Radio Kupek:ARHIV BOLJE PROŠLOSTI: Antifašistički front žena!

Copy / paste

ARHIV BOLJE PROŠLOSTI: Antifašistički front žena!

Ja se ponosim time što stojim na čelu armije u kojoj ima ogroman broj žena. Ja mogu kazati da su žene u toj borbi po svom heroizmu, po svojoj izdržljivosti, bile i jesu na prvom mjestu i u prvim redovima i svim narodima Jugoslavije čini čast što imaju takve kćeri

ARHIV BOLJE PROŠLOSTI: Antifašistički front žena!

„Ovdje su svjedočanstva o masovnoj borbi žena, svjedočanstva jedne generacije za koju nije bilo dilema. Revolucija ima svoje pjesme, svoje zastave, svoju krv“, stoji na naslovnici arhiva Antifašističkog fronta žena (AFŽ) koji je svoje premijerno prikazivanje imao baš na Dan žena, dakle 08. marta u sarajevskom art kinu „Kriterion“.

To je bio dovoljan povod da sa autorkama, Adelom Jušić i Andrejom Dugandžić, porazgovaramo o značaju AFŽ-a u jugoslavenskom i postjugoslavenskom društvu i to danas, kad takva feministička prošlost zvuči kao naučna fantastika.

Dok posežemo za zapadnim znanjima i tradicijama u novim feminističkim pokretima kao da zaboravljamo da su žene u Ustavu već 1946. godine imale potpunu ravnopravnost sa muškarcima, kažu nam autorke.

Ključni događaj u ono vrijeme bio je rat. Dileme nije bilo. Fašizam je mobilizirao sve snage i u Bosanskom Petrovcu, 1942. godine formiran je i AFŽ.

Na tom prvom kongresu Tito je rekao:

„Ja se ponosim time što stojim na čelu armije u kojoj ima ogroman broj žena. Ja mogu kazati da su žene u toj borbi po svom heroizmu, po svojoj izdržljivosti, bile i jesu na prvom mjestu i u prvim redovima i svim narodima Jugoslavije čini čast što imaju takve kćeri.”

Još je rekao da se u toj borbi one bore i za sopstvenu ravnopravnost.

U ratu su žene dobrodošle, a nakon rata su sudjelovale u izgradnji zemlje sa jednakom odgovornošću, a autorke ističu da je već na trećem Kongresu AFŽ-a Tito rekao je zadatak žena da pomažu svuda na dobrovoljnom radu ukoliko imto dozvoljavaju fizičke i druge sposobnosti, sa čim je već jasno da jednakosti nema. Nedugo zatim, 1953. godine AFŽ je i ukinut.

AFŽ je bio praktična škola za žene, nediktirana donatorskim tržištem, što je slučaj danas i tome smo posvetili popriličan dio emisije koja je ujedno i neka vrsta vodiča kroz arhiv, ali ujedno i poziv svim zaintersiranim stranama da se zavuku u arhiv i da, ako imaju sa čime doprinesu širenju arhiva o ženama u NOB-u, ali i nakon NOB-a.

Ali najbitnije od svega, ova emisija, Arhiv AFŽ (http://afzarhiv.org/), Adela i Andreja pozivaju i na ujedinjenje.

Emisiju poslušajte na ovom linku!

(zurnal.info)