U intervjuu za magazin Žurnal predsjednik Stranke demokratske akcije govori o protestima pred zgradom Vlade Federacije, ko stoji iza protesta, Radončiću, Dodiku, Istanbulskoj deklaraciji i Tadiću...

Tihić: Zahtjevi su opravdani ali nerealni

Ovih dana ste izjavili kako su nedavni protesti ispred zgrade Vlade Federacije BiH politički zloupotrijebljeni i da su neredi bili planirani, da li tim želite reći kako se može manipulirati borcima?

-Mislim da su borci bili izmanipulisani od onih snaga kojima nije uopće interes rješavanje boračkih problema. Oni ih žele iskoristiti kako bi stvaranjem nereda destabilizovali prilike u Federaciji, a zatim i u Bosni i Hercegovini. Taj nered su namjeravali iskoristiti za svoje političke ciljeve.

Nije li i vaša stranka manipulirala borcima kada ste uoči izbora 2006. godine donijeli zakon za koji ste već tada znali kako neće moći biti realiziran?

-Za te zakone glasali su svi, i pozicija i opozicija. Svi su na neki način podilazili borcima. Nisam siguran koliko smo mi tada bili svjesni finansijske održivosti tih zakona. Imali smo sasvim druge pokazatelje u odnosu na ono što se kasnije desilo. Osim što su zakoni doneseni mimo realnih mogućnosti, još se išlo šire u implementaciji donesenih zakona. Procjene o finansijskim izdvajanjima kasnije su se višestruko uvećale.

Koliko su, prema vašem mišljenju, opravdani borački protesti?

-Veliki broj zahtjeva jeste opravdan ali nije realan.

Kako mislite nije realan?

-Nije realan u odnosu na ekonomsku moć zemlje. Zahtjevi jesu većim dijelom opravdani kada su u pitanju porodice šehida, porodice poginulih boraca, RVI... Međutim, često oni nisu realni jer nema dovoljno novaca u budžetu.

Poslanici u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine iz vaše stranke glasali su za sramni zakon o plaćama, koji u ovakvoj situaciji, kada se borcima ukidaju naknade, omogućava povećanje plaća federalnim poslanicima, ministrima, državnim službenicima... nije li to dovoljan razlog da borci, i ne samo oni, javno pokažu svoje nezadovoljstvo ovakvom vlašću?

-Mi smo uvijek govorili da ovakvu tešku ekonomsku situaciju trebaju da snose svi, a ne samo boračke populacije. Napravljen je tu određeni pomak kada su u pitanju uštede i kada su u pitanju plaće, pogotovo u Vladi Federacije. E sada, što se tiče Zakona o plaćama, nama je objašnjeno da on samo uvodi veći red.

A istovremeno i povećava plaće...

-Uvođenje reda bi značilo manja izdvajanja u ukupnom iznosu. Tada bi plata premijera Federacije, kako je nama predstavljeno, iznosila tri hiljade konvertibilnih maraka, kao i kod predsjednika domova. U odnosu na postojeće stanje nijedna plaća ne bi se smjela povećati...

Zakon nije ni prošao u Parlamentu baš zato što je predviđao povećanja plata zaposlenih u državnim institucijama u Federaciji?

-Kako je meni objašnjeno, u svim ovim povećanjima plata Vlada Federacije je najviše sebi smanjila primanja, pa tako premijer ima manju platu nego poslanici u Federalnom parlamentu. U svim zemljama u svijetu plata premijera prati platu predsjednika parlamenta. Moguće da je došlo do povećanja plata u Vladi jer su one mnogo više smanjene nego kod poslanika. Prema mojim informacijama, u novom prijedlogu zakona ići će se na zamrzavanja plata i kod poslanika i u Vladi Federacije.

Izjavili ste također kako je ovo bio udar na Vladu Federacije BiH. Da li ste zadovoljni radom Vlade koja je samu sebe dovela u ovu poziciju? Sve vrijeme, otkako se zakucalo na vrata MMF-a, davali su kontradiktorne izjave u vezi sa rješavanjem statusa boraca.

-Prilikom razgovora sa MMF-om nisu odmah u početku jasno zadate sve pozicije. Stalno se pregovara sa MMF-om. MMF je tražio da se potpuno ukine Zakon o dobitnicima najviših priznanja. Premijer se izborio da taj zakon ostane, kao i određena primanja definisana tim zakonom. Stalno smo u nekim pregovorima i nije čudo što se krene sa jednom izjavom, pa se onda razgovara sa predstavnicima boračkih organizacija, pa se njihovi zahtjevi pokušavaju usaglasiti sa MMF-om... Neminovno je da onda imamo različite izjave i reakcije.

Čini se da je Vlada morala pokazati više odlučnosti i morali su manje kalkulirati u svemu ovome?

-Vlada se nalazi u jako teškoj situaciji i premijer Mujezinović, koji je preuzeo tu funkciju, došao je u najteže vrijeme. On je trebao da plati račune svih politika i povlađivanja koje su do sada bile. Postavljaju mu se veliki zahtjevi na osnovu svih prava koja su uvedena, a mogućnosti su male. Razliku između prava i mogućnosti može samo MMF da nadoknadi, a oni da bi dali te pare postavljaju određene uvjete. Nema neke treće strane. Nemamo mi nekih tristo ili petsto miliona na strani, pa to sada neće Vlada da realizuje.

Postoje stotine miliona nerealiziranih sredstava, međutim, Vlada te pare nije iskoristila jer neka ministarstva nisu uradila svoj posao, kao naprimjer autoput.

-Krediti za autoput su krediti za autoput, a ne za nešto drugo...

Da, ali indirektno kroz poreze i plaće uposlenih to su sredstva koja pune budžete.

-To jeste indirektno povećanje budžeta, ali ovo su direktna budžetska sredstva. Ovi drugi projekti imaju svoje procedure, tendere i slično, koji traže svoje vrijeme. Prije toga, morala su se usaglasiti neka pitanja oko trase, a vi znate kako nam je nefunkcionalan sistem. Svako može da zakoči donošenje odluka. Mi smo vrijeme izgubili jer je jedan od ministara podnio ostavku, a onda su stranke iz reda hrvatskog naroda blokirale proces zbog određivanja trase...

Da, ali se postavlja pitanje koliko je bio pametan potez ministra da podnese ostavku u takvom momentu, čime je izazvao tu krizu?

-Normalno da to nije bio pametan potez. On je to uradio na svoju ruku, protiv stava stranke i bez ikakvog opravdanog razloga. Sigurno da se odlazak tog ministra i ponašanje predsjednice Krišto, koja nije željela da imenuje novog ministra, odrazilo i na implementaciju kredita.

Kako biste vi inače ocijenili rad Vlade Federacije BiH? Svi izvještaji CCI-a pokazuju kako ova Vlada, blago rečeno, nedovoljno radi.

-SDA čini dio parlamentarne većine. Javnost koja na izborima da podršku SDA sa 25 ili 28 posto, često traži odgovornost sto posto. Međutim, mi imamo odgovornost shodno zastupljenosti u vlasti. Mi se trudimo da rješavamo probleme boračkih populacija, da se održi finansijska stabilnost budžeta... Drugi pričaju priče, nastavljaju sa politikom povlađivanja nerealnim zahtjevima, podrškom takvim zahtjevima koji ne vode ka rješavanju problema. Svjesni smo stalnih manipulacija tim populacijama, od izbjeglica, radnika, socijalnih kategorija, boračkih populacija..., bez nuđenja konkretnih rješenja. E sada, da li smo zadovoljni radom Vlade u datim okolnostima? Pa, Vlada je mogla više učiniti, uz sve blokade koje postoje u njenom radu, od onih koje dolaze od koalicionih partnera pa do svih onih blokada koje su posljedica sistema kakav mi imamo.

Činjenica je da mnogi kadrovi SDA, na svim nivoima vlasti, prvenstveno ne rade svoj posao. Evo navest ću vam primjer ministra kulture i sporta u Vladi Kantona Sarajevo Emira Hadžihafizbegovića. Iako je na bolovanju on izvodi pozorišne predstave, snima filmove i reklame. Pored toga što je to zakonski nedozvoljeno, to je i nemoralno. To nije jedini takav primjer, i naravno nije to SDA ekskluzivitet, ali vi ste predsjednik te stranke i da li možete uticati da se takve stvari ne dešavaju?

-Ja se tek povremeno bavim problemima rada kantonalnih vlada i rješavam ih onda kada ti problemi eskaliraju. Tim problemima se uglavnom bave kantonalni odbori SDA. Čuo sam ja te primjedbe i ako je to tako, sigurno je da se niko ne može tako ponašati. Ako ste istovremeno na bolovanju i radite neki drugi posao to je nedopustivo.

Tihić: Dijelimo mišljenje onih koji smatraju da iza ovih nereda stoji Stranka za bolju budućnost Fahrudina RadončićaProzvali ste Stranku za bolju budućnost da stoji iza nereda. Koliko su činjenično utemeljene te vaše konstatacije? Ukoliko vas predstavnici te stranke budu tužili zbog toga, šta možete predočiti na sudu kao dokaz?

-Mi smo rekli kako dijelimo mišljenje onih koji smatraju da iza ovih nereda stoji Stranka za bolju budućnost Fahrudina Radončića. Niz elemenata na to ukazuju: od medijske podrške neredima koja već dugo traje, opravdanim ili neopravdanim, nerealnim zahtjevima, afirmacijom raznih radikalnih, ekstremnih izjava, prijetnji, izjava koje potiču fizičke nerede, nekulturnih izjava... Vidjeli ste, kada su ih svi osudili, ti mediji su podržavali i takve nerede. Istaknuti član SBB-a, Dževad Rađo je prednjačio u radikalnim, neutemeljenim izjavama koje pozivaju na nerede, na rušenje Vlade, umjesto na rješavanje zahtjeva... Sve to ukazuje da iza tih nereda može da stoji stranka Fahrudina Radončića.

Kako komentirate to da su svi negativni komentari usmjereni prema vama i premijeru Mujezinoviću?

-Problem je Sulejman Tihić. I Mujezinović i Crnkić su samo stepenice kako da se dođe do Sulejmana Tihića.

Zašto je Sulejman Tihić problem?

-Zbog toga što sam ja predsjednik najjače stranke, i mojim rušenjem se mogu lakše ostvariti politički ciljevi i ambicije SBB-a i Fahrudina Radončića. On smatra da bi mogao lakše manipulisati nekim drugim u SDA, da bi s njim lakše mogao dogovoriti oko nekih stvari.

Koliko je to sada izvodivo nakon Kongresa SDA, kada ste potvrdili svoju poziciju na čelu Stranke?

-Ma, ne može on ništa postići. Ovo što on radi i što pišu njegove novine, najbolje govori da je on svjestan kako gubi i kako će biti poražen na ovim izborima. Svakodnevna izmišljanja, iznošenja raznih poluistina u njegovim biltenima, sve su to samo njegovi neuspjeli pokušaji, ozbiljan svijet to više ne prihvata kao informaciju.

Da li će predsjedništvo SBB-a, na čelu sa Radončićem, biti predmet istrage tužilaštva u vezi sa protestima i napadom na zgradu Vlade FBiH?

-Svi oni koji su uticali, koji su planirali ove nerede, pogotovo oni koji su to poticali, trebaju odgovarati, istraga će pokazati ko su ti ljudi.

Da li će Radončić biti među njima?

-Ponavljam, rekao sam kako dijelim mišljenje onih koji smatraju da iza protesta stoje SBB i Fahrudin Radončić. Istraga će pokazati da li je tako, ja ne mogu to potvrditi dok nadležni ne urade svoj posao.

Komisija za sigurnost SDA je izdala saopćenje u kojem teško optužuje Fahrudina Radončića i SBB da u dogovoru sa Dodikom rade na razbijanju Bosne i Hercegovine. Možete li nešto konkretnije reći o tom njihovom planu i kako oni to namjeravaju uraditi? Šta je potrebno da se desi kako bi prošao taj njihov plan?

-Na jednoj strani imamo Dodika koji govori o razdruživanju, o referendumu, otcjepljenju, negiranju institucija Bosne i Hercegovine – sudova, Tužilaštva... pravi Komisiju za Srebrenicu i radi reviziju genocida u Srebrenici. Na drugoj strani imamo Stranku za bolju budućnost Fahrudina Radončića i njegove medije koji potiču nerede, afirmišu zahtjeve koji za krajnji cilj imaju rušenje sporazuma sa MMF-om, a ako se to desi imat ćemo bankrot Federacije, samim tim i države. Očito je da i jedna i druga politika imaju istu posljedicu – rušenje države, stvaranje nereda u kojem bi se kasnije stvorio prostor za ove ili one političke ciljeve. Komisija za sigurnost SDA je prepoznala šta je rezultat i jedne i druge politike, a vrijeme će pokazati koliko su one bili koordinirane.

Stranka za bolju budućnost nedavno je osnovana i prema nekoliko posljednjih istraživanja bilježe solidan nivo popularnosti među ljudima. Uglavnom su to birači vaše stranke. Kako vi unutar stranke tumačite ove rezultate i imate li odgovor na ovakav razvoj situacije?

-Prema našim prognozama rezultat te stranke će se kretati do pet posto. Ne mislim da će on nešto bitno zahvatiti od biračkog tijela koje inače glasa za SDA. Naročito zbog toga što s vremenom javnost sve više spoznaje koji su krajnji ciljevi te stranke. Ne mislim da će ta stranka biti bitan faktor u političkom životu BiH. Evo, pogledajte podatke koji još nisu objavljeni, ovo je posljednje istraživanje koje je radila agencija Puls: kada bi sada bili izbori za mjesto u Predsjedništvu BiH pobijedio bi Komšić, pa Dodik... ja sam prvi iz reda Bošnjaka... Što se tiče stranka SDP, SNSD i SDA su tu negdje sa 16-17 posto, Stranka za BiH šest posto, a SBB dva posto...

Na čije biračko tijelo pretendira SBB, na birače SDA, SBiH ili možda SDP-a?

-Najmanje će uticati na birače SDP-a, mislim da se on koncentrisao na birače SBiH, a potom na SDA.

Radončić je svoju imperiju izgradio zahvaljujući prvenstveno podršci Alije Izetbegovića i vaše stranke. Da li tu činjenicu i eventualnu dokumentaciju iz tog perioda namjeravate upotrijebiti u demontiranju Radončića?

-Sigurno je da je Avaz formiran uz podršku SDA, u svakom smislu, od finansijske do logističke. Od samog početka pa do 1999. godine Radončić je sve više radio za sebe, a sve manje za SDA. Rušenjem Edhema Bičakčića on počinje da vodi svoju politiku. Mada nije on jedini kome je Stranka pomogla...

Istina, ali je njemu otišao lavovski dio... Krenuli ste u smjene kadrova SDA koji su u upravnim odborima javnih preduzeća, zašto?

-Po zakonu postoji obaveza preispitivanja rada upravnih odbora. U određenim vremenskim periodima provjeravamo da li smo zadovoljni radom upravnih odbora i na osnovu toga donosimo odluke. Bila je Elektroprivreda, sada ćemo ocjenjivati rad UO BH Telekoma...

Da li te čistke imaju veze s tim što se radi o firmama koje su kroz razne aranžmane podržavale Avaz i Radončića?

- Nije to razlog. Mi gledamo kako pojedine firme rade i kako pojedinci rade u nadzornim odborima. Postojale su informacije za nedovoljan angažman i nepravilan rad koje su bile osnova za određene promjene.

Radončić je jednom prilikom izjavio da je najviše zahvalan Aliji Izetbegoviću na podršci koja je vrijedila više nego da je dobio 100 miliona. U praksi, to znači da je vaša stranka svih ovih deset i više najtežih godina, preko državnih institucija, javnih preduzeća i firmi kojima upravljaju kadrovi SDA izdašno pomagala Radončića, kroz pretplatu, marketing, povoljne kredite... Da li ovaj sistem podrške još uvijek funkcionira i da li su smjene u upravnim odborima usmjerene protiv kadrova koji nisu htjeli prekinuti taj lanac?

-Sva ta podrška Dnevnom avazu i svim tim biltenima nije bila dio službene politike SDA. Barem one SDA koju sam ja predstavljao od 2001. godine. Avaz se na ovaj ili onaj način, možda i preko nekih ljudi u SDA, nametnuo kao faktor i medij preko kojeg se osigurava podrška. Na taj način je došlo do manje ili veće uvezanosti i uticaja Radončića na rad nekih javnih preduzeća preko upravnih i nadzornih odbora. Smatram da to nije u redu. Njihov je zadatak da štite državni kapital i interese države. Tako je on sam i uz podršku nekih pojedinaca osigurao te privilegije.

Da li još uvijek postoje u SDA ti ljudi koji podržavaju Radončića?

-Nema ih u rukovodstvu stranke. U samom rukovodstvu imamo jedinstven stav o odnosu prema SBB-u i Fahrudinu Radončiću. Da li postoje neki članovi? Sigurno da postoje oni koji još s njim surađuju.

Jedan od onih koji je značajno pomagao Radončića je bio i Ramiz Džaferović, ipak vi ste ga podržavali do zadnjeg dana, a podržavate ga i danas, jer Džaferović ostaje na mjestu direktora Razvojne banke iako je predmet istrage tužilaštva za nemale zloupotrebe položaja, a navodni princip stranke je da kao takav ne može obavljati bilo koju javnu funkciju. Zbog čega je Džaferović toliko bitan da za njega ne važe ni zakon ni pravila Stranke?

-Nije tačno da za njega ne važe zakoni. Za njega važe zakoni kao i za svakoga drugog. Stranka demokratske akcije ima jasan stav i mi smo na posljednjoj sjednici predsjedništva stranke to i formalizovali. Izmijenili smo pravilnik o kadrovskoj politici gdje smo zajednički stav pretočili u normu po kojoj onaj protiv koga je podignuta optužnica ili ko je osuđen na kaznu zatvora ne može biti kandidat SDA, a ako se tokom mandata podigne optužnica ili bude osuđen, on treba podnijeti ostavku ili treba biti razriješen.

Nadzorni odbor nije prihvatio tu odluku.

-U Nadzornom odboru samo su dva člana SDA. Ja sam lično razgovarao sa jednim članom NO i rekao mu da treba da se usvoji ostavka Džaferovića, s drugim je razgovarao jedan od potpredsjednika. No, taj stav SDA ne obavezuje druge političke stranke koje imaju svoje kadrove u NO Razvojne banke. Ali mi nismo odustali od smjene Džaferovića.

Navodno, odnosi Fahrudina Radončića i reisu l uleme Mustafe Ceriće nisu više dobri kao nekad. Da li to znači da ste vi popravili vaše odnose sa reisom, s obzirom da je podrška islamske zajednice značajna kod birača na koje pretendiraju i SDA i SBB, a i Stranka za BiH?

-Ja sa reisu-l-ulemom dugo vremena nisam direktno razgovarao tako da ne znam koliko su i da li su njegovi odnosi sa Radončićem poremećeni ili nisu. Međutim, i ja sam član Islamske zajednice, kao i mnogi članovi SDA, i imamo tu saradnju na raznim nivoima, od lokalnih muftijstava do vrha. Teško da SDA može biti u sukobu sa samom sobom jer smo i mi dio te Islamske zajednice.

Tihić: Daleko od toga da je Istanbulska deklaracija istorijski događajNajavili ste posjetu Beogradu, da li ćete iskoristiti tu priliku da posjetite Iliju Jurišića u zatvoru?

-Pitanje posjeta zatvoru... Vidite, pitanje svih tih krivičnih postupaka treba rješavati na drugi način. Postoji sporazum između BiH i Srbije o ustupanju tih predmeta. Slučaj Ilije Jurišića i slučaj Ganić je posljedica toga što ne postoje zvanične komunikacije između BiH i Srbije. A to trebaju da rješavaju oni koji su zaduženi za to, ne može to da rješava jedan predsjednik stranke.

Pozdravili ste potipisivanje Istanbulske deklaracije, kako vi tumačite taj dokument?

- U svakom slučaju ne smatram ga istorijskim kako su to neki mediji prikazali. Samo po sebi, ono što je napisano u deklaraciji moglo je biti napisano a i ne mora, jer to je nešto normalno u odnosima između dviju zemalja. Podržavam što je došlo do tog susreta. Zahvaljujem se Turskoj koja je učinila veliki napor da se to desi. Podržavam odluku da Predsjedništvo BiH ode u Beograd i da se konačno počne razgovarati o konkretnim problemima. Ima puno stvari o kojima se može razgovarati jer smo četiri godine imali zastoj. Četiri godine jedini odnos koji smo imali sa Srbijom je odnos koji je Srbija imala sa Republikom Srpskom. Tu je odgovornost i naša a ne samo na Srbiji.

Kako tumačite ponašanje Nebojše Radmanovića i Milorada Dodika koji osporavaju Deklaraciju?

-Očito je da njima ne odgovaraju odnosi između dviju država nego da to bude onako kako je do sada bilo. I na nama je odgovornost zašto je to tako bilo. Dok sam bio član Predsjedništva BiH, dva puta sam se sastao sa Tadićem. Išao sam u Beograd, dolazilo se u Sarajevo, Tadić je došao tada u Srebrenicu...

Vjerujete li Tadiću kada kaže kako se Srbija neće mješati u unutrašnje stvari BiH?

-Tadić je dao nekoliko važnih izjava. Rekao je da je nacionalni interes Srbije cjelovita Bosna i Hercegovina, da on neće priznati nikakav referendum koji znači podjelu Bosne i Hercegovine, a zahvaljujući njemu je usvojena i deklaracija o Srebrenici. Ja želim da mu vjerujem i Tadić je sigurno bolji od svojih prethodnika. Moramo iskoristiti tu priliku i rješavati probleme.

Dodik najavljuje referendum, kakav imate odgovor ukoliko on krene u ovu plitičku avanturu?

-Mislim da Dodik to politizira, da skuplja jeftine političke poene. Nema ništa od referenduma. Prvo zato što je on neustavan, nezakonit. Drugo, može ga mačku o rep okačiti, kao i rezultate tog referenduma. Pa nisu to mogli 1991. godine kada je ovdje bilo 13 korpusa, a ne sada. Nema Dodik snage da provede takav referendum. Kako će ga provesti. Nema unutrašnje strane, nema podrške iz vana.

Planirate li se vi izvinjavati za zločine koje su Bošnjaci učinili, recimo za Kazane? Da li ste ikada posjetili porodice žrtava zločina na Kazanima?

-Ja sam i do sada govorio da je greška političara i organizatora što nas ne pozivaju prilikom obilježavanja zločina nad drugim narodima. Često mi je bilo krivo dok sam bio u Predsjedništvu BiH, dakle dok sam i po funkciji trebao biti pozvan, što prilikom obilježavanja, naprimjer zločina u Grabovici kada se okupe svi hrvatski predstavnici tamo nema Bošnjaka. Ja ću zaista nastojati da prvom prilikom posjetim ta stratišta i Srba i Hrvata. Ivo Josipović nam je svima održao lekciju kako se svi u Bosni i Hercegovini moramo ponašati. Ja zaista nemam razloga da se tako ne ponašam jer zaista tako i mislim.

(zurnal.info)

">U intervjuu za magazin Žurnal predsjednik Stranke demokratske akcije govori o protestima pred zgradom Vlade Federacije, ko stoji iza protesta, Radončiću, Dodiku, Istanbulskoj deklaraciji i Tadiću...

Tihić: Zahtjevi su opravdani ali nerealni

Ovih dana ste izjavili kako su nedavni protesti ispred zgrade Vlade Federacije BiH politički zloupotrijebljeni i da su neredi bili planirani, da li tim želite reći kako se može manipulirati borcima?

-Mislim da su borci bili izmanipulisani od onih snaga kojima nije uopće interes rješavanje boračkih problema. Oni ih žele iskoristiti kako bi stvaranjem nereda destabilizovali prilike u Federaciji, a zatim i u Bosni i Hercegovini. Taj nered su namjeravali iskoristiti za svoje političke ciljeve.

Nije li i vaša stranka manipulirala borcima kada ste uoči izbora 2006. godine donijeli zakon za koji ste već tada znali kako neće moći biti realiziran?

-Za te zakone glasali su svi, i pozicija i opozicija. Svi su na neki način podilazili borcima. Nisam siguran koliko smo mi tada bili svjesni finansijske održivosti tih zakona. Imali smo sasvim druge pokazatelje u odnosu na ono što se kasnije desilo. Osim što su zakoni doneseni mimo realnih mogućnosti, još se išlo šire u implementaciji donesenih zakona. Procjene o finansijskim izdvajanjima kasnije su se višestruko uvećale.

Koliko su, prema vašem mišljenju, opravdani borački protesti?

-Veliki broj zahtjeva jeste opravdan ali nije realan.

Kako mislite nije realan?

-Nije realan u odnosu na ekonomsku moć zemlje. Zahtjevi jesu većim dijelom opravdani kada su u pitanju porodice šehida, porodice poginulih boraca, RVI... Međutim, često oni nisu realni jer nema dovoljno novaca u budžetu.

Poslanici u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine iz vaše stranke glasali su za sramni zakon o plaćama, koji u ovakvoj situaciji, kada se borcima ukidaju naknade, omogućava povećanje plaća federalnim poslanicima, ministrima, državnim službenicima... nije li to dovoljan razlog da borci, i ne samo oni, javno pokažu svoje nezadovoljstvo ovakvom vlašću?

-Mi smo uvijek govorili da ovakvu tešku ekonomsku situaciju trebaju da snose svi, a ne samo boračke populacije. Napravljen je tu određeni pomak kada su u pitanju uštede i kada su u pitanju plaće, pogotovo u Vladi Federacije. E sada, što se tiče Zakona o plaćama, nama je objašnjeno da on samo uvodi veći red.

A istovremeno i povećava plaće...

-Uvođenje reda bi značilo manja izdvajanja u ukupnom iznosu. Tada bi plata premijera Federacije, kako je nama predstavljeno, iznosila tri hiljade konvertibilnih maraka, kao i kod predsjednika domova. U odnosu na postojeće stanje nijedna plaća ne bi se smjela povećati...

Zakon nije ni prošao u Parlamentu baš zato što je predviđao povećanja plata zaposlenih u državnim institucijama u Federaciji?

-Kako je meni objašnjeno, u svim ovim povećanjima plata Vlada Federacije je najviše sebi smanjila primanja, pa tako premijer ima manju platu nego poslanici u Federalnom parlamentu. U svim zemljama u svijetu plata premijera prati platu predsjednika parlamenta. Moguće da je došlo do povećanja plata u Vladi jer su one mnogo više smanjene nego kod poslanika. Prema mojim informacijama, u novom prijedlogu zakona ići će se na zamrzavanja plata i kod poslanika i u Vladi Federacije.

Izjavili ste također kako je ovo bio udar na Vladu Federacije BiH. Da li ste zadovoljni radom Vlade koja je samu sebe dovela u ovu poziciju? Sve vrijeme, otkako se zakucalo na vrata MMF-a, davali su kontradiktorne izjave u vezi sa rješavanjem statusa boraca.

-Prilikom razgovora sa MMF-om nisu odmah u početku jasno zadate sve pozicije. Stalno se pregovara sa MMF-om. MMF je tražio da se potpuno ukine Zakon o dobitnicima najviših priznanja. Premijer se izborio da taj zakon ostane, kao i određena primanja definisana tim zakonom. Stalno smo u nekim pregovorima i nije čudo što se krene sa jednom izjavom, pa se onda razgovara sa predstavnicima boračkih organizacija, pa se njihovi zahtjevi pokušavaju usaglasiti sa MMF-om... Neminovno je da onda imamo različite izjave i reakcije.

Čini se da je Vlada morala pokazati više odlučnosti i morali su manje kalkulirati u svemu ovome?

-Vlada se nalazi u jako teškoj situaciji i premijer Mujezinović, koji je preuzeo tu funkciju, došao je u najteže vrijeme. On je trebao da plati račune svih politika i povlađivanja koje su do sada bile. Postavljaju mu se veliki zahtjevi na osnovu svih prava koja su uvedena, a mogućnosti su male. Razliku između prava i mogućnosti može samo MMF da nadoknadi, a oni da bi dali te pare postavljaju određene uvjete. Nema neke treće strane. Nemamo mi nekih tristo ili petsto miliona na strani, pa to sada neće Vlada da realizuje.

Postoje stotine miliona nerealiziranih sredstava, međutim, Vlada te pare nije iskoristila jer neka ministarstva nisu uradila svoj posao, kao naprimjer autoput.

-Krediti za autoput su krediti za autoput, a ne za nešto drugo...

Da, ali indirektno kroz poreze i plaće uposlenih to su sredstva koja pune budžete.

-To jeste indirektno povećanje budžeta, ali ovo su direktna budžetska sredstva. Ovi drugi projekti imaju svoje procedure, tendere i slično, koji traže svoje vrijeme. Prije toga, morala su se usaglasiti neka pitanja oko trase, a vi znate kako nam je nefunkcionalan sistem. Svako može da zakoči donošenje odluka. Mi smo vrijeme izgubili jer je jedan od ministara podnio ostavku, a onda su stranke iz reda hrvatskog naroda blokirale proces zbog određivanja trase...

Da, ali se postavlja pitanje koliko je bio pametan potez ministra da podnese ostavku u takvom momentu, čime je izazvao tu krizu?

-Normalno da to nije bio pametan potez. On je to uradio na svoju ruku, protiv stava stranke i bez ikakvog opravdanog razloga. Sigurno da se odlazak tog ministra i ponašanje predsjednice Krišto, koja nije željela da imenuje novog ministra, odrazilo i na implementaciju kredita.

Kako biste vi inače ocijenili rad Vlade Federacije BiH? Svi izvještaji CCI-a pokazuju kako ova Vlada, blago rečeno, nedovoljno radi.

-SDA čini dio parlamentarne većine. Javnost koja na izborima da podršku SDA sa 25 ili 28 posto, često traži odgovornost sto posto. Međutim, mi imamo odgovornost shodno zastupljenosti u vlasti. Mi se trudimo da rješavamo probleme boračkih populacija, da se održi finansijska stabilnost budžeta... Drugi pričaju priče, nastavljaju sa politikom povlađivanja nerealnim zahtjevima, podrškom takvim zahtjevima koji ne vode ka rješavanju problema. Svjesni smo stalnih manipulacija tim populacijama, od izbjeglica, radnika, socijalnih kategorija, boračkih populacija..., bez nuđenja konkretnih rješenja. E sada, da li smo zadovoljni radom Vlade u datim okolnostima? Pa, Vlada je mogla više učiniti, uz sve blokade koje postoje u njenom radu, od onih koje dolaze od koalicionih partnera pa do svih onih blokada koje su posljedica sistema kakav mi imamo.

Činjenica je da mnogi kadrovi SDA, na svim nivoima vlasti, prvenstveno ne rade svoj posao. Evo navest ću vam primjer ministra kulture i sporta u Vladi Kantona Sarajevo Emira Hadžihafizbegovića. Iako je na bolovanju on izvodi pozorišne predstave, snima filmove i reklame. Pored toga što je to zakonski nedozvoljeno, to je i nemoralno. To nije jedini takav primjer, i naravno nije to SDA ekskluzivitet, ali vi ste predsjednik te stranke i da li možete uticati da se takve stvari ne dešavaju?

-Ja se tek povremeno bavim problemima rada kantonalnih vlada i rješavam ih onda kada ti problemi eskaliraju. Tim problemima se uglavnom bave kantonalni odbori SDA. Čuo sam ja te primjedbe i ako je to tako, sigurno je da se niko ne može tako ponašati. Ako ste istovremeno na bolovanju i radite neki drugi posao to je nedopustivo.

Tihić: Dijelimo mišljenje onih koji smatraju da iza ovih nereda stoji Stranka za bolju budućnost Fahrudina RadončićaProzvali ste Stranku za bolju budućnost da stoji iza nereda. Koliko su činjenično utemeljene te vaše konstatacije? Ukoliko vas predstavnici te stranke budu tužili zbog toga, šta možete predočiti na sudu kao dokaz?

-Mi smo rekli kako dijelimo mišljenje onih koji smatraju da iza ovih nereda stoji Stranka za bolju budućnost Fahrudina Radončića. Niz elemenata na to ukazuju: od medijske podrške neredima koja već dugo traje, opravdanim ili neopravdanim, nerealnim zahtjevima, afirmacijom raznih radikalnih, ekstremnih izjava, prijetnji, izjava koje potiču fizičke nerede, nekulturnih izjava... Vidjeli ste, kada su ih svi osudili, ti mediji su podržavali i takve nerede. Istaknuti član SBB-a, Dževad Rađo je prednjačio u radikalnim, neutemeljenim izjavama koje pozivaju na nerede, na rušenje Vlade, umjesto na rješavanje zahtjeva... Sve to ukazuje da iza tih nereda može da stoji stranka Fahrudina Radončića.

Kako komentirate to da su svi negativni komentari usmjereni prema vama i premijeru Mujezinoviću?

-Problem je Sulejman Tihić. I Mujezinović i Crnkić su samo stepenice kako da se dođe do Sulejmana Tihića.

Zašto je Sulejman Tihić problem?

-Zbog toga što sam ja predsjednik najjače stranke, i mojim rušenjem se mogu lakše ostvariti politički ciljevi i ambicije SBB-a i Fahrudina Radončića. On smatra da bi mogao lakše manipulisati nekim drugim u SDA, da bi s njim lakše mogao dogovoriti oko nekih stvari.

Koliko je to sada izvodivo nakon Kongresa SDA, kada ste potvrdili svoju poziciju na čelu Stranke?

-Ma, ne može on ništa postići. Ovo što on radi i što pišu njegove novine, najbolje govori da je on svjestan kako gubi i kako će biti poražen na ovim izborima. Svakodnevna izmišljanja, iznošenja raznih poluistina u njegovim biltenima, sve su to samo njegovi neuspjeli pokušaji, ozbiljan svijet to više ne prihvata kao informaciju.

Da li će predsjedništvo SBB-a, na čelu sa Radončićem, biti predmet istrage tužilaštva u vezi sa protestima i napadom na zgradu Vlade FBiH?

-Svi oni koji su uticali, koji su planirali ove nerede, pogotovo oni koji su to poticali, trebaju odgovarati, istraga će pokazati ko su ti ljudi.

Da li će Radončić biti među njima?

-Ponavljam, rekao sam kako dijelim mišljenje onih koji smatraju da iza protesta stoje SBB i Fahrudin Radončić. Istraga će pokazati da li je tako, ja ne mogu to potvrditi dok nadležni ne urade svoj posao.

Komisija za sigurnost SDA je izdala saopćenje u kojem teško optužuje Fahrudina Radončića i SBB da u dogovoru sa Dodikom rade na razbijanju Bosne i Hercegovine. Možete li nešto konkretnije reći o tom njihovom planu i kako oni to namjeravaju uraditi? Šta je potrebno da se desi kako bi prošao taj njihov plan?

-Na jednoj strani imamo Dodika koji govori o razdruživanju, o referendumu, otcjepljenju, negiranju institucija Bosne i Hercegovine – sudova, Tužilaštva... pravi Komisiju za Srebrenicu i radi reviziju genocida u Srebrenici. Na drugoj strani imamo Stranku za bolju budućnost Fahrudina Radončića i njegove medije koji potiču nerede, afirmišu zahtjeve koji za krajnji cilj imaju rušenje sporazuma sa MMF-om, a ako se to desi imat ćemo bankrot Federacije, samim tim i države. Očito je da i jedna i druga politika imaju istu posljedicu – rušenje države, stvaranje nereda u kojem bi se kasnije stvorio prostor za ove ili one političke ciljeve. Komisija za sigurnost SDA je prepoznala šta je rezultat i jedne i druge politike, a vrijeme će pokazati koliko su one bili koordinirane.

Stranka za bolju budućnost nedavno je osnovana i prema nekoliko posljednjih istraživanja bilježe solidan nivo popularnosti među ljudima. Uglavnom su to birači vaše stranke. Kako vi unutar stranke tumačite ove rezultate i imate li odgovor na ovakav razvoj situacije?

-Prema našim prognozama rezultat te stranke će se kretati do pet posto. Ne mislim da će on nešto bitno zahvatiti od biračkog tijela koje inače glasa za SDA. Naročito zbog toga što s vremenom javnost sve više spoznaje koji su krajnji ciljevi te stranke. Ne mislim da će ta stranka biti bitan faktor u političkom životu BiH. Evo, pogledajte podatke koji još nisu objavljeni, ovo je posljednje istraživanje koje je radila agencija Puls: kada bi sada bili izbori za mjesto u Predsjedništvu BiH pobijedio bi Komšić, pa Dodik... ja sam prvi iz reda Bošnjaka... Što se tiče stranka SDP, SNSD i SDA su tu negdje sa 16-17 posto, Stranka za BiH šest posto, a SBB dva posto...

Na čije biračko tijelo pretendira SBB, na birače SDA, SBiH ili možda SDP-a?

-Najmanje će uticati na birače SDP-a, mislim da se on koncentrisao na birače SBiH, a potom na SDA.

Radončić je svoju imperiju izgradio zahvaljujući prvenstveno podršci Alije Izetbegovića i vaše stranke. Da li tu činjenicu i eventualnu dokumentaciju iz tog perioda namjeravate upotrijebiti u demontiranju Radončića?

-Sigurno je da je Avaz formiran uz podršku SDA, u svakom smislu, od finansijske do logističke. Od samog početka pa do 1999. godine Radončić je sve više radio za sebe, a sve manje za SDA. Rušenjem Edhema Bičakčića on počinje da vodi svoju politiku. Mada nije on jedini kome je Stranka pomogla...

Istina, ali je njemu otišao lavovski dio... Krenuli ste u smjene kadrova SDA koji su u upravnim odborima javnih preduzeća, zašto?

-Po zakonu postoji obaveza preispitivanja rada upravnih odbora. U određenim vremenskim periodima provjeravamo da li smo zadovoljni radom upravnih odbora i na osnovu toga donosimo odluke. Bila je Elektroprivreda, sada ćemo ocjenjivati rad UO BH Telekoma...

Da li te čistke imaju veze s tim što se radi o firmama koje su kroz razne aranžmane podržavale Avaz i Radončića?

- Nije to razlog. Mi gledamo kako pojedine firme rade i kako pojedinci rade u nadzornim odborima. Postojale su informacije za nedovoljan angažman i nepravilan rad koje su bile osnova za određene promjene.

Radončić je jednom prilikom izjavio da je najviše zahvalan Aliji Izetbegoviću na podršci koja je vrijedila više nego da je dobio 100 miliona. U praksi, to znači da je vaša stranka svih ovih deset i više najtežih godina, preko državnih institucija, javnih preduzeća i firmi kojima upravljaju kadrovi SDA izdašno pomagala Radončića, kroz pretplatu, marketing, povoljne kredite... Da li ovaj sistem podrške još uvijek funkcionira i da li su smjene u upravnim odborima usmjerene protiv kadrova koji nisu htjeli prekinuti taj lanac?

-Sva ta podrška Dnevnom avazu i svim tim biltenima nije bila dio službene politike SDA. Barem one SDA koju sam ja predstavljao od 2001. godine. Avaz se na ovaj ili onaj način, možda i preko nekih ljudi u SDA, nametnuo kao faktor i medij preko kojeg se osigurava podrška. Na taj način je došlo do manje ili veće uvezanosti i uticaja Radončića na rad nekih javnih preduzeća preko upravnih i nadzornih odbora. Smatram da to nije u redu. Njihov je zadatak da štite državni kapital i interese države. Tako je on sam i uz podršku nekih pojedinaca osigurao te privilegije.

Da li još uvijek postoje u SDA ti ljudi koji podržavaju Radončića?

-Nema ih u rukovodstvu stranke. U samom rukovodstvu imamo jedinstven stav o odnosu prema SBB-u i Fahrudinu Radončiću. Da li postoje neki članovi? Sigurno da postoje oni koji još s njim surađuju.

Jedan od onih koji je značajno pomagao Radončića je bio i Ramiz Džaferović, ipak vi ste ga podržavali do zadnjeg dana, a podržavate ga i danas, jer Džaferović ostaje na mjestu direktora Razvojne banke iako je predmet istrage tužilaštva za nemale zloupotrebe položaja, a navodni princip stranke je da kao takav ne može obavljati bilo koju javnu funkciju. Zbog čega je Džaferović toliko bitan da za njega ne važe ni zakon ni pravila Stranke?

-Nije tačno da za njega ne važe zakoni. Za njega važe zakoni kao i za svakoga drugog. Stranka demokratske akcije ima jasan stav i mi smo na posljednjoj sjednici predsjedništva stranke to i formalizovali. Izmijenili smo pravilnik o kadrovskoj politici gdje smo zajednički stav pretočili u normu po kojoj onaj protiv koga je podignuta optužnica ili ko je osuđen na kaznu zatvora ne može biti kandidat SDA, a ako se tokom mandata podigne optužnica ili bude osuđen, on treba podnijeti ostavku ili treba biti razriješen.

Nadzorni odbor nije prihvatio tu odluku.

-U Nadzornom odboru samo su dva člana SDA. Ja sam lično razgovarao sa jednim članom NO i rekao mu da treba da se usvoji ostavka Džaferovića, s drugim je razgovarao jedan od potpredsjednika. No, taj stav SDA ne obavezuje druge političke stranke koje imaju svoje kadrove u NO Razvojne banke. Ali mi nismo odustali od smjene Džaferovića.

Navodno, odnosi Fahrudina Radončića i reisu l uleme Mustafe Ceriće nisu više dobri kao nekad. Da li to znači da ste vi popravili vaše odnose sa reisom, s obzirom da je podrška islamske zajednice značajna kod birača na koje pretendiraju i SDA i SBB, a i Stranka za BiH?

-Ja sa reisu-l-ulemom dugo vremena nisam direktno razgovarao tako da ne znam koliko su i da li su njegovi odnosi sa Radončićem poremećeni ili nisu. Međutim, i ja sam član Islamske zajednice, kao i mnogi članovi SDA, i imamo tu saradnju na raznim nivoima, od lokalnih muftijstava do vrha. Teško da SDA može biti u sukobu sa samom sobom jer smo i mi dio te Islamske zajednice.

Tihić: Daleko od toga da je Istanbulska deklaracija istorijski događajNajavili ste posjetu Beogradu, da li ćete iskoristiti tu priliku da posjetite Iliju Jurišića u zatvoru?

-Pitanje posjeta zatvoru... Vidite, pitanje svih tih krivičnih postupaka treba rješavati na drugi način. Postoji sporazum između BiH i Srbije o ustupanju tih predmeta. Slučaj Ilije Jurišića i slučaj Ganić je posljedica toga što ne postoje zvanične komunikacije između BiH i Srbije. A to trebaju da rješavaju oni koji su zaduženi za to, ne može to da rješava jedan predsjednik stranke.

Pozdravili ste potipisivanje Istanbulske deklaracije, kako vi tumačite taj dokument?

- U svakom slučaju ne smatram ga istorijskim kako su to neki mediji prikazali. Samo po sebi, ono što je napisano u deklaraciji moglo je biti napisano a i ne mora, jer to je nešto normalno u odnosima između dviju zemalja. Podržavam što je došlo do tog susreta. Zahvaljujem se Turskoj koja je učinila veliki napor da se to desi. Podržavam odluku da Predsjedništvo BiH ode u Beograd i da se konačno počne razgovarati o konkretnim problemima. Ima puno stvari o kojima se može razgovarati jer smo četiri godine imali zastoj. Četiri godine jedini odnos koji smo imali sa Srbijom je odnos koji je Srbija imala sa Republikom Srpskom. Tu je odgovornost i naša a ne samo na Srbiji.

Kako tumačite ponašanje Nebojše Radmanovića i Milorada Dodika koji osporavaju Deklaraciju?

-Očito je da njima ne odgovaraju odnosi između dviju država nego da to bude onako kako je do sada bilo. I na nama je odgovornost zašto je to tako bilo. Dok sam bio član Predsjedništva BiH, dva puta sam se sastao sa Tadićem. Išao sam u Beograd, dolazilo se u Sarajevo, Tadić je došao tada u Srebrenicu...

Vjerujete li Tadiću kada kaže kako se Srbija neće mješati u unutrašnje stvari BiH?

-Tadić je dao nekoliko važnih izjava. Rekao je da je nacionalni interes Srbije cjelovita Bosna i Hercegovina, da on neće priznati nikakav referendum koji znači podjelu Bosne i Hercegovine, a zahvaljujući njemu je usvojena i deklaracija o Srebrenici. Ja želim da mu vjerujem i Tadić je sigurno bolji od svojih prethodnika. Moramo iskoristiti tu priliku i rješavati probleme.

Dodik najavljuje referendum, kakav imate odgovor ukoliko on krene u ovu plitičku avanturu?

-Mislim da Dodik to politizira, da skuplja jeftine političke poene. Nema ništa od referenduma. Prvo zato što je on neustavan, nezakonit. Drugo, može ga mačku o rep okačiti, kao i rezultate tog referenduma. Pa nisu to mogli 1991. godine kada je ovdje bilo 13 korpusa, a ne sada. Nema Dodik snage da provede takav referendum. Kako će ga provesti. Nema unutrašnje strane, nema podrške iz vana.

Planirate li se vi izvinjavati za zločine koje su Bošnjaci učinili, recimo za Kazane? Da li ste ikada posjetili porodice žrtava zločina na Kazanima?

-Ja sam i do sada govorio da je greška političara i organizatora što nas ne pozivaju prilikom obilježavanja zločina nad drugim narodima. Često mi je bilo krivo dok sam bio u Predsjedništvu BiH, dakle dok sam i po funkciji trebao biti pozvan, što prilikom obilježavanja, naprimjer zločina u Grabovici kada se okupe svi hrvatski predstavnici tamo nema Bošnjaka. Ja ću zaista nastojati da prvom prilikom posjetim ta stratišta i Srba i Hrvata. Ivo Josipović nam je svima održao lekciju kako se svi u Bosni i Hercegovini moramo ponašati. Ja zaista nemam razloga da se tako ne ponašam jer zaista tako i mislim.

(zurnal.info)

">
:INTERVJU – SULEJMAN TIHIĆ: Dodik može okačiti referendum mačku o rep

Interview

INTERVJU – SULEJMAN TIHIĆ: Dodik može okačiti referendum mačku o rep

U intervjuu za magazin Žurnal predsjednik Stranke demokratske akcije govori o protestima pred zgradom Vlade Federacije, ko stoji iza protesta, Radončiću, Dodiku, Istanbulskoj deklaraciji i Tadiću...

Tihić: Zahtjevi su opravdani ali nerealni

Ovih dana ste izjavili kako su nedavni protesti ispred zgrade Vlade Federacije BiH politički zloupotrijebljeni i da su neredi bili planirani, da li tim želite reći kako se može manipulirati borcima?

-Mislim da su borci bili izmanipulisani od onih snaga kojima nije uopće interes rješavanje boračkih problema. Oni ih žele iskoristiti kako bi stvaranjem nereda destabilizovali prilike u Federaciji, a zatim i u Bosni i Hercegovini. Taj nered su namjeravali iskoristiti za svoje političke ciljeve.

Nije li i vaša stranka manipulirala borcima kada ste uoči izbora 2006. godine donijeli zakon za koji ste već tada znali kako neće moći biti realiziran?

-Za te zakone glasali su svi, i pozicija i opozicija. Svi su na neki način podilazili borcima. Nisam siguran koliko smo mi tada bili svjesni finansijske održivosti tih zakona. Imali smo sasvim druge pokazatelje u odnosu na ono što se kasnije desilo. Osim što su zakoni doneseni mimo realnih mogućnosti, još se išlo šire u implementaciji donesenih zakona. Procjene o finansijskim izdvajanjima kasnije su se višestruko uvećale.

Koliko su, prema vašem mišljenju, opravdani borački protesti?

-Veliki broj zahtjeva jeste opravdan ali nije realan.

Kako mislite nije realan?

-Nije realan u odnosu na ekonomsku moć zemlje. Zahtjevi jesu većim dijelom opravdani kada su u pitanju porodice šehida, porodice poginulih boraca, RVI... Međutim, često oni nisu realni jer nema dovoljno novaca u budžetu.

Poslanici u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine iz vaše stranke glasali su za sramni zakon o plaćama, koji u ovakvoj situaciji, kada se borcima ukidaju naknade, omogućava povećanje plaća federalnim poslanicima, ministrima, državnim službenicima... nije li to dovoljan razlog da borci, i ne samo oni, javno pokažu svoje nezadovoljstvo ovakvom vlašću?

-Mi smo uvijek govorili da ovakvu tešku ekonomsku situaciju trebaju da snose svi, a ne samo boračke populacije. Napravljen je tu određeni pomak kada su u pitanju uštede i kada su u pitanju plaće, pogotovo u Vladi Federacije. E sada, što se tiče Zakona o plaćama, nama je objašnjeno da on samo uvodi veći red.

A istovremeno i povećava plaće...

-Uvođenje reda bi značilo manja izdvajanja u ukupnom iznosu. Tada bi plata premijera Federacije, kako je nama predstavljeno, iznosila tri hiljade konvertibilnih maraka, kao i kod predsjednika domova. U odnosu na postojeće stanje nijedna plaća ne bi se smjela povećati...

Zakon nije ni prošao u Parlamentu baš zato što je predviđao povećanja plata zaposlenih u državnim institucijama u Federaciji?

-Kako je meni objašnjeno, u svim ovim povećanjima plata Vlada Federacije je najviše sebi smanjila primanja, pa tako premijer ima manju platu nego poslanici u Federalnom parlamentu. U svim zemljama u svijetu plata premijera prati platu predsjednika parlamenta. Moguće da je došlo do povećanja plata u Vladi jer su one mnogo više smanjene nego kod poslanika. Prema mojim informacijama, u novom prijedlogu zakona ići će se na zamrzavanja plata i kod poslanika i u Vladi Federacije.

Izjavili ste također kako je ovo bio udar na Vladu Federacije BiH. Da li ste zadovoljni radom Vlade koja je samu sebe dovela u ovu poziciju? Sve vrijeme, otkako se zakucalo na vrata MMF-a, davali su kontradiktorne izjave u vezi sa rješavanjem statusa boraca.

-Prilikom razgovora sa MMF-om nisu odmah u početku jasno zadate sve pozicije. Stalno se pregovara sa MMF-om. MMF je tražio da se potpuno ukine Zakon o dobitnicima najviših priznanja. Premijer se izborio da taj zakon ostane, kao i određena primanja definisana tim zakonom. Stalno smo u nekim pregovorima i nije čudo što se krene sa jednom izjavom, pa se onda razgovara sa predstavnicima boračkih organizacija, pa se njihovi zahtjevi pokušavaju usaglasiti sa MMF-om... Neminovno je da onda imamo različite izjave i reakcije.

Čini se da je Vlada morala pokazati više odlučnosti i morali su manje kalkulirati u svemu ovome?

-Vlada se nalazi u jako teškoj situaciji i premijer Mujezinović, koji je preuzeo tu funkciju, došao je u najteže vrijeme. On je trebao da plati račune svih politika i povlađivanja koje su do sada bile. Postavljaju mu se veliki zahtjevi na osnovu svih prava koja su uvedena, a mogućnosti su male. Razliku između prava i mogućnosti može samo MMF da nadoknadi, a oni da bi dali te pare postavljaju određene uvjete. Nema neke treće strane. Nemamo mi nekih tristo ili petsto miliona na strani, pa to sada neće Vlada da realizuje.

Postoje stotine miliona nerealiziranih sredstava, međutim, Vlada te pare nije iskoristila jer neka ministarstva nisu uradila svoj posao, kao naprimjer autoput.

-Krediti za autoput su krediti za autoput, a ne za nešto drugo...

Da, ali indirektno kroz poreze i plaće uposlenih to su sredstva koja pune budžete.

-To jeste indirektno povećanje budžeta, ali ovo su direktna budžetska sredstva. Ovi drugi projekti imaju svoje procedure, tendere i slično, koji traže svoje vrijeme. Prije toga, morala su se usaglasiti neka pitanja oko trase, a vi znate kako nam je nefunkcionalan sistem. Svako može da zakoči donošenje odluka. Mi smo vrijeme izgubili jer je jedan od ministara podnio ostavku, a onda su stranke iz reda hrvatskog naroda blokirale proces zbog određivanja trase...

Da, ali se postavlja pitanje koliko je bio pametan potez ministra da podnese ostavku u takvom momentu, čime je izazvao tu krizu?

-Normalno da to nije bio pametan potez. On je to uradio na svoju ruku, protiv stava stranke i bez ikakvog opravdanog razloga. Sigurno da se odlazak tog ministra i ponašanje predsjednice Krišto, koja nije željela da imenuje novog ministra, odrazilo i na implementaciju kredita.

Kako biste vi inače ocijenili rad Vlade Federacije BiH? Svi izvještaji CCI-a pokazuju kako ova Vlada, blago rečeno, nedovoljno radi.

-SDA čini dio parlamentarne većine. Javnost koja na izborima da podršku SDA sa 25 ili 28 posto, često traži odgovornost sto posto. Međutim, mi imamo odgovornost shodno zastupljenosti u vlasti. Mi se trudimo da rješavamo probleme boračkih populacija, da se održi finansijska stabilnost budžeta... Drugi pričaju priče, nastavljaju sa politikom povlađivanja nerealnim zahtjevima, podrškom takvim zahtjevima koji ne vode ka rješavanju problema. Svjesni smo stalnih manipulacija tim populacijama, od izbjeglica, radnika, socijalnih kategorija, boračkih populacija..., bez nuđenja konkretnih rješenja. E sada, da li smo zadovoljni radom Vlade u datim okolnostima? Pa, Vlada je mogla više učiniti, uz sve blokade koje postoje u njenom radu, od onih koje dolaze od koalicionih partnera pa do svih onih blokada koje su posljedica sistema kakav mi imamo.

Činjenica je da mnogi kadrovi SDA, na svim nivoima vlasti, prvenstveno ne rade svoj posao. Evo navest ću vam primjer ministra kulture i sporta u Vladi Kantona Sarajevo Emira Hadžihafizbegovića. Iako je na bolovanju on izvodi pozorišne predstave, snima filmove i reklame. Pored toga što je to zakonski nedozvoljeno, to je i nemoralno. To nije jedini takav primjer, i naravno nije to SDA ekskluzivitet, ali vi ste predsjednik te stranke i da li možete uticati da se takve stvari ne dešavaju?

-Ja se tek povremeno bavim problemima rada kantonalnih vlada i rješavam ih onda kada ti problemi eskaliraju. Tim problemima se uglavnom bave kantonalni odbori SDA. Čuo sam ja te primjedbe i ako je to tako, sigurno je da se niko ne može tako ponašati. Ako ste istovremeno na bolovanju i radite neki drugi posao to je nedopustivo.

Tihić: Dijelimo mišljenje onih koji smatraju da iza ovih nereda stoji Stranka za bolju budućnost Fahrudina RadončićaProzvali ste Stranku za bolju budućnost da stoji iza nereda. Koliko su činjenično utemeljene te vaše konstatacije? Ukoliko vas predstavnici te stranke budu tužili zbog toga, šta možete predočiti na sudu kao dokaz?

-Mi smo rekli kako dijelimo mišljenje onih koji smatraju da iza ovih nereda stoji Stranka za bolju budućnost Fahrudina Radončića. Niz elemenata na to ukazuju: od medijske podrške neredima koja već dugo traje, opravdanim ili neopravdanim, nerealnim zahtjevima, afirmacijom raznih radikalnih, ekstremnih izjava, prijetnji, izjava koje potiču fizičke nerede, nekulturnih izjava... Vidjeli ste, kada su ih svi osudili, ti mediji su podržavali i takve nerede. Istaknuti član SBB-a, Dževad Rađo je prednjačio u radikalnim, neutemeljenim izjavama koje pozivaju na nerede, na rušenje Vlade, umjesto na rješavanje zahtjeva... Sve to ukazuje da iza tih nereda može da stoji stranka Fahrudina Radončića.

Kako komentirate to da su svi negativni komentari usmjereni prema vama i premijeru Mujezinoviću?

-Problem je Sulejman Tihić. I Mujezinović i Crnkić su samo stepenice kako da se dođe do Sulejmana Tihića.

Zašto je Sulejman Tihić problem?

-Zbog toga što sam ja predsjednik najjače stranke, i mojim rušenjem se mogu lakše ostvariti politički ciljevi i ambicije SBB-a i Fahrudina Radončića. On smatra da bi mogao lakše manipulisati nekim drugim u SDA, da bi s njim lakše mogao dogovoriti oko nekih stvari.

Koliko je to sada izvodivo nakon Kongresa SDA, kada ste potvrdili svoju poziciju na čelu Stranke?

-Ma, ne može on ništa postići. Ovo što on radi i što pišu njegove novine, najbolje govori da je on svjestan kako gubi i kako će biti poražen na ovim izborima. Svakodnevna izmišljanja, iznošenja raznih poluistina u njegovim biltenima, sve su to samo njegovi neuspjeli pokušaji, ozbiljan svijet to više ne prihvata kao informaciju.

Da li će predsjedništvo SBB-a, na čelu sa Radončićem, biti predmet istrage tužilaštva u vezi sa protestima i napadom na zgradu Vlade FBiH?

-Svi oni koji su uticali, koji su planirali ove nerede, pogotovo oni koji su to poticali, trebaju odgovarati, istraga će pokazati ko su ti ljudi.

Da li će Radončić biti među njima?

-Ponavljam, rekao sam kako dijelim mišljenje onih koji smatraju da iza protesta stoje SBB i Fahrudin Radončić. Istraga će pokazati da li je tako, ja ne mogu to potvrditi dok nadležni ne urade svoj posao.

Komisija za sigurnost SDA je izdala saopćenje u kojem teško optužuje Fahrudina Radončića i SBB da u dogovoru sa Dodikom rade na razbijanju Bosne i Hercegovine. Možete li nešto konkretnije reći o tom njihovom planu i kako oni to namjeravaju uraditi? Šta je potrebno da se desi kako bi prošao taj njihov plan?

-Na jednoj strani imamo Dodika koji govori o razdruživanju, o referendumu, otcjepljenju, negiranju institucija Bosne i Hercegovine – sudova, Tužilaštva... pravi Komisiju za Srebrenicu i radi reviziju genocida u Srebrenici. Na drugoj strani imamo Stranku za bolju budućnost Fahrudina Radončića i njegove medije koji potiču nerede, afirmišu zahtjeve koji za krajnji cilj imaju rušenje sporazuma sa MMF-om, a ako se to desi imat ćemo bankrot Federacije, samim tim i države. Očito je da i jedna i druga politika imaju istu posljedicu – rušenje države, stvaranje nereda u kojem bi se kasnije stvorio prostor za ove ili one političke ciljeve. Komisija za sigurnost SDA je prepoznala šta je rezultat i jedne i druge politike, a vrijeme će pokazati koliko su one bili koordinirane.

Stranka za bolju budućnost nedavno je osnovana i prema nekoliko posljednjih istraživanja bilježe solidan nivo popularnosti među ljudima. Uglavnom su to birači vaše stranke. Kako vi unutar stranke tumačite ove rezultate i imate li odgovor na ovakav razvoj situacije?

-Prema našim prognozama rezultat te stranke će se kretati do pet posto. Ne mislim da će on nešto bitno zahvatiti od biračkog tijela koje inače glasa za SDA. Naročito zbog toga što s vremenom javnost sve više spoznaje koji su krajnji ciljevi te stranke. Ne mislim da će ta stranka biti bitan faktor u političkom životu BiH. Evo, pogledajte podatke koji još nisu objavljeni, ovo je posljednje istraživanje koje je radila agencija Puls: kada bi sada bili izbori za mjesto u Predsjedništvu BiH pobijedio bi Komšić, pa Dodik... ja sam prvi iz reda Bošnjaka... Što se tiče stranka SDP, SNSD i SDA su tu negdje sa 16-17 posto, Stranka za BiH šest posto, a SBB dva posto...

Na čije biračko tijelo pretendira SBB, na birače SDA, SBiH ili možda SDP-a?

-Najmanje će uticati na birače SDP-a, mislim da se on koncentrisao na birače SBiH, a potom na SDA.

Radončić je svoju imperiju izgradio zahvaljujući prvenstveno podršci Alije Izetbegovića i vaše stranke. Da li tu činjenicu i eventualnu dokumentaciju iz tog perioda namjeravate upotrijebiti u demontiranju Radončića?

-Sigurno je da je Avaz formiran uz podršku SDA, u svakom smislu, od finansijske do logističke. Od samog početka pa do 1999. godine Radončić je sve više radio za sebe, a sve manje za SDA. Rušenjem Edhema Bičakčića on počinje da vodi svoju politiku. Mada nije on jedini kome je Stranka pomogla...

Istina, ali je njemu otišao lavovski dio... Krenuli ste u smjene kadrova SDA koji su u upravnim odborima javnih preduzeća, zašto?

-Po zakonu postoji obaveza preispitivanja rada upravnih odbora. U određenim vremenskim periodima provjeravamo da li smo zadovoljni radom upravnih odbora i na osnovu toga donosimo odluke. Bila je Elektroprivreda, sada ćemo ocjenjivati rad UO BH Telekoma...

Da li te čistke imaju veze s tim što se radi o firmama koje su kroz razne aranžmane podržavale Avaz i Radončića?

- Nije to razlog. Mi gledamo kako pojedine firme rade i kako pojedinci rade u nadzornim odborima. Postojale su informacije za nedovoljan angažman i nepravilan rad koje su bile osnova za određene promjene.

Radončić je jednom prilikom izjavio da je najviše zahvalan Aliji Izetbegoviću na podršci koja je vrijedila više nego da je dobio 100 miliona. U praksi, to znači da je vaša stranka svih ovih deset i više najtežih godina, preko državnih institucija, javnih preduzeća i firmi kojima upravljaju kadrovi SDA izdašno pomagala Radončića, kroz pretplatu, marketing, povoljne kredite... Da li ovaj sistem podrške još uvijek funkcionira i da li su smjene u upravnim odborima usmjerene protiv kadrova koji nisu htjeli prekinuti taj lanac?

-Sva ta podrška Dnevnom avazu i svim tim biltenima nije bila dio službene politike SDA. Barem one SDA koju sam ja predstavljao od 2001. godine. Avaz se na ovaj ili onaj način, možda i preko nekih ljudi u SDA, nametnuo kao faktor i medij preko kojeg se osigurava podrška. Na taj način je došlo do manje ili veće uvezanosti i uticaja Radončića na rad nekih javnih preduzeća preko upravnih i nadzornih odbora. Smatram da to nije u redu. Njihov je zadatak da štite državni kapital i interese države. Tako je on sam i uz podršku nekih pojedinaca osigurao te privilegije.

Da li još uvijek postoje u SDA ti ljudi koji podržavaju Radončića?

-Nema ih u rukovodstvu stranke. U samom rukovodstvu imamo jedinstven stav o odnosu prema SBB-u i Fahrudinu Radončiću. Da li postoje neki članovi? Sigurno da postoje oni koji još s njim surađuju.

Jedan od onih koji je značajno pomagao Radončića je bio i Ramiz Džaferović, ipak vi ste ga podržavali do zadnjeg dana, a podržavate ga i danas, jer Džaferović ostaje na mjestu direktora Razvojne banke iako je predmet istrage tužilaštva za nemale zloupotrebe položaja, a navodni princip stranke je da kao takav ne može obavljati bilo koju javnu funkciju. Zbog čega je Džaferović toliko bitan da za njega ne važe ni zakon ni pravila Stranke?

-Nije tačno da za njega ne važe zakoni. Za njega važe zakoni kao i za svakoga drugog. Stranka demokratske akcije ima jasan stav i mi smo na posljednjoj sjednici predsjedništva stranke to i formalizovali. Izmijenili smo pravilnik o kadrovskoj politici gdje smo zajednički stav pretočili u normu po kojoj onaj protiv koga je podignuta optužnica ili ko je osuđen na kaznu zatvora ne može biti kandidat SDA, a ako se tokom mandata podigne optužnica ili bude osuđen, on treba podnijeti ostavku ili treba biti razriješen.

Nadzorni odbor nije prihvatio tu odluku.

-U Nadzornom odboru samo su dva člana SDA. Ja sam lično razgovarao sa jednim članom NO i rekao mu da treba da se usvoji ostavka Džaferovića, s drugim je razgovarao jedan od potpredsjednika. No, taj stav SDA ne obavezuje druge političke stranke koje imaju svoje kadrove u NO Razvojne banke. Ali mi nismo odustali od smjene Džaferovića.

Navodno, odnosi Fahrudina Radončića i reisu l uleme Mustafe Ceriće nisu više dobri kao nekad. Da li to znači da ste vi popravili vaše odnose sa reisom, s obzirom da je podrška islamske zajednice značajna kod birača na koje pretendiraju i SDA i SBB, a i Stranka za BiH?

-Ja sa reisu-l-ulemom dugo vremena nisam direktno razgovarao tako da ne znam koliko su i da li su njegovi odnosi sa Radončićem poremećeni ili nisu. Međutim, i ja sam član Islamske zajednice, kao i mnogi članovi SDA, i imamo tu saradnju na raznim nivoima, od lokalnih muftijstava do vrha. Teško da SDA može biti u sukobu sa samom sobom jer smo i mi dio te Islamske zajednice.

Tihić: Daleko od toga da je Istanbulska deklaracija istorijski događajNajavili ste posjetu Beogradu, da li ćete iskoristiti tu priliku da posjetite Iliju Jurišića u zatvoru?

-Pitanje posjeta zatvoru... Vidite, pitanje svih tih krivičnih postupaka treba rješavati na drugi način. Postoji sporazum između BiH i Srbije o ustupanju tih predmeta. Slučaj Ilije Jurišića i slučaj Ganić je posljedica toga što ne postoje zvanične komunikacije između BiH i Srbije. A to trebaju da rješavaju oni koji su zaduženi za to, ne može to da rješava jedan predsjednik stranke.

Pozdravili ste potipisivanje Istanbulske deklaracije, kako vi tumačite taj dokument?

- U svakom slučaju ne smatram ga istorijskim kako su to neki mediji prikazali. Samo po sebi, ono što je napisano u deklaraciji moglo je biti napisano a i ne mora, jer to je nešto normalno u odnosima između dviju zemalja. Podržavam što je došlo do tog susreta. Zahvaljujem se Turskoj koja je učinila veliki napor da se to desi. Podržavam odluku da Predsjedništvo BiH ode u Beograd i da se konačno počne razgovarati o konkretnim problemima. Ima puno stvari o kojima se može razgovarati jer smo četiri godine imali zastoj. Četiri godine jedini odnos koji smo imali sa Srbijom je odnos koji je Srbija imala sa Republikom Srpskom. Tu je odgovornost i naša a ne samo na Srbiji.

Kako tumačite ponašanje Nebojše Radmanovića i Milorada Dodika koji osporavaju Deklaraciju?

-Očito je da njima ne odgovaraju odnosi između dviju država nego da to bude onako kako je do sada bilo. I na nama je odgovornost zašto je to tako bilo. Dok sam bio član Predsjedništva BiH, dva puta sam se sastao sa Tadićem. Išao sam u Beograd, dolazilo se u Sarajevo, Tadić je došao tada u Srebrenicu...

Vjerujete li Tadiću kada kaže kako se Srbija neće mješati u unutrašnje stvari BiH?

-Tadić je dao nekoliko važnih izjava. Rekao je da je nacionalni interes Srbije cjelovita Bosna i Hercegovina, da on neće priznati nikakav referendum koji znači podjelu Bosne i Hercegovine, a zahvaljujući njemu je usvojena i deklaracija o Srebrenici. Ja želim da mu vjerujem i Tadić je sigurno bolji od svojih prethodnika. Moramo iskoristiti tu priliku i rješavati probleme.

Dodik najavljuje referendum, kakav imate odgovor ukoliko on krene u ovu plitičku avanturu?

-Mislim da Dodik to politizira, da skuplja jeftine političke poene. Nema ništa od referenduma. Prvo zato što je on neustavan, nezakonit. Drugo, može ga mačku o rep okačiti, kao i rezultate tog referenduma. Pa nisu to mogli 1991. godine kada je ovdje bilo 13 korpusa, a ne sada. Nema Dodik snage da provede takav referendum. Kako će ga provesti. Nema unutrašnje strane, nema podrške iz vana.

Planirate li se vi izvinjavati za zločine koje su Bošnjaci učinili, recimo za Kazane? Da li ste ikada posjetili porodice žrtava zločina na Kazanima?

-Ja sam i do sada govorio da je greška političara i organizatora što nas ne pozivaju prilikom obilježavanja zločina nad drugim narodima. Često mi je bilo krivo dok sam bio u Predsjedništvu BiH, dakle dok sam i po funkciji trebao biti pozvan, što prilikom obilježavanja, naprimjer zločina u Grabovici kada se okupe svi hrvatski predstavnici tamo nema Bošnjaka. Ja ću zaista nastojati da prvom prilikom posjetim ta stratišta i Srba i Hrvata. Ivo Josipović nam je svima održao lekciju kako se svi u Bosni i Hercegovini moramo ponašati. Ja zaista nemam razloga da se tako ne ponašam jer zaista tako i mislim.

(zurnal.info)

INTERVJU – SULEJMAN TIHIĆ: Dodik može okačiti referendum mačku o rep
U intervjuu za magazin Žurnal predsjednik Stranke demokratske akcije govori o protestima pred zgradom Vlade Federacije, ko stoji iza protesta, Radončiću, Dodiku, Istanbulskoj deklaraciji i Tadiću...