Odavno je jasno da u Republici Srpskoj, kao i u cijeloj BiH nisu zaživjeli demokratski principi, već da ova zemlja počiva na plutokratskom i partokratskom sistemu. Ipak, ono što rade vlasti u Republici Srpskoj prevršilo je svaku mjeru. S jedne strane, sa čelnih pozicija u javnim ustanovama i preduzećima smjenjuju se ljudi koji imaju rezultate i posluju pozitivno (što je postalo raritet), dok se na drugoj strani štite gulikože, gubitaši i rukovodioci umiješani u razne kriminalne afere, koje su ovaj entitet koštale desetine miliona maraka.
ZAŠTITIMO BARABE
Vladajuća koalicija tako je odlučila da na mjestu ministra zdravlja zadrži Dragana Bogdanića i pored negativnog revizorskog izvještaja o poslovanju resora na čijem je čelu. Bivši ministar zdravlja Ranko Škrbić, koji slovi kao grobar zdravstvenog sistema RS, sa ministarske pozicije prvo je otišao na ambasadorsko mjesto u Beogradu, da bi po okončanju diplomatske karijere bio imenovan za rukovodioca doktorskih studija iz oblasti biomedicine na Medicinskom fakultetu u Banjaluci.
Na drugoj strani, Vlada je krajem prošle godine smijenila Slobodana Stanića sa funkcije vršioca dužnosti direktora Instituta za zaštitu zdravlja RS i na njegovo mjesto imenovala Miodraga Marjanovića, doktora i vlasnika privatne zdravstvene ustanove "Kuća zdravlja" iz Prnjavora.
Iako je u to vrijeme bio u SNSD-u, Stanić je izgubio funkciju, jer je prema međustranačkom dogovoru to mjesto pripalo Stranci Napredna Srpska Adama Šukala.
Institut za zaštitu zdravlja RS je u to vrijeme bio jedina javna zdravstvena ustanova u RS i BiH koja posluje pozitivno i koja je godinu završila sa oko 750.000 KM plusa, bez ijedne marke obaveze prema radnicima, dobavljačima i bez kredita. U međuvremenu je Šukalova stranka napustila vladajuću koaliciju, a Miodrag Marjanović Stranku Napredne Srpske.
Odbijen je i zahtjev opozicije da se smijeni direktorka Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac, koju smatraju odgovornom za propast “Bobar banke” i Balkan Investment Banke, preko kojih su iz RS nestale stotine miliona maraka. Injac ćuti i o skoroj propasti “Banske Srpske”, čime će bankarski sistem u ovom entitetu biti dodatno devastiran. To što ćuti o svemu, pa i o umiješanosti najviših funkcionera RS u propast ovih banaka, razlog su što je vlasti štite.
Vlast je zaštitnik i Branislave Milekić, direktorke Elektroprivrede RS, koja je tu kompaniju dovela na ivicu propasti. Još gore, RS je ove godine uvozila struju, mada slovi kao najveći proizvođač i izvoznik struje u regionu. Milekićeva je zaslužni stranački vojnik, jer je pred svake izbore u EP RS primala hiljade novih radnika, koji su poslužili kao glasačka mašinerija. Istovremeno, iz te kompanije su za finansiranje kampanje vladajućeg SNSD-a izvučeni milioni maraka.
Ljubomir Mrda, direktor “Elektrodistribucije” Pale, takođe je pripadnik SNSD-a, ali je u jednom momentu postao prepreka da bude realizovan međustranački dil između njegovog partijskog šefa Milorada Dodika i lidera DNS-a Marka Pavića. Mrda je slovio kao Dodikov čovjek, ali ga je šef SNSD “pustio niz vodu“ pod pritiskom Marka Pavića, ali i Nebojše Radmanovića.
I jedan i drugi imaju velike interese. Pavić želi da na čelo “Elektrodistribucije” Pale dođe Nenad Nešić, koji je donedavno bio član Stranke Napredne Srpske Adama Šukala. Ta stranka je donedavno bila sastavni dio koalicije sa DNS-om. Šukalo je napustio vladajući blok i priklonio se opoziciji, ali je Nešić ostao kod Pavića i sad očekuje da bude zbrinut. I to isključivo kao direktor “Elektrodistribucije” Pale, mada o toj oblasti nema pojma. Što niti njemu ni Paviću niti Dodiku, a ni Vladi RS nije bitno. Pavić želi svoj dio finansijskog kolača, a slastan zalogaj leži upravo u tom preduzeću.
Nonsens je da se opet insistira na smjeni čovjeka koji je “Elektrodistribuciju” Pale postavio na noge, što je to jedina od firmi u sklopu EP RS koja posluje pozitivno, dok je naplativost struje na području koje pokriva ovo preduzeće stopostotna.
MRDANJE MRDE
S druge strane, Radmanović Mrdinom smjenom želi da nanese težak udarac partijskim kolegama iz sarajevsko-romanijske regije, prije svih Staši Košarcu, Ljubiši Ćosiću, načelniku opštine Istočno Novo Sarajevo, koji su protiv Mrdinog pomjeranja sa direktorske pozicije. Među gubitnicima je i Siniša Dodik, kojem je Milorad Dodik bio obećao Mrdino mjesto, ali ga je očito obmanuo.
Radmanović želi da marginalizuje uticaj narečenih u SNSD na području sarajevsko-romanijske regije i da kao glavne adute stranke u Istočnom Sarajevu nametne Marka Vidakovića i Miroslava Vujičića. Radmanović je nedavno Vidakovića progurao za jednog od potpredsjednika RS, dok Vujičića, svog nekadašnjeg šefa kabineta u Predsjedništvu BiH, želi smjestiti u fotelju direktora Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske.
Košarac i saradnici nisu sjedili skrštenih ruku, već su digli pobunu protiv odluke šefa stranke i Vlade RS, a u pomoć su im priskočili i SDS-ovci, stranački rivali iz Istočnog Sarajeva. Svi zajedno stali su u zaštitu Mrde.
Iako je Dodik odgovorio da njegova mora biti poslednja, Nadzorni odbor “Elektrodistribucije” Pale većinom glasova odlučio je da Mrda ostane na funkciji do isteka mandata. Od pet članova NO tri su glasala za ovakvu odluku, jedan je bio protiv i jedan uzdržan. Podršku Mrdi pružili sui radnici preduzeća, koji su se okupili u holu firmed ok je zasjedao NO.
Saga “Mrdanje Mrde” tu nije okončana. Dan nakon odluke NO, predstavnik državnog kapitala u Zavisnom preduzeću "Elektrodistribucija" AD Pale Petar Đokić (ministar industrije i energetike) poslao je zahtjev za sazivanje vanredne sjednice Skupštine akcionara ovog preduzeća sa oznakom “hitno” kako bi se razriješio aktuelni Nadzorni odbor preduzeća i imenovao novi, privremeni.
Novi Nadzorni odbor, nema sumnje, ponovo će pokrenuti proceduru smjene Ljubomira Mrde. Ovaj put teško da će biti iznenađenja i Mrda će, bez obzira na sve što je pokazao na direktorskoj funkciji, brzo i efikasno biti smijenjen. Jer je pokvario međustranačke dilove u vladajućoj koaliciji. To stranački šefovi ne praštaju.
(zurnal.info)