Kradite do mile volje, nema optužnica:Ko je jači: birokratska mafija ili država?

Istražujemo

Ko je jači: birokratska mafija ili država?

Kako je moguće da baš ni jedna od 29 krivičnih prijava koje je SIPA do sada proslijedila Tužilaštvu BiH nije rezultirala optužnicom protiv odgovornih za milionske štete u budžetu institucija Bosne i Hercegovine?

Ko je jači: birokratska mafija ili država?
Tužilaštvo BiH ne reagira na rasipanje miliona maraka iz budžeta institucija BiH; FOTO: Adi Kebo/zurnal.info

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je od 2009-te do kraja januara ove godine, samo nakon istraga sumnjivih novčanih transakcija u institucijama BiH, a nakon što su i javni revizori i parlamentarci uradili svoj dio posla, Tužilaštvu proslijedila 29 krivičnih prijava protiv 68 osoba!

- Počinjenim krivičnim djelima zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja i nesavjestan rad u službi, a koja su prijavljena u našim izvještajima u proteklih pet godina, utvrđena je šteta za Budžet BiH u višemilionskim iznosima, odgovorila je Žurnalu Željka Kujundžija, portparol SIPA-e.  

Pa ipak, iz Tužilaštva BiH još nema potvrde da su u ovim predmetima podigli ijednu optužnicu!

TUŽIOCI PREZAUZETI SEMINARIMA

Osim pitanja ima li ili nema, i zašto nema optužnica, jedno od Žurnalovih pitanja glavnom, odnosno nekom od postupajućih tužilaca, bilo je i imaju li problema u radu i da li je to eventualno razlog što se još nije uspjelo prikupiti dovoljno argumenata za optužnice.
Međutim, u pismu koje je navodno lično odobrio šef Posebnog odjela za organizirani, privredni kriminal i korupciju (POOK), pojašnjavaju nam tek procedure po kojima Tužilaštvo postupa.

- Tužilaštvo BiH, po zaprimanju, sve revizorske izvještaje prosljeđuje nadležnoj Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) na postupanje, a u cilju provođenja mjera i radnji, te radi otkrivanja da li je izvršeno neko od krivičnih djela i da li su provođenjem mjera i radnji otkriveni izvršioci nekih od krivičnih djela propisanih Krivičnim zakonom (KZ) BiH, pišu u odgovoru iz Tužilaštva BiH.

Nadalje kažu u Tužilaštvu BiH da "ukoliko SIPA, provođenjem mjera i radnji prikupi dokaze da je u okviru organa izvršeno krivično djelo, te prikupi dokaze o osobama koje su izvršile krivično djelo propisano KZ BiH, tada nastaju izvještaji po počinjenom krivičnom djelu i izvršenom u skladu sa članom 218. i 219. Zakona o krivičnom postupku BiH".

Nema, međutim, ni slova o tome šta se dalje događa sa prijavama koje sačini SIPA.

Kažu nam u Tužilaštvu i to da će ubrzo će na web stranici postaviti izvještaj o radu za prošlu godinu, pa će nam mnogo štošta biti jasnije. A vjerovatno misle na probleme koji su u izvještaju za 2011-tu navedeni kao razlozi što Tužilaštvo ne može da uradi mnogo više.
 
U izvještaju piše kako su tužioci obavezni da se stalno educiraju pa im česti međunarodni seminari oduzimaju dosta vremena. Pa između ostalog pišu i o problemu s angažmanima sudskih vještaka, jer uglavnom moraju angažirati inozemne, a oni su skupi, a Tužilaštvo nema dovoljno novca.

Ne znamo da li je i to možda razlog što optužnica za rasipanje javnog novca nema godinama, iako je već sasvim dovoljno indicija, pa i dokaza koje su prikupili inspektori SIPA-e.

Tužilaštvo BiH svojevremeno je imalo vrlo jasne dokaze za štetu u budžetu BiH, kada je Nikola Špirić, bivši predsjedavajući Vijeća ministara BiH kupio službeni Audi Q7. Automobil je krajem 2008. godine plaćen oko 220.000 KM, a dokumenti o kupovini pokazali su da je plaćen skoro 90.000 KM više nego je vrijedio. Niko zbog toga nije odgovarao.

Iako je riječ o „sitnijim“ iznosima, Žurnal je svojevremeno ilustrirao i kako se isti ministar odnosi prema javnom novcu i instituciji u kojoj radi.

Nikola Špirić je, međutim, i danas na čelu Ministarstva finansija i trezora Bosne i Hercegovine i nikad ni za šta nije kažnjen.

Mlađen Božović je i dalje na čelu Fonda za povratak BiH, i nikada još Tužilaštvo nije kazalo ima li ili nema optužnice nakon istrage o sumnjivom trošenju novca za povratničke projekte.
Za ovaj se slučaj vezuje još desetak uposlenika Fonda, odnosno načelnika općina u kojima su projekti realizirani.

Pomalo su "zaboravljene" i Boževićeve kupovine skupocjenih poklona novcem iz budžeta, parfema i svilenih marama, te 4.000 KM koje je sam sebi isplatio za finansiranje postdiplomskog studija. „Zaboravljena“ je i sporna javna nabavka za Berkoviće, na što ga je svojevremeno upozorio i tadašnji ministar za ljudska prava i izbjeglice Safet Halilović.

A i Halilović ima dovoljno "svog posla", jer su samo u 2011. godini revizori otkrili kako su u Ministarstvu, dok je Halilović bio na čelu, ugovore o djelu za povremene poslove po projektima za povratnike, potpisivali i sa  stalnim uposlenicima Ministarstva! Potrošili su tako 60.314 KM donatorskih sredstava!

GDJE SU CIKOTIĆ I ALKALAJ? 

Sven Alkalaj je trenutno izvršni sekretar Ekonomske misije UN-a za Evropu. U Ministarstvu vanjskih poslova BiH iza sebe je ostavio haos, i brojne troškove koje su revizori dokumentirali.

Pisali smo kako je Alkalaj za mandata koristio čak sedam službenih mobitela!?
Sjetimo se i golišavih ministrovih fotografija sa jedne od plaža na Jadranu, kako  pored službenog Audija MVP-a s vozačem dogovara gdje dalje poslije „osvježenja“ o državnom trošku.  
 
U pravnim bi državama u zatvoru završio i samo zbog 25.000 KM potrošenih na poklone u jednoj ovdašnjoj zlatari.

A pristižu i najsvježiji primjeri, isplate stimulacija u MVP-u, zapošljavanje, angažman spoljnih saradnika za besmislene poslove.

SIPA se i u Ministarstvu odbrane BiH bavila nabavkom deminerske opreme od sarajevske firme Army shop, inače jednog od glavnih dobavljača opreme za Oružane snage BiH, još za mandata Selme Cikotića.
A postoje već jasne naznake da je bilo nezakonitosti tokom nabavke goriva. Bilo bi posla za istražitelje i zbog enormnih iznosa novca za reprezentacije, uprkos dugogodišnjim upozorenjima javnih revizora da potrošnju treba precizirati jasnijim propisom.

Pod lupom istražitelja su, između ostalog i javne nabavke Uprave za indirektno oprezivanje (UIO) BiH, a morao je za njih znati i bivši direktor Kemal Čaušević. Međutim, po svemu sudeći, nema još ni naznaka o optužnicama za bilo koji od ovih slučajeva.

Samo je prošle godine devet državnih institucija dobilo najlošije ocjene javnih revizora. Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Ministarstvo odbrane i ljudskih prava i izbjeglica, dobili su negativne, a mišljenje s rezervom, koje nije bog zna koliko „daleko“ od negativnog, dobili su Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Generalni sekreterijat Vijeća ministara BiH, državno Predsjedništvo, Uprava za indirektno oporezivanje, te Ured za veterinarstvo BiH.

Na finansiranje samo ovih institucija u 2011-toj potrošeno je više od pola milijarde maraka, dakle više od pola ukupnog budžeta institucija Bosne i Hercegovine!   

Tužilaštvo je nakon mučne „epizode“ sa Miloradom Barašinom, napokon dobilo prvog čovjeka. Goran Salihović je 29. januara položio zakletvu i preuzeo dužnost glavnog državnog tužioca i u svom prvom javnom obraćanju kazao da će mu prioriteti u radu, između ostalog, biti i efikasnije procesuiranje kriminala i korupcije.
Kazao je Salihović da „zaštićenih neće biti“ i da će protiv svakog ko počini krivično djelo, a ako postoji osnov, biti podignuta optužnica. Pa, hajde da i to vidimo.
 
(zurnal.info)