Vlada Federacije BiH oformila je komisiju za imenovanje zamjenika direktora Agencije za bankarstvo FBiH, a prema nekim tvrdnjama to mjesto rezervisano je za Jelku Miličević (HDZBiH), bivšu federalnu ministricu finansija. Miličević je jedina oslobođena u predmetu Respiratori, a optužnica ju je teretila za nesavjestan rad u službi.
Jelka Miličević ranije je bila članica Upravnog odbora Agencije, i za to vrijeme njen rad istraživala je Finansijska policija FBiH, a Tužilaštvu Kantona Sarajevo podnesen je izvještaj o postojanju osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu I protiv nje. Bilo je to 2014. Godine, a šest godina kasnije, u novembru 2020. Postupajući tužilac donio je naredbu da se istraga neće provoditi budući da prijavljeno djelo nije krivično. Finansijska policija nije uložila pritužbu na odluku i predmet je arhiviran.
Zajedno sa Jelkom Miličević Finansijska policija prijavila je Tužilaštvu KS-a Zlatka Barša, direktora Agencije za bankarstvo FBIH, Harisa Ihtijarevića – predsjednika UO Agencije, Ljerku Marić – članicu i zamjenicu predsjednika UO Agencije, članove UO Agencije Jelku Milićević, Rajku Topčić i Emira Silajdžića, te direktore dva sektora u Agenciji – Miroslava Krezića i Ibrahima Sinanovića.
Odlukama iz 2008. i 2009. Barš je odobrio mjesečne naknade članovima UO – od 90% prosječne plate ostvarene u Agenciji za predsjednika UO (Harisa Ihtijarevića), 80% za zamjenika i 75% za članove UO, iako se po zakonu ove naknade određuju u odnosu na prosječnu platu u Federaciji a ne Agenciji. Za ovu odluku nije data pismena saglasnost premijera FBiH.
Na ovaj način Barš je omogućio sticanje protivpravne koristi članovima UO u periodu od oko pet godina i to:
- Harisu Ihtijareviću – u iznosu više od 65 hiljadu KM
- Ljerki Marić – oko 66 hiljada KM
- Jelki Milićević, Rajki Topčić, Emiru Silajdžiću – svima po oko 58 hiljada KM:
i time nanio štetu Agenciji za bankarstvo FBiH u iznosu od oko 376 hiljada KM.
Jelka Miličević prijavljena je jer je kao članica UO iskoristila službeni položaj u namjeri sticanja protivpravne imovinske koristi za sebe, i to donošenjem odluka o visini mjesečne naknade članovima UO.
Osim toga, pisali smo ranije da su Članovi UO (Jelka Milićević, Ljerka Marić i Rajka Topčić) i predsjednik Haris Ihtijarević iskoristili su položaj i teže povrijedili prava Privredne banke u slučaju dokapitalizacije Una banke d.d. Bihać.
Nakon što je raspisan Međunarodni javni poziv za dokapitalizaciju, u novembru 2008. komisija za vrednovanje ponuda odlučila je da je najpovoljnija ponuda Privredne banke Sarajevo. Nakon toga ponudu šalje i A.E.O.P. – Associazione Europa Operatori Polizia, predstavništvo za BiH. Komisija je odbacuje kao neblagovremenu.
Ali kako je A.E.O.P. bio favorit Ihtijarevića i UO, oni u februaru 2009. na sjednici UO donose zaključak kojim žele poništiti javni poziv na kojem je Privredna banka ocijenjena kao najpovoljniji ponuđač. Osim toga, znali su i da je A.E.O.P. humanitarna asocijacija i da uopšte nema subjektivitet za učešće. Zbog toga je Asocijacija suspendovala i smijenila svog predstavnika u Bihaću Giuseppea Cosentionoa.
(zurnal.info)