Kriminal na Bjelašnici :Ko se plaši istrage o nezakonitoj prodaji državnog zemljišta?

Istražujemo

Kriminal na Bjelašnici : Ko se plaši istrage o nezakonitoj prodaji državnog zemljišta?

Spisak osumnjičenih mogao bi do okončanja istrage biti upotpunjen sa još nekim imenima direktora, ali i političara iz bivše i aktuelne vlasti u KS. No, to i ne čudi s obzirom na to da su i na ročištima za pritvor spominjani političari s kojima je Ibro Berilo imao sastanke i to u direkcijama pojediih političkih stranaka, ali i sa direktorima javnih preduzeća, a sve s ciljem da se obavi nezakonita eksproprijacija

Ko se plaši istrage o nezakonitoj prodaji državnog zemljišta?
bjelasnica

Istraga Tužilaštva KS o nezakonitoj prodaji državnog zemljišta na Bjelašnici navodno je uznemirila i dio onih koji su činili ili čine vlast u Kantonu Sarajevo, saznaje Žurnal iz svojih dobro obaviještenih izvora.

PREDMET O PRANJU NOVCA?

Ono što dodatno stvara paniku jeste i informacija o još jednom predmetu koji se odnosi na Bjelašnicu, a koji se vodi u Tužilaštvu BiH. Navodno se radi o pranju novca kroz investiranje u određene objekte i apartmane. Međutim, u Tužilaštvu BiH nisu mogli odgovoriti na naš upit da li imaju formiran predmet u vezi pranja novca na području Bjelašnice, iako smo dostavili i ime postupajuće tužiteljice kod koje bi mogao biti ovaj predmet.

Njihov odgovor, na koji smo čekali sedam dana zbog prakse da na novinarske upite odgovaraju samo petkom, glasi: „Na temelju dostavljenih podataka ne možemo vršiti provjeru u upisniku Tužilaštva BiH“.

Tužilaštvo BiH na novinarske upite odgovara samo petkom

Žurnal iz nekoliko izvora saznaje da se provjerava porijeklo novca uloženog u određene nekretnine na području Bjelašnice.

KO SU POLITIČARI KOJI SU POMAGALI BERILU

No, vratimo se istragi Tužilaštva KS koja bi trebala biti okončana u prvom kvartalu naredne godine. U ovom predmetu za sada su osumnjičeni načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo, njegova općinska pomoćnica Nađa Milišić, osnivač firme LOK-PIL d.o.o. Adis Mulaosmanović i njegova sestra Edina Džigal, bivši direktor Sarajevo-šuma Nermin Demirović i ministar komunalne privrede infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Vladi KS Bojan Bošnjak.

Izvori Žurnala tvrde da bi se do okončanja istrage na spisku osumnjičenih mogle pronaći još neke osobe. Tako bi se među osumnjičenima mogli naći političari, ali i bivši ili aktuelni direktori određenih institucija koje su Berilu pomagali u dugogodišnjoj otimačini državnog zemljišta na Bjelašnici.

Podsjetimo i da je postupajući tužilac Darko Soldat na prvom ročištu za pritvor kazao da su Berilo i Milišić mjesecima bili pod posebnim istražnim radnjama tokom kojih su im prisluškivani mobiteli. U presretnutim komunikacijama se čulo da su imali sastanke sa osobama iz političkog svijeta, sastajali su se u direkcijama pojedinih političkih stranaka i sa direktorima javnih preduzeća, a sve s ciljem da se obavi nezakonita eksproprijacija.

Na isti način su i Mulaosmanoviću prodali državnu parcelu, nad kojom je prethodno izvršena nezakonita eksproprijacija. On je na toj parceli izgradio objekat Aroma u sklopu kojeg se nalaze dva apartmana za koje ne postoje dozvole. U znak zahvalnosti Berilu je poklonio jedan apartman koji se nije vodio na njegovo ime.

Aroma u kojoj je pronađen skriveni apartman Ibre Berila (Adi Kebo/zurnal.info)

Kada su istražitelji otkrili skriveni apartman, Berilo je, kažu izvori Žurnala, pokušao da ga proda. Tu uslugu trebao mu je učiniti jedan od investitora sa Bjelašnice, koji bi također mogao biti jedan od osumnjičenih u ovom predmetu. 

ZABRANA OBAVLJANJA NAČELNIČKE FUNKCIJE

Podsjetimo, prvi pretresi i hapšenja počeli su početkom augusta. Berilo, Milišić i Mulaosmanović u pritvoru su proveli tri, a Demirović mjesec. Iako u pritvoru, Berilo je i na ovogodišnjim izborima osvojio još jedan načelnički mandat.

Ibro Berilo

Međutim, prije nekoliko dana Kantonalni sud u Sarajevu izrekao je mjere zabrane Berilu koje podrazumijevaju zabranu obavljanja dužnosti načelnika Općine Trnovo, a i njegovoj pomoćnici Milišić je također zabranjeno obavljanje ove dužnosti.

Bojan Bošnjak uhapšen je 15. novembra i od tada je u pritvoru. On je osumnjičen da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni uticaja na životnu sredinu sportsko rekreacionog centra Bjelašnica, čime se legalizuju nezakoniti urbanistički projekti gradnje na ovoj planini.

Bošnjak potpisao ono što njegovu prethodnici nisu htjeli

Svi njegovi prethodnici odbili su to uraditi.

Bošnjak je na mjesto ministra doveden kao kadar Naše stranke. Iz Zenice je gdje je bio ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ZDK.

Simptomatično je i saopćenje Naše stranke u vidu uputstva medijima kako treba izvještavati o slučaju hapšenja njihovog kadra. Njihovo saopštenje je stiglo u momentu dok je Bošnjak čekao odluku o produženju pritvora.

Sagovornici Žurnala, koji su zamolili da im se ne objavljuje identitet, kažu da su u Našoj stranci morali znati da će njihovo saopćenje biti protumačeno kao vrsta pritiska na medije i da će zbog toga naići na brojne osude kompletne javnosti, pa se postavlja pitanje zbog čega su se uopšte odlučili na takav korak.

TUŽILAČKA ISTRAGA POBILA TVRDNJU PREMIJERA KS

Žurnal je o nezakonitoj prodaji zemljišta i nelegalnoj gradnji na Bjelašnici objavio seriju tekstova, a početkom godine objavljen je i film „Ubijanje olimpijskih planina“. Premijer KS Nihad Uk, koji je prema pisanju medija ponovo svoj mandat stavio na raspolaganje, izjavio da se na Bjelašnici „gradi po regulacionom planu, može i starom i novom.

Novi je samo bolja verzija starog, da se stvari koje se proteklih 30 ili 40 godina vidjele u kojem pravcu se može nešto bolje uraditi, da se unaprijede“, kazao je tada Uk.

Da premijer nije upravu dokaz je i to što je dosadašnjom tužilačkom istragom potvrđeno ono na šta struka i ekološki aktivisti godinama upozoravaju – za područje Bjelašnice i dalje važi regulacioni plan iz 1982. godine, saznaje Žurnal iz izvora bliskih istrazi.

Iz Asocijacije arhitekata u BiH su na ovo upozorili Općinu Trnovo, ali i Zavod za planiranje KS još 2017. godine nakon što je predstavljen urbanistički projekat za poslovno-sportski centar Trnovo. U dopisu koji su im uputili naglasili su da regulacioni plan iz 1982. ne poznaje namjenu „poslovno rekreaciona“, niti je on podrazumijevao gradnju apartmana.

Primjedbe na nacrt urbanističkog projekta

Kako će pokazati i tužilačka istraga, sve nezakonitosti na Bjelašnici traju od 2013. godine. Gradi se bez prethodno izmijenjenog regulacionog plana, a kroz izmjene urbanističkih planova. Nezakonite su navodno i građevinske dozvole koje je godinama izdavala Općina Trnovo jer je to rađeno bez procjene uticaja na okoliš i okolinskih dozvola. 

Žurnal je upozoravao i na namjernu parcelizaciju zemljišta o kojoj je govorio Mirvad Zenuni, koji na Babinom dolu ima apartman u zgradi do objekta investitora Govza, za koji kaže da je izgrađen izvan dozvoljenih gabarita i da su po iskopu građevinske jame u njihovim stanovima nastala oštećenja. Nakon što je sa još nekoliko stanara angažovao advokaticu saznalo se da je Općina Trnovo namjenski između zgrada ostavila komad zemlje u svom vlasništvu kako bi oni bili ti koji su trebali dati saglasnost za izgradnju ovog objekta.

To je ta namjerna parcelizacija koja se radi kako bi Općina uvijek bila ta koja daje drugom investitoru dozvolu za gradnju. To je rupa u zakonu koju je u ovom slučaju iskoristila Općina, odnosno načelnik Ibro Berilo“, kazao je Zenuni ranije za Žurnal.

SJEČA ŠUME UTIČE I NA KVALITET VODE

Tužilačka odluka u pogledu podizanja optužnice u ovom predmetu trebala bi biti donesena u prva tri mjeseca naredne godine. Trenutno se rade završna vještačenja iz oblasti šumarstva, ali i geodetska, geološka, građevinska, ekonomska, ali i iz oblasti zaštite okoliša.

Podsjetimo da u ekološkoj studiji, koja je sastavni dio regulacionog plana iz 1982. godine koji je još na snazi, piše da šume četinara štite izvore pitke vode za Sarajevsko polje. Šuma četinara je posječena za potrebe poslovno-sportskog centra što je navodno jedan od uzroka zbog kojeg se i kvalitet vode počeo postepeno pogoršavati. I ovo će navodno biti predmet vještačenja.

S tim u vezi profesor Muriz Spahić ranije je za Žurnal kazao da uzurpacije raznih vrsta koje se dešavaju na Bjelašnici smanjuju prostore da se Sarajevo snadbijeva vodom.

„Iz ovog razloga - jer na primjer sječom šume se uništava i vegetacioni fond koji omogućava opstanak i tih voda koje se nalaze na kršu, a sdruge strane neodgovornim načinom uzurpacija radi urbane izgradnje ova, ja kažem, vodozaštitna zona broj 1 se smanjuje i dolazi do devastacije pitkih voda sa Bjelašnice“, kazao je ranije Spahić.

(zurnal.info)