Uposlenici Univerzitetske bolnice Foča, koji zbog straha od progona ne žele da im se otkrije identitet, za Žurnal tvrde da su od početka pandemje Covid-19 pojedinci u toj zdravstvenoj ustanovi nelegalno zaradili priličnu sumu novca na PCR testovima i antigen brzim testovima.
UIGRANA ŠEMA
Prema ovim izvorima, šema je veoma dobro uigrana. Institut za javno zdravstvo Republike Srpske isporučuje PCR testove Bolnici u Foči, koji su uglavnom iz donacija UNDP-a, dakle besplatni. Testove, kako se navodi, vozač nosi direkno u laboratoriju, nema trebovanja niti reversa i oni se ne evidentiraju u bolničkoj apoteci. Posle se ti isti testovi naplaćuju, u slučaju kada se rade na vlastiti zahtjev pojedinaca. Uglavnom su ti testovi naplaćivani studentima zbog odlaska u Srbiju ili Crnu Goru, kao i turistima zbog prelaska granice sa Crnom Gorom.
Isti izvori navode da je samo u prošloj godini u Bolnici u Foči više od dvije stotine državljana Crne Gore uradilo PCR testove, koje su plaćali od 150 do 200 KM. Cijena PCR testa sada je 100 KM. Uz to, urađena je i masa antigen brzih testova, a njih su uglavno radili studenti i turisti.
Prema navodima ovih izvora, zaposleni u Bolnici Foča, koji nisu vakcinisani protiv korona virusa, moraju da rade PCR testove, koji im se, kako ističu, naplaćuju od 15 do 35 KM. Još navode da se dnevno po osnovu naplate PCR i antigenskih brzih testova u fočanskoj bolnici naplati od 400 do hiljadu KM.
U vezi sa ovim navodima, Žurnal je postavio pitanja nadležnima u fočanskoj bolnici, iz koje su demantovali da svoje zaposlene uslovljavaju da moraju biti vakcinisani, a opovrgli su i tvrdnje da se radnicima bolnice naplaćuju testiranje PCR testom.
Još su saopštili da su do sada uradili 32.143 PCR testova i 13.700 brzih antigen testova, dodavši da su svi testovi koje im je isporučio Institut za javno zdravstvo RS evidentiraju u bolničkoj apoteci.
„PCR testovi su rađeni pacijentim, a na osnovu uputnica nadležnog doma zdravlja i nadležnih bolničkih ustanova i isti su fakturisani Fondu zdravstva RS po važećem cjenovniku“, stoji u odgovoru dostavljenom Žurnalu.
GDJE JE RAZLIKA U TESTOVIMA
Problem nisu testovi rađeni po uputnicama, zbog sumnje da je neko inficiran korona virusom. Sporni su PCR testovi i antigenski testovi, koji su rađeni na lični zahtjev ljudi, uglavnom za potrebe putovanja izvan granica BiH. Ti testovi su takođe Bolnici u Foči besplatno dostavljeni iz Instituta za javno zdravstvo RS, ali su oni naplaćivani u samoj bolnici, odnosno nisu fakturisani FZO RS, jer nisu rađeni na osnovu uputnica domova zdravlja ili drugih zdravstvenih ustanova, tvrde izvori Žurnala.
Uz to, iz fočanske bolnice Žurnalu su odgovorili da im je Institut za javno zdravstvo RS do sada isporučio 34.000 PCR testova, dok iz Instituta navode da su Univerzitetskoj bolnici u Foči isporučili 35.300 PCR testova.
„Testovi su isporučivani sukcesivno, a u skladu sa iskazanim potrebama laboratorija. Nabavljani su podsredstvom UNDP-a (sredstvima Vlade Republike Srpske) i kroz donacije (SZO i druge međunarodne organizacije)“, odgovoreno je Žurnalu iz Instituta.
Očigledno da se podaci Instituta za javno zdravstvo RS i Bolnice u Foči ne poklapaju. Negdje je „nestalo“ 1300 PCR testova ili, ako ih pretvorimo u komercijalne - po važećoj cijeni od 100 KM,ne zna se gdje je završilo 130.000 KM!
(zurnal.info)