Organizator okruglog stola je „Kyodo“ – Centar za otvoreno društvo Sarajevo, koji je nosilac projekta Pravne antikorupcijske mreže u BiH.
Učesnici okruglog stola su konstatovali da je korupcija u BiH postala način mišljenja i djelovanja, da je ona strukturalno ukorjenjena u temelje društva, ali da pravni sistem nije u mogućnosti da se izbori sa tom pošasti, jer su krivična djela korupcije pod zaštitom političara.
„Vlast radi u kortistmanjine. Autoritet, a ne istina čine zakon“, ocijenio je prof.dr. Spahija Kozlić sa Pravnog fakulteta u Zenici.
Učesnici debate konstatovali su da u BiH ne postoji politička volja za borbu protiv korupcije, te da bh. pravosuđe nema hrabrosti da istinski pokrene ijedan pravi slučaj korupcije.
Denis Pajić, profesor na mostarskom Pravnom fakultetu „DžemalBijedić“,iznio je prikaz rješenja u vezi sa institutom zastare u zakon odavstvu Hrvatske,u kojoj, prema novom zakonu, osim krivičnih djela genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnihzločina, nezastarjevaju ni krivična djela ratnog profiterstva, dokapilatlizacije i spornih privatizacija državnog kapitala.Takođe, hrvatsko zakonodavstvo precizira da ne zastarjeva ni oduzimanje imovinske koristi stečene počinjenjem krivičnog djela.
Tokom debate, ukazano je na problem korupcije na visokoškolskim institucijama, posebno na problem falsifikovanih diploma. Naveden je primjer razbijanja korupcionaške grupe gostujućih profesora iz Srbije na banjalučkom Pravnom fakultetu od prije nekoliko godina, kada je poništeno oko stotinu položenih ispita i 15 diploma ovog fakultata. Istaknuto je da prema važećem zakonu poslije tri godine zastarjeva krivično djelo falsifikovanja, što otežava borbu protiv pojava falsifikovanja diploma i uvjerenja o položenim ispitima na fakultetima u BiH.
U radu okruglog stola učestvovali su i studenti Pravnog fakulteta u Banjaluci, ombudsmen BiH Branka Raguž, javnog pravobranilaštva RS, ACCOUNT-a i NDI.
(zurnal.info)