Zatvaranje Ureda registrara je veoma važan korak za pravosuđe BiH, jer pokazuje da zemlja sada mora da preuzme punu odgovornost da bi se osiguralo nezavisno i funkcionalno pravosuđe koje radi na borbi protiv nekažnjavanja i garantuje osnovna prava svim građanima BiH, saopćeno je danas iz Delegacije Evropske unije u BiH.
Podsjećaju da je Ured registrara prestao da obavlja svoje glavne zadatke u decembru prošle godine, odlaskom posljednjih članova međunarodnog i domaćeg osoblja, a sada privodi kraju šestomjesečni proces zatvaranja.
Nekoliko zemalja donatora, naglašavaju, nastavit će da pruža podršku Sudu i Tužilašvu BiH i ostalim pravosudnim institucijama u BiH kroz novu etapu partnerstva s BiH u osiguravanju efikasnog dijeljenja pravde za građane BiH.
Delegacija EU u BiH istakla je da organi vlasti u BiH sada imaju odgovornost da konsoliduju kapacitete i nadograđuju rezultate, preuzmu punu odgovornost i osiguraju daljnji rad i Suda i Tužilaštva BiH uz adekvatne ljudske i finansijske resurse.
- Međunarodni donatori pozivaju nadležne institucije i političare na svim nivoima da zajednički jačaju vladavinu prava u BiH, osiguraju kontinuitet u procesuiranju ratnih zločina, pojačaju borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, s ciljem da podrže rad pravosudnih institucija u cijeloj BiH, posebno na državnom nivou, suzdržavajući se od bilo kakvih akcija koje potkopavaju ove institucije i unazađuju ostvareni napredak - saopćeno je iz Delegacije EU u BiH.
Od svog osnivanja 2004. godine, Ured registrara Suda i Tužilaštva BiH imao je suštinsku ulogu u pružanju usluga administrativnih, pravnih i zajedničkih poslova kroz usmjeravanje finansijske pomoći međunarodne zajednice ovim institucijama u području ratnih zločina, organizovanog kriminala i korupcije te privrednog kriminala.
Međunarodni donatori osigurali su više od 60 miliona eura pomoći pravosuđu od 2004. do 2012. godine.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.