Aktuelno
Nove ucjene predsjednika RS: Da li će Milorad Dodik biti amnestiran ako povuče neustavne zakone?
Predsjednik RS-a oglasio se na X-u. Citirao Benjamina Franklina i pozdravio poruke francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i visoke predstavnice EU za vanjsku politiku i sigurnost Kaje Kallas

Amnestija Milorada Dodika, čini se, sve je bliža. Hapšenja nema, domaće strukture to dosad nisu mogle ili htjele izvesti, a EUFOR je više puta ponovio da neće asistirati u tome. Iz javnih istupa Trojke može se iščitati da iz EU stižu i poruke da se Milorad Dodik “abolira od krivičnog gonjenja u zamjenu za njegovo pokajanje i povlačenja svih neustavnih zakona”.
“U nama nemate i nećete imati partnera za to” – poručili su odlučno iz Trojke, ali ako su u posljednjih nekoliko mjeseci građani BiH nešto naučili, jeste da pojam relativnosti očito najviše vrijedi u bh. politici. Zato ne bi bilo iznenađenje ni da se ova odlučnost uskoro ublaži, baš kao i odgovornost Milorada Dodika. Ili kao što vlast u Republici Srpskoj ne reaguje na činjenicu da, i pored neustavnih zakona donesenih u NSRS-u koji to zabranjuju, SIPA, kao što i treba, ipak djeluje u tom entitetu.
Predsjednik RS-a oglasio se na X-u. Citirao Benjamina Franklina i pozdravio poruke francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i visoke predstavnice EU za vanjsku politiku i sigurnost Kaje Kallas.
- Međutim, ako gospođa Kaja Kallas smatra da je ustavni poredak ono što je nametnuo Schmidt, onda se ne razumijemo. Taj ustavni poredak napisan je u Aneksu 4 Dejtonskog sporazuma. Taj ustavni poredak srušio je upravo Christian Schmidt svojim intervencijama, a godinama unazad svaki visoki predstavnik potkopavao je temelje ustavnosti. Republika Srpska i ja kao njen predsjednik uvijek smo branili Ustav – napisao je Milorad Dodik.
Jedino rješenje je u poništavanju voluntarizma Christiana Schmidta i svih rješenja koja je nametnuo, predlaže Dodik.
U tom slučaju Republika Srpska je spremna da na određeno vrijeme zamrzne zakone koje su nedavno donijeli u Narodnoj skupštini.
-Hoćemo da damo šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam. Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ne nekima drugima.
Šta su stvarno poručili Macron i Kallas a što je obradovalo Milorada Dodika?
- Podsjetio sam na našu nepokolebljivu podršku jedinstvu te zemlje, kao i na osudu svakog postupka koji ima za cilj da to jedinstvo dovede u pitanje. Odgovornost je svih da se angažuju na poštovanju ustavnog poretka kako bi se Bosna i Hercegovina vratila na svoj evropski put – rekao je francuski predsjednik nakon sastanka sa predjsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Ali, Kaja Kallas je tokom svog boravka u Sarajevu sasvim jasno poručila da se neće tolerisati nikakve prijetnje teritorijalnom integritetu, suverenitetu i ustavnom poretku Bosne i Hercegovine. Upozorila je da aktivnosti iz Republike Srpske ozbiljno podrivaju rad institucija i pružanje javnih usluga, a da je svaki pokušaj da se država slomi neprihvatljiv. Zbog toga nije sasvim jasno šta je to što je ohrabrilo Milorada Dodika u istupima visoke predstavnice EU – šta je pročitao između redova. Ili se ipak radi o interpretaciji koju pokušava nametnuti kako bi došao u poziciju da pregovara, za šta je ponudio i “privremeno” stopiranje neustavnih zakona usvojenih u NSRS-u, ali po cijenu obustave odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.
Milorad Dodik je krajem februara prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja političke funkcije zbog neprovođenja odluka visokog predstavnika. On je osuđen jer je kao predsjednik Republike Srpske potpisao ukaze o proglašenju dva zakona koja je ranije poništio visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt, dok je Lukić optužen da je kao tadašnji v.d. direktora Službenog glasnika RS omogućio objavu tih ukaza. Podsjetimo da su ti zakoni propisivali da se na području RS neće provoditi odluke Ustavnog suda BiH, niti da će se u entitetskom glasniku objavljivati odluke visokog predstavnika.
Ove zakone je u junu 2023. izglasala Narodna skupština Republike Srpske, da bi ih visoki predstavnik Christian Schmidt poništio 1. jula 2023., dok je zakonodavna procedura zvanično još trajala. Isti dan je Schmidt nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH i propisao da se službene osobe, koje ne provode i ne poštuje odluke visokog predstavnika, mogu kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina i zabranom obavljanja dužnosti.
Sadašnja trgovina koju pokušava predsjednik RS-a dešava se u trenutku kada mu "prijeti" i finalizacija predmeta, odnosno istrage za kupovinu vile na Dedinju.
STARI SLUČAJ, NOVO SASLUŠANJE ZA VILU NA DEDINJUDodiku u pripremi još jedna optužnica
(zurnal.info)