoliša, obećao je kako će situacija sa psima lutalicama biti mnogo bolja:
"Zakon o životinjama bit će u potpunosti implementiran", izjavio je ministar Zlatko Petrović.
Treba li uopće naglašavati da li su ministri ispunili svoja obećanja?
Kafilerija RAD-a i dalje radi na sakupljanju životinjskih leševa, odnosno otpadaka životinjskog porijekla i njihovom bezopasnom uklanjanju i uništavanju, ali ne na hvatanju pasa-lutalica jer po Zakonu koji je usvojen 2009. godine to nije dozvoljeno.
Higijenski servis JP Lokom počeo je da radi u maju ove godine. Prema podacima Fondacije Dogs Trust, na ulicama Sarajeva prošle godine bilo je oko 11.000 pasa lutalica.
(zurnal.info)