Gordana Tadić smijenjena je sa pozicije glavne tužiteljice Tužilaštva BiH i vraćena je na mjesto tužitelja, odluka je Drugostepena disciplinska komisija VSTV-a BiH.
Ovim je potvrđena odluka Prvostepene disciplinske komisije od 23. jula koja je utvrdila da je Tadić počinila disciplinske prekršaje nemar ili nepažnja u vršenju službenih dužnosti i propuštanje da postupi u skladu s odlukama, naredbama ili zahtjevima Vijeća.
Ona ima pravo na žalbu, a konačnu odluku donijet će Visoko sudsko i tužilačko vijeće.
Zašto se odugovlačilo sa saopćavanjem odluke?
Disciplinska tužba protiv Tadić podnesena je u aprilu, a ona je da je svjesno zanemarivala obaveze i naloge VSTV-a da se predmeti Tužilaštva raspoređuju u rad tužiocima putem automatskog sistema raspodjele (TCMS) u vrijeme njenog mandata kao glavnog tužitelja.
Na teret joj je stavljeno i propuštanje, iz neopravdanih razloga, da postupi u skladu s odlukama, naredbama ili zahtjevima Vijeća, a ova tačka se tiče propuštanja da kao rukovodilac Tužilaštva BiH, primjenom odredaba Zakona o zaštiti tajnih podataka, osigura pokretanje postupka personalnih sigurnosnih provjera osoblja ove institucije koje rukuje tajnim podacima, kao i naloga Vijeća da sve pravosudne institucije u BiH provedu sve obaveze i mjere navedenog zakona.
Drugostepena disciplinska komisija zasjedala je još u četvrtak 16. septembra, kada je i donesena odluka o smjeni Tadić, ali je odluka saopćena tek danas. Ovo do sada i nije bila praksa što je ostavilo prostor za razne spekulacije.
Iz izvora bliskih VSTV-u saznajemo da članovi Disciplinske komisije i nisu bili složni oko toga da li treba potvrditi odluku prvostepene komisije i navodno se vodila žustra rasprava.
Ipak, zvanično smo iz VSTV-a još ranije obaviješteni “da će odluka biti dostupna javnosti nakon što bude izrađena i dostavljena stranama u postupku, kako nalaže procedura”.
Pitanje je zbog čega se na ovu proceduru iz VSTV-a nisu ranije pozivali, kada su smjenjivali Tadićkine prethodnike.
I dok je javnost čekala da VSTV saopći odluku o slučaju Gordane Tadić portal avaz.ba objavio je audiosnimak njenog razgovora sa Osmanom Mehmedagićem, direktorom OSA-e. Sastanku je prisustvovala i Gordanina zamjenica Ozrenka Nešković.
U pravosudnoj zajednici smatraju da je upravo ovaj snimak i uticao na konačnu odluku o smjeni Tadić sa mjesta glavne tužiteljice Tužilaštva BiH, iako je, navode, plasiran iz sasvim drugih razloga.
Advokat Vlado Adamović za medije je izjavio da se ovim snimkom “glavna tužiteljica nije kompromitovala, niti postoji insinuacija u tom pogledu s obzirom da glavni tužitelj ima sastanke sa direktorom OSA i ostalih agencija, a Mehmedagić je bio najavljen za taj sastanak kao direktor agencije”.
On je ukazao i na to da se na snimku u jednom momentu čuje kako tužiteljica Nešković kaže “mi ćemo to pogledati u CMS-u pa ćemo vidjeti o čemu se radi”.
“To je znak da se Tadić spinovano skida sa tog mjesta zbog neupotrebe CMS-a i taj spin očigledno nije tačan”, smatra Adamović.
No, frapantno je i to, a o tome je već pisao Detektor, da je tužiteljica Nešković u jednom momentu, također, rekla da se “visoka korupcija se ne može raditi”.
No, izjava tužiteljice Nešković i ne čudi s obzirom da je njena glavna tužiteljica još po preuzimanju dužnosti u januaru 2019. frapirala izjavom da ona “misli da korupcija nije sistemski problem”.
Upravo je zbog nerada na predmetima visoke korupcije Tužilaštvo BiH često na meti kritika kako domaćih, tako i međunarodnih pravnih stručnjaka. Na ovo se ukazivalo i u izvještajima Misije OSCE-a u BiH.
Ko je snimao Gordana ili Osman?
Reakcije na ovaj audio snimak u javnosti ne prestaju i većina se slaže u tome da je ovaj snimak slika i prilika bh. pravosuđa, da se glavna tužiteljica nije smjela dovesti u situaciju da razgovara sa osobom koja je u tom momentu osumnjičena, te da je ovo “razlog da Tadić, ali i Mehmedagić odstupe sa svojih funkcija”.
Za to vrijeme iz Tužilaštva BiH i OSA-e prebacuju lopticu odgovornosti jedni na druge: OSA je demantovala da je njen direktor snimao razgovor sa Tadić, te su najavili vještačenje.
Iz Tužilaštva BiH su im uzvratili saopćenjem “o zaprimljene dvije krivične prijave, protiv direktora OSA-e zbog više krivičnih djela, između ostalog zlouporabe položaja ili ovlasti, ometanja pravosuđa, ucjene i drugih nezakonitih postupanja".
Na snimcima koji traju oko 90-ak minuta, podsjetimo, Mehmedagić i Tadić razgovaraju o predmetu "Diploma", a direktor OSA iznosi pritužbe na račun postupajućeg tužioca Olega Čavke. Tokom razgovora dotakli su se niza aktuelnih tema, ali i određenih osoba.
Snimak je nastao mnogo ranije, pretpostavlja se još tokom 2019. godine, a na to upućuje činjenica da se govori o prvoj problematičnoj diplomi čelnika OSA, a ne onoj navodno krivotvorenoj na Američkom univezitetu i zbog koje je u pritvoru bio vlasnik tog univerziteta Denis Prcić. Tužilaštvo BiH, inače, tereti Prcića da je Mehmedagiću omogućio nezakonito sticanje fakultetske diplome.
Kako će se okončati farsa oko audio snimka javnost će nesumnjivo saznati nakon vještačenja koje je najavila OSA, a za pretpostaviti je da će svoje vještačenje provesti i Tužilaštvo BiH.
Spašavanje Dodika?
Za Gordanu Tadić se tvrdi da je bliska HDZ-u i lideru ove stranke Draganu Čoviću. Zbog tih veza sve njene odluke idu i na ruku Miloradu Dodiku. U vrijeme njenog mandata obustavljena je istraga protiv Dodika u slučaju referendum o 9. januaru. Dodik je zaštićen i u slučaju “Ikona”.
Ništa nije urađeno ni po pitanju formiranog predmeta protiv Rajka Vasića, člana Glavnog odbora SNSD-a, a zbog njegovog tweeta na dan obilježavanja godišnjice srebreničkog genocida: “Nešto mislim, ako toliko volite taj genocid nad vama, sačekajte sljedeću priliku”.
Isti slučaj je i sa istragom protiv komesara policije MUP-a HNK-a Ilije Lasića po čijoj naredbi su naoružani pripadnici ovog Kantona 18. maja 2018. na Ivan-sedlu zaustavili kolonu autobusa sa migrantima. Oni su, odlukom Vijeća ministara BiH, trebali biti prebačeni u izbjeglički centar Salakovac kod Mostara.
Gordana Tadić još od vremena kada je bila vršilac dužnosti najveću podršku je imala od sad već bivših čelnika VSTV-a Milana Tegeltije i Ružice Jukić. Podsjetimo da je Tužilaštvo BiH odbilo provoditi istragu protiv kladionica je je SIPA prijavila zbog porezne utaje, pranja novca i računalnog krivotvorenja. Među prijavljenim kladionicama je i „Bet Live“ iz Viteza, čija se jedna poslovnica nalazila u porodičnoj kući Gordane Tadić u Živinicama, o čemu je Žurnal ranije izvještavao.
Tadić je, u vrijeme dok je bila v.d., prijavila SIPA da se na nju sprema atentat, a kao razlog je navela da su na automobilu njenog supruga otkazale kočnice. Međutim, istragom je utvrđeno da suprug Gordane Tadić godinama nije promijenio pakne na vozilu.
Ona već odavno tvrdi i da je prisluškuju.
Gordana Tadić je četvrti glavni tužilac Tužilaštva BiH koji je razriješen te dužnosti.
(zurnal.info)