„Poništava se rješenje tuženog „Apel promet“ d.o.o. Travnik broj: 01-25/20 od 05.02.2020. godine, kojim je tužitelju Mustafi Kovačeviću otkazan ugovor o radu, kao nezakonito, pa se obavezuje tuženi da tužitelja vrati na posao i rasporedi na poslove na kojima je radio ili na druge poslove koji odgovaraju njegovoj stručnoj spremi, kvalifikaciji i sposobnosti u roku od 15 dana od dana prijema presude“, navedeno je u presudi Kantonalnog suda u Novom Travniku od 10-tog februara ove godine.
Presuda dolazi godinu dana nakon što je Mustafa Kovačević, osoba sa stopostotnim invaliditetom, ostao bez posla u firmi Apel promet iz Travnika. Podsjetićemo javnost da je krajem 2019. godine tadašnji zaposlenik firme Apel prometa iz Travnika Mustafa Kovačević, za Žurnal ispričao da je veći dio plate morao vraćati u firmu a sebi ostavljati 100 KM. Ubrzo nakon objave ove priče Mustafa Kovačević dobio je prijetnje od direktora firme Ekrema Julardžije.
Tadašnji predsjednik Saveza RVI SBK i direktor Apel prometa Ekrem Julardžija u saopćenju za javnost otvoreno je zaprijetio da će poduzeti mjere protiv radnika „koji su rješenje nekih svojih problema zatražili putem medija i obilaskom institucija” te dostavili informacije o vraćanju plata.
Mustafa Kovačević dobio je otkaz i savjet da svoja prava traži na sudu.
Poslušao je savjet koji mu je dao bivši direktor i tužio firmu Apel promet zbog nezakonitog otkaza. Iako je u međuvremenu Julardžija na sve načine pokušao da ga u javnosti predstavi kao „uhljupa i neradnika koji preko njegove organizacije hoće da se dočepa invalidske penzije“ na sudu je dokazao da je nezakonito dobio otkaz.
I dok Kovačević na sudu dokazuje nezakonite postupke direktora Julardžije, firme pod njegovom kontrolom i dalje posluju bez ikakvih problema.
Žurnal je ranije pisao da je Vlada SBK na prijedlog Ministarstva privrede odlučila pomoći firmu Apel promet za vrijeme pandemije tako što će subvencionirat neto plate za 12 radnika ove firme. Pomoć nije izostala ni od Vlade FBiH.
Početkom ove godine a na prijedlog federalnog ministra rada i socijalne politike Veska Drljače, Vlada Federacije BiH, isplatila je 13.518,51 KM Ekremu Julardžiji za opremanje kancelarije Saveza RVI SBK. Ni ministru Drljači a ni Vladi Federacije nije sporna činjenica da svi zaposleni u firmama Saveza moraju vraćati veći dio svoje plate upravo Julardžiji, predsjedniku Saveza RVI SBK.
Polovinom decembra prošle godine Vlada Federacije BiH, na prijedlog Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, donijela je Odluku o dodjeli financijske pomoći korisnicima iz sektora javnog cestovnog prijevoza putnika u okolnostima pandemije COVID-19. Na spisku prevoznika koji su dobili finansijsku pomoć je i druga firma pod Julardžijinom kontrolom - RVI Prevoz iz Travnika. I ova firma posluje na istom principu kao i Apel promet- fiktivno zapošljava osobe sa invaliditetom i radnicima uzima veći dio plate iako se finasira iz federalnog budžeta. Bez obzira na ove činjenice, a na prijedlog ministra Denisa Lasića, ova firma dobila je 25.309 KM od Vlade FBiH.
U međuvremenu podršku firmama pod kontrolom Ekrema Julardžije koji je još uvijek član Upravnog odbora Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom daje i sam Fond. Iako su zvanično izostavili firmu Apel promet, firma RVI Prevoz i dalje dobija poticaje. A da još uvijek brinu i za firmu Apel promet pokazali su putem direktnih sporazuma za nabavku promotivnog materijala, papira i kancelarijskih potrepština
Ni nakon 17 mjeseci od javnog priznanja da fiktivno zapošljava osobe sa invaliditetom i radnicima uzima veći dio plate Ekrem Julardžija ne mora da brine - još uvijek je slobodan čovjek, prima naknade iz federalnog Fonda a njegove firme izdašno se finansiraju javnim novcem.
(zurnal.info)