„Ja sam pala na vratima, policajac me gurnuo da me odvoji od grupe. Drugi me za ruku povukao, poslije čega sam zadobila povrede, sada imam modrice. Rebra me bole. Bila sam u nesvjesti, došla sam sebi tek blizu bolnice.„ kaže Najila Mujaković nekadašnja radnica fabrike obuće firme „Fortuna“ iz Gračanice za Žurnal, poslije sukoba radnika Fortune sa policijom. Sukob se desio kada su radnici pokušali zaustavili ulazak u fabriku trenuntog stečajnog upravnika Mehmeda Krajinovića.
„Zlostavljanje fizičko i psihičko. Građanin nema pravo progovoriti. Policija je plaćena od kriminalaca.“ nastavlja Mujaković.
„Imamo izgleda kriminalce u policiji. To su nedjela MUP-a Gračanica. Ovo nije obična policija, premijer Bego Gutić upravlja tom policijom.„ kaže Sakib Kopić iz Sindikata solidarnosti Tuzlanskog Kantona.
Video sukoba bivših radnika Fortune i policije možete pogledati na ovom linku:
https://www.facebook.com/168272913268416/videos/1487081491387545/
Na pitanje Žurnala da li je MUP TK poduzeo bilo kakve radnje na identifikaciji policajaca za koje radnice tvrde da su ih napali, dobili smo odgovor da su u toku provjere ovog slučaja.
„Shodno Zakonu o policijskim službenicima TK-a i Pravilniku o upotrebi sile, u slučaju koji Vas interesuje nakon naguravanja policije i radnica "Fortune", komandir PS Gračanica je Jedinici za profesionalne standarde MUP-a TK-a dostavio početni Izvještaj o upotrebi sile, kako bi se proveo postupak i ocjena zakonitosti primjene iste. JPS radi na navedenom Izvještaju i više informacija nakon završetka provjera.“ navodi se u odgovoru MUP-a TK-a.
Grupa radnika „Fortune“ već nekoliko puta prije incidenta, spriječavala je Mehmeda Krajinovića da uđe u fabriku. Razlog tome je nepovjerenje prema Krajinoviću, za kojeg kažu da radi za svoj lični interes, a ne interes radnika.
„Mehmed Krajinović pripada stečajnoj mafiji. Protiv njega se vodi krivična istraga, povezan je sa policijom i tužilaštvom. Bio je stečajni upravnik u bosansko-njemačkom osiguranju. On je tu opterećen prijavom da je pronevjerio 150 hiljada maraka.“ kaže Sakib Kopić iz Sindikata solidarnosti TK-a.
Mehmed Krajinović ne vidi ništa sporno u poslu koji obavlja. Kaže da je imenovan po zakonu i da ne razumije zbog čega mu radnici ne dozvoljavaju da radi svoj posao:
„Ja sam imenovan rješenjem Općinskog suda, precizno je jasna procedura, oni su s tim u vezi podnijeli neke zahtjeve za moju smjenu, a sud je to odbio. Nemam obrazloženje zbog čega oni ne žele da ja budem stečajni upravnik. Oni govore o mojim nekim kriminalnim radnjama, što ja stvarno ne bi komentarisao.“ - kaže Mehmed Krajinović u razgovoru za Žurnal.
U Sindikatu solidarnosti kažu da postoji lista na kojoj je više od 50 stečajnih upravnika, a da je sud baš odabrao Krajinovića, koji je kako kaže zahvaljujući stečajnim postupcima postao milioner. Krajinović trenutno vodi nekoliko stečajnih postupaka, tako da mora da radi i izvan radnog vremena, dok neki stečajni upravnici ne vode niti jedan, navode iz Sindikata solidarnosti.
„Problem je kako je sud mogao pristati da Krajinović vodi stečajne postupke nakon radnog vremena. To je krivično djelo. On je dobio rješenje da vodi stečajne postupke nakon isteka svog radnog vremena. Odnosno nakon 16 sati.“ tvrdi Kopić.
„Zlostavljanje fizičko i psihičko. Građanin nema pravo progovoriti. Policija radi po naredbi sudstva, svjedoči Najila Mujaković.
Predsjednik Općinskog suda u Tuzli Muhamed Tulumović, kaže za Žurnal da ne postoji ništa nezakonito vezano za Krajinovićev rad, te da radnici ukoliko imaju bilo kakve sumnje, sve mogu proslijediti nadležnim institucijama:
„Nema u zakonu nigdje da piše da radnici postavljaju ili predlažu stečajnog upravnika. Sudija postavlja i imenuje. Petnaestak radnika protestuje i traži smjenu stečajnog upravnika a više od 500 radnika radi. Imaju tužilastvo i policija, neka ga prijave i ima procedura za smjenu. Ukoliko ima bilo šta konkretno, sud ga mora smijeniti. Tu moramo gledati da li je povrijedio prava.“
Nekadašnji radnici „Fortune“ imali su svog kandidata za stečajnog upravnika, ali je kažu pod sumnjivim okolnostima na kraju odustao. Također nisu željeli ni Hajrudina Kunalića za kojeg smatraju da tokom prethodnih stečajnih postupaka koje je vodio nije radio u interesu radnika:
„Mi smo htjeli da stečajni upravnik bude Hazim Škapor iz Jelaha. Ali postoje indicije da je pod pritiskom sudinice Ilvane Delić on odbio. Ne želimo da nam stečaj radi Mehmed Krajinović, ni Hajrudin Kunalić, zato što gdje god ti upravnici dođu radnici ne dobiju ništa. Oni kad uđu u firme naprave haos i gledaju svoj interes.“ kaže Mujaković.
„Predlagali su Škapora u tom predmetu, on nije htio da prihvati. Takve predmete gdje je puno radnika stečajni upravnici izbjegavaju. Sve što stečajni upravnik uradi, sudija će da pregleda. Svaka greška koja se napravi može da se prijavi. Nema tu mogućnosti, ni upravnik, ni sud da neke nezakonite stvari radi.“ objašnjava Tulumović.
U julu ove godine uhapšen je generalni direktor „Fortune“- Safet Pjanić, njegov sin Bakir Pjanić, članovi uprave „Fortune“ i drugih sestrinskih firmi unutar ove fabrike Husein Nurikić, Ibrahim Muharemović, Redžo Delimehić i Alija Nurikić. Uhapšen je i stečajni upravnik Muhamed Hadžić.
Stečajni upravnik Muhamed Hadžić odmah je pušten na slobodu a malo kasnije i Ibrahim Muharemović i Bakir Pjanić. Grupa na čelu sa Safetom Pjanićem se sumnjiči za veliki broj krivičnih djela počinjenih od 2009. do 2017. godine, kojima su oštetili „Fortunu“ za iznos približan pet miliona maraka. Radnici i sindikat smataraju da se slične stvari spremaju i sa stečajem, koji je više štete nanio firmi, nego privatizacija.
„Nikad nije izvršena nijedna stečajna revizija. Veći kriminal napravljen je kod stečaja, nego u pljačkaškoj privatizaciji.“ zaključuju iz Sindikata solidarnosti.
(zurnal.info)