Vlada RS rebalansom budžeta konačno riješila problem najugroženijih:Aleksandar Džombić oteo od javnih kuhinja, penzionera, psihijatrijskih bolesnika, djece i invalida da bi povećao reprezentaciju

Istražujemo

Aleksandar Džombić oteo od javnih kuhinja, penzionera, psihijatrijskih bolesnika, djece i invalida da bi povećao reprezentaciju

Aleksandar Džombić oteo od javnih kuhinja, penzionera, psihijatrijskih bolesnika, djece i invalida da bi povećao reprezentaciju

Sklapanje sporazuma o Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) slamka je spasa za Bosnu i Hercegovinu i njene entitete, jer će, u protivnom, svi skupa potonuti u još dublju ekonomsku krizu i finansijsku gabulu. Da bi se ”davljenici” dočepali slamke spasa, potrebno je da entitetski parlamenti do 7. septembra usvoje rebalanse budžeta, što je preduslov da MMF 24. septembra na svom odboru razmotri novi aranžman sa BiH.

OTIMAJ DA BI DAO BOGATIMA

Vlada Republike Srpske (uprkos ranijim tvrdnjama da je ovaj entitet ostrvo blagostanja, koje je ne može poljuljati ni uragan globalne ekonomske krize) prionula je na posao i utvrdila rebalans budžeta prema kojem je ovogodišnji proračun smanjen za 15 miliona maraka. Umjesto ranijih 1.825.000 KM, u entitetskom budžetu sada se nalazi 1.810.000 maraka. Vlasti se kunu da su rebalansom budžeta stvoreni svi uslovi za finansijsku i fiskalnu stabilnost RS, a da pri tome nisu umanjena lična primanja korisnicima budžeta. Ipak, tešući budžet za 15 miliona maraka, Aleksandar Džombić nije se ponašao kao Robin Hud niti je uzimao od bogatih da bi davao siromašnima. Naprotiv, najveću cijenu platiće najugroženiji, koji su godinama na marginama socijalno neosjetljivog društva, koju je kreirala ovdašnja vlast.

Džombićevi eksperti oduzimali su, dodavali, množili, dijelili, kako bi došli do magičnih 15 miliona manje u budžetu. Zarezali su po najtanjima i smanjili budžete, između ostalih, dobrotvornim društvima “Merhamet”, “Karitas” i “Kolu srpskih sestara”, zahvaljujući čijim javnim kuhinjama preživljava sirotinja. “Merhamet” će umjesto predviđenih 224. 000 dobiti 186.000 maraka, “Karitas” 112.000 umjesto 135.000 KM, dok je od “Kola srpskih sestara” oduzeto 17 hiljada maraka, pa će umjesto planiranih 100.000 KM, ovo dobrotvorno društvo dobiti 83.000 maraka.

Ništa bolje nisu prošla ni interno raseljena lica, jer su sredstva za rješavanje njihovih problema smanjena sa 759.000 na 602.000 KM. Mada se na sva usta bore protiv bijele kuge, Džombićeve računovođe su od “Fonda treće i četvrto dijete” otkinule 50. 000 maraka, smanjujući im budžet sa million na 950.000 maraka. Olakšana su i sredstva za subvenciju kamatne stope za stambeno kreditiranje mladih i mladih bračnih parova sa 930.000 na 850.000 KM, a oko 30.000 maraka uštedilo se na stipendiranju učenika i studenata.

O brizi za omladinu još ovo - sredstva za nacionalnu strategiju borbe protiv narkomanije smanjena su sa smiješnih 30.000 na bijednih 24.000 maraka. I tako redom, od djece, preko omladine do penzionera, s ozbirom na to da je za dva miliona maraka umanjen transfer sredstava Vlade prema Fondu PIO. Otkidalo se još i sa računa psihijatrijskih bolnica, sportskih organizacija osoba sa invaliditetom, ali se nije diralo u budžete koji su potrebni da vladajuća garniture i njeni trabanti nastave udobno da žive.

Za javne kuhinje, porodice sa troje i više djece nema para, ali zato ima za reprezentaciju. Naši funkcioneri navikli su da dobro pojedu i popiju, pa su, vodeći računa o tim potrebama, sredstva za reprezentaciju uvećana za 94.000 KM, sa predviđenih 1.708.000 na 1.802.000. Rebalansom budžeta profitirao je i Helikopterski servis (malo ko od važnih funkcionera RS danas na dalje relacije putuje automobilom), koji je dobio skoro 100.000 maraka više, a u budžetu su povećane stavke rashoda po osnovu smještaja i putovanja sa 194.000 na 274.000 KM.

Na listi nedodirljivih i privilegovanih su kabinet predsjednika RS, ali i Ustavni sud RS, kojem je dodijeljen veći budžet. Nakon što je na čelo Ustavnog suda došao Džerard Selman, koji je očigledno mnogo zadužio matičnu stranku SNSD, kreatori rebalansa odlučili su da ga počaste i povećanjem reprezentacije, sa pet na 12.000 maraka. Nagrađeni su i mediji, naravno oni lojalni režimu, za koje je predviđeno dodatnih 1,5 miliona maraka. Ipak, sreća medijskih poslušnika biće kratkog daha, pošto su, prema saznanjima Žurnala, te pare već potrošene. Ostalo je svega 300.000 maraka, koje će (baš pred loklane izbore) biti doznačene lokalnim radio stanicama.

OPOZICIJA O GREHOTI

Dok vlast hvali rebalans budžeta, tvrdeći kako niko nije zakinut, opozicija smatra da sam aranžman sa MMF-om niti je povoljan niti dobar za RS.

Stend baj aranžman MMF-a znači - uslovi, ispuni, pa povuci. Naravno, pri tom povlačenju često se povuče i mačak u vreći. Ne radi se samo o smanjenju budžeta za 15 miliona maraka, već taj aranžman predviđa i smanjenje pet miliona u Fondu zadravstva, smanjenje opštinskih budžeta i smanjenje finansiranja sa escro računa za 35 miliona maraka. To je ukupno 60 miliona maraka, da bi se stvorila makroekonomska stabilnost i ispunili uslovi da se u naredne dvije godine povlače tranše od MMF-a. Ovaj aranžman podrazumjeva obaveze koje moramo da ispunimo, a dio tih obaveza mogli smo da ispunimo sami, nije nam trebao MMF da upire prstom i kaže - ovo morate da uradite, smatra predsjednik Demokratske partije Dragan Čavić.

Lider Partije demokratskog progresa (PDP) Mladen Ivanić tvrdi da je novi aranžman sa MMF-om neprihvatljiv, jer znači novo zaduživanje RS.

Grehota je uzimati dugove, a da se tim novcem ništa ne pravi, već da se finansira potrošnja i pokriva budžet, kazao je Ivanić.

Prema njegovim riječima, svjetska ekonomska kriza nije toliko uticala na loše ekonomsko stanje u BiH i entitetima, koliko činjenica da vlast nema nikakav koncept za tu oblast. Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić smatra da je načinom na koji je umanjila budžet za 15 miliona maraka, Vlada pokazala svoje pravo lice.

Umjesto da uzme pola budžeta predsjednika RS, koji je 11 miliona maraka, i da kaže – evo to je pola onoga što traži MMF, Vlada je uzela sitne pare od humanirnih organizacija koje drže javne kuhinje i na sličnim stvarima, kazao je Bosić.

U Republici Srpskoj sve se lošije živi i to, čini se, vide svi osim vladajuće oligarhije. Stvari su došle do kritične tačke, što potvrđuje i najava Udruženja penzionera RS da će tužiti Republiku Srpsku zbog neizvršavanja zakonskih obaveza prema Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja i penzionerima u RS, koji primaju najniže penzije u Evropi. Predsjednik Udruženja penzionera Rade Rakulj (prema vlastima uglavnom servilan) čak je naveo da će samo ove godine penzioneri biti zakinuti za oko 87 miliona maraka, zato što se Vlada ne pridržava zakona o obračunu budžetskih sredstava.

Dok oni u vladajućim strukturama odlično žive, brižno njegujući malograđanske manire i uživajući u stečenim privilegijama, radnici su na samom rubu, i egzistencije i pameti. Predsednik Konfederacije sindikata Republike Srpske Obrad Belenzada upozorio je vlast da se sve teže obuzdava narastajuće nezadovoljstvo radnika, koji sve glasnije pričaju o štrajkovima.

Ja imam problem u Konfederaciji sindikata RS da obuzdam narastajuće nezadovoljstvo radnika, koji svaki dan sve glasnije pričaju o štrajkovima, ulici i o svemu onome što nam ne može donijeti prosperitet, ali što pokazuje krajnju nemoć društva, kazao je Belenzada.

Možda će Belenzada (zajedno sa ostalim sindikalnim vođama koje više brinu šta će o njihovim istupima misliti vlast nego radnici) uspjeti da obuzda nezadovoljne radnike, ali sunovrat ovog društva se neće zaustaviti, sve dok vladajuća garnitura, umjesto o građanima, vodi računa o sebi samoj.

(zurnal.info)