Milenijski razvojni ciljevi u BiH:AKCIONI PLAN STANOVNIŠTVA I RAZVOJA: Zabrinjavajuća stopa smrtnosti porodilja u BiH

Pod okupacijom

AKCIONI PLAN STANOVNIŠTVA I RAZVOJA: Zabrinjavajuća stopa smrtnosti porodilja u BiH

Posljednje dvije godine različite BH institucije i nevladine organizacije aktivno rade na kreiranju plana djelovanja nakon 2015

AKCIONI PLAN STANOVNIŠTVA I RAZVOJA: Zabrinjavajuća stopa smrtnosti porodilja u BiH

Međunarodna konferencija o stanovništvu i razvoju (MKSR) 1994. godine usvojila je u Kairu Akcioni program MKSR. Tom prilikom su se vlade 179 država a što uključuje i BiH, obavezale da će ostvariti razvoj zasnovan na ljudskim pravima u skladu s Akcionim programom.

Akcioni program sadrži i niz obaveza koje se odnose na reproduktivno zdravlje i reproduktivna prava. Bosna i Hercegovina (BiH) je dio ove mreže. Ciljevi su grupisani u slijedeće oblasti: Stanovništvo, održivi ekonomski rast i održivi razvoj; Rast i struktura stanovništva; Urbanizacija i unutrašnja migracija; Međunarodna migracija i razvoj; Porodica, blagostanje osoba i društava; Reproduktivna prava i reproduktivno zdravlje; Zdravlje, morbiditet i mortalitet; Rodna ravnopravnost, jednakost i osnaživanje žena; Stanovništvo, razvoj i obrazovanje.

Asocijacija XY ulaže posebne napore da se u realizaciji MRKS ciljeva ponude sistemska i održiva rješenja, a ne samo intervencije koje završavaju paralelno sa završenim projektima. Strategija Asocijacije XY je uključivanje relevantnih institucija u razvijanje kvalitetnih programa čiju će implementaciju preuzeti relevantne institucije ali i podsticanje razvijanja mehanizama praćenja realizacije ciljeva, što osigurava veću kvalitetu u provedbi akcionog plana.

Rok za provođenje ciljeva ističe ove godine, a Feđa Mehmedović iz Asocijacije XY o dinamici provođenja kaže:

- Mnogo toga je urađeno, no društvo je dinamično i promjene su stalne, tako da populacijski rast treba posmatrati kao proces u koji treba kontinuirano ulagati, društvene promjene moramo pratiti i na prilagođen način odgovarati na njih. Ne smijemo zaboraviti da je BH društvo još u tranzicijskom periodu i da je ova zemlja pretrpjela ratna razaranja koja su na različite načine usporila društveni rast i razvoj. Posebno smo zadovoljni saradnjom među institucijama i tu je napredak najuočljiviji, posebno u kontekstu saradnje vladinog i nevladinog sektora.

Postojeći ciljevi će, kaže Mehmedović, u narednom periodu biti dorađeni te će se formirati novi koji će biti uvršteni u strategiju napretka BiH kada je u pitanju MKRS:

- Posljednje dvije godine različite BH institucije i nevladine organizacije aktivno rade na kreiranju plana djelovanja nakon 2015. a taj akcioni plan će pored postojećih sadržavati nove ciljeve za koje se ispostavi da mogu biti značajni za napredak naše zemlje u bilo kojem smislu.

Razvojni ciljevi su trebali biti ispunjeni do 2015. Na to su se obavezale sve zemlje koje su 2000. godine bile članice UN-a, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, i više od 20 međunarodnih organizacija.

- Uopšteno govoreći, bilo je mjerljivog napretka u svim aspektima koje obuhvataju Milenijumski razvojni ciljevi. Ipak, aspekt u kojem se najviše zaostaje, na globalnom nivou je takozvani MDG 5, odnosno Milenijumski razvojni cilj koji se tiče smrtnosti porodilja. Također, još uvijek postoji značajan jaz kada su u pitanju jednakost polova, klimatske promjene i zaštita okoliša, ali se ipak najviše zaostaje u implementaciji indikatora smrtnosti porodilja, rekla je u razgovoru za Žurnal Doina Bologa, predstavnica Populacijskog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA) u BiH i direktorica UNFPA za Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju, Kosovo i Srbiju.

O brzini ostvarivanja ciljeva Bologa kaže:

- Ne bih rekla ni da sam sretna, ali ni da sam nestretna brzinom ostvarivanja Milenijumskih razvojnih ciljeva u BiH. Još uvijek postoje jazovi koji se moraju prevazići.Naprimjer, cilj univerzalnog pristupa uslugama seksualnog i reproduktivnog zdravlja, koji je u našem mandatu. Još uvijek smo u procesu uspostavljanja koherentne strategije po ovom pitanju. Još uvijek postoje problemi u vezi sa pravima žena i odgovoru na polno nasilje i seksualno nasilje u ratu. Tako je kako je. Izvještaj naglašava uglavnom dobre stvari.

Ipak, u Izvještaju se univerzalni pristup seksualnom i reproduktivnom zdravlju ne spominje kao cilj, ali ima nekih dostignića. U regionalnom pregledu ICPD nema mnogo govora o BiH jer je pregled globalnog progresa postizanja ciljeva iz ICPD akcionog programa imao nekoliko faza. Prva faza je sveobuhvatno istraživanje na nivou zemlje, koje je uvršteno u regionalni izvještaj, a regionalni izvještaj je uvršten u sveobuhvatni izvještaj Generalnog sekretara.

Zvanični izvještaj za BiH je poslan nakon regionalnog sastanka, jer je proces usvajanja akcionog plana bio jako kompleksan, pa je proces jako kasnio.
(zurnal.info)