Zemlje zapadnog Balkana užurbano privode kraju sistemske promjene kako bi dobile pozitivno mišljenje Evropske komisije (EK) i napravile novi korak u eurointegracijama.
Pet zemalja regiona, s različitim ambicijama i izgledima, iščekuju 12. oktobar kada će biti objavljen novi izvještaj EK-a: Crna Gora i Makedonija već imaju status kandidata i očekuju datum pristupnih pregovora, Srbija i Albanija se nadaju i kandidaturi i početku pregovora, a Bosna i Hercegovina je najviše zaostala u eurointegracijama, prenose u utorak agencije.
U Podgorici su, poslije usvajanja izbornog zakona, uvjereni da će stav EK-a biti povoljan i da će dobiti datum za početak pregovora.
- Poslije usvajanja ovog zakona i drugih promjena, ja sam optimista da ćemo dobiti datum za pregovore, izjavio je premijer Igor Lukšić, poslije kompromisa postignutog s opozicionim partijama.
Crna Gora je prošle godine dobila status kandidata.
Makedonija je u delikatnoj situaciji, iako je još 2005. godine stekla status kandidata. Na putu ka EU Skoplju ispriječio se poznati spor s Grčkom oko imena zemlje.
- Optimista sam da ćete riješiti veliki problem s Grčkom. Dvojica premijera Nikola Gruevski i Jorgos Papandreu su posvećeni rješavanju spora oko imena, izjavio je povjerenik za proširenje EU Stefan Fuele koji je prošle sedmice posjetio Skoplje.
U Albaniji - poslije nedavne odluke opozicione Socijalističke partije da prekine bojkot parlamenta bez čijih glasova je nemoguće usvojiti sistemske zakone - sada, po hitnom postupku, pokušavaju da nadokande izgubljeno.
Nije jasno da li će u tome uspjeti, pogotovo što vlada i opozicija i dalje imaju različite stavove oko mnogih sistemskih pitanja.
- Albaniji je potreban nacionalni dogovor o ulasku u Evropsku uniju, isti koji je postignut povodom ulaska zemlje u NATO, istakli su šefovi diplomatija Italije i Grčke Franco Frattini i Stavros Lambrinidis, koji su ove sedmice posjetili Tiranu da bi podstakli albanske političare iz vlasti i opozicije da zajednički rade na ubrzanju reforme da bi uhvatili korak s eurointegracijama.
Tirana je 2009. godine podnijela molbu za sticanje statusa kandidata, ali je EK-a to u prošlogodišnjem izvještaju uslovila reformama u oblasti vladavine prava, kao i u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
U Srbiji se privode kraju sistemske reforme kako bi se dobio status kandidata a možda i datum za početak pregovora.
Na tom putu Beograd se suočava i s "kosovskim pitanjem“, naročito poslije najnovijih pokušaja Prištine da na silu preuzme kontrolu na administrativnoj linijii.
Beograd do kraja mjeseca treba da usvoji zakone s "evropske agende" o restituciji i javnoj svojini i gotovo sigurno će dobiti status kandidata, a možda i datum za pregovore.
- Uvjeren sam da će Srbija dobiti status kandidata za ulazak u EU, smatra budući predsjednik Evropskog parlamenta Martin Schulz koji je sada šef poslaničke grupe evropskih socijaldemokrata u EP-u.
Bosna i Hercegovina, u odnosu na ostale zemlje zapadnog Balkana, zaostaje u eurointegracijama zbog unutrašnjih političkih podjela, zbog čega nije uspjela da formira organe vlasti ni godinu dana poslije izbora.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.