„Srbija“ u problemima:Ljekari idu u štrajk!

Istražujemo

„Srbija“ u problemima: Ljekari idu u štrajk!

Voda je došla do grla pa su odluku danas donijeli Strukovni sindikat doktora medicine RS, Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara RS, Samostalni sindikat zdravstva i socijalne zaštitite RS i Sindikat zdravstva i socijalne zaštite republike RS.

Ljekari idu u štrajk!
Foto: Frontal.ba

Zdravstveni sistem u Republici Srpskoj proživljava svoje najteže dane. U središtu bahate devastacije, za koju je direktno odgovoran vrh vlasti u RS, našli su se medicinari. I to sada oni zaposleni u velelepnoj, taze otvorenoj i 54,5 miliona KM vrijednoj bolnici „Srbija“ u Istočnom Sarajevu. Zbog neisplaćenih plata za avgust, septembar i oktobar i grubog kršenja Zakona o radu RS 4. decembra stupiće u štrajk.

Voda je došla do grla pa su odluku danas donijeli Strukovni sindikat doktora medicine RS, Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara RS, Samostalni sindikat zdravstva i socijalne zaštitite RS i Sindikat zdravstva i socijalne zaštite republike RS.

“Poslodavac nije izvršio svoje zakonske obaveze isplate plata i naknada radnicima sa pripadajućim doprinosima i porezima za mjesece avgust, septembar i oktobar 2018. godine, iako je na to bio obavezan u skladu sa odredbama Zakona o radu, a na osnovu čega se organizovanjem zakonitog štrajka zahtijeva da poslodavac odmah i bez daljih odlaganja izvrši gore navedene zakonske obaveze. Početak štrajka se zakazuje za 4. decembar 2018. godine sa početkom u 12 časova”, stoji u odluci.

Nakon što se u predizbornoj kampanji zahvalio tada predsjedniku RS Miloradu Dodiku i premijerki Željki Cvijanović na kreditima izgrađenom objektu, za koje će rate vraćati građani Republike Srpske, direktor “Srbije” Goran Todorović, suočen sa nezadovoljstvom ljekara i medicinskog osoblja, objasnio je da se radi punom parom kako bi se našlo rješenje.

“U ovu poziciju smo došli tako što smo morali neka stara dugovanja da platimo, pa smo onda ostali bez tekućih sredstava. Od tih starih dugovanja uglavnom se radi o dugovima za lijekove, nekim preplatama iz 2009. godine i tako dalje”, objasnio je ovdašnjim medijima.

Na pitanje novinara da li je tačno da je ova bolnica u pretplati kod Fonda zdravstvenog osiguranja RS, istakao je da to jeste tako, ali da “ne znači da je bolnica dobila taj novac od Fonda na račun i potrošila, već da je Fond plaćao njihova ranija dugovanja pod pritiskom tih obaveza i da se tako došlo u tu situaciju”.

“Naslijedio sam 45 miliona KM duga, a naša tekuća sredstva iznose od osam do deset miliona KM. Iz tog iznosa se ne mogu finansirati i tekuće obaveze i taj dug, jer su i kamate na taj dug milionske”, naglasio je Todorović.

Tvrdio je i da je posljednji put plata u “Srbiji” isplaćena 5. oktobra, dva dana pred izbore, te da je za primanja radnika mjesečno potrebno oko 400.000 KM.

“Srbija” na milionski kredit od 72 rate

Istog tog dana otvorena je i nova zgrada bolnice, koja je koštala 54,5 miliona KM koja će biti vraćena u 72 rate. Vrh vlasti tada je istakao da je u pitanju moderna i funkcionalna zdravstvena ustanova u kojoj će medicinska zaštita biti dostupna za oko 120.000 građana Sarajevsko-romanijske regije.

Todorović je rekao da je povezana s prethodno izgrađenim i opremljenim ambulantnim dijelom - poliklinikom i da sada čini kompleks od oko 15.000 kvadratnih metara, sa oko 210 bolničkih kreveta.

Naziv "Srbija“ dat joj je, kako je navedeno, u znak zahvalnosti toj državi za liječenje građana ove regije u ratnom i poratnom periodu, kao i za stalnu podršku i doprinos u edukaciji zdravstvenih radnika s ciljem razvoja zdravstvenog sistema na području Istočnog Sarajeva.

(zurnal.info)