Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske je u prošloj godini potrošilo skoro 49 miliona konvertibilnih maraka više novca, od iznosa koji je bio definisan budžetom, zbog čega je Glavna služba za reviziju Republike Srpske dala negativno mišljenje o poslovanju ovog Ministarstva u 2012. godini.
PROBLEM JE DUBLJE U SISTEMU
Revizija je utvrdila da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS prekoračilo odobreni budžet za 2012. godinu i stvorilo obaveza suprotno odredbama Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske. Preciznije, došlo je do prekoračenja ukupnog iznosa stvorenih obaveza za novčane podsticaje u poljoprivredi u odnosu na stvarno raspoloživa budžetska u toj godini za gotovo 49 miliona maraka.
Međutim, kada je riječ o 49 miliona maraka iznad budžetom odobrenih sredstava, ministarstvo ne smatra da je to učinjeno bez odgovarajućih odluka, naredbi i pravilnika. Radi se o sistemskom problemu koji prevazilazi ingerencije ministarstva, odgovor je koji smo dobili iz tog resora, navedeno je u revizorskom izvještaju.
U izvještaju Glavne službe za reviziju o poslovanju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obuhvaćeni su finansijski izvještaji samog ministarstva, kao posebne potrošačke jedinice, Republičkog hidrometeorološkog zavoda, Agencije za agrarna plaćanja i Agencije za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi.
Revizijom su obuhvaćeni i finansijski izvještaji Agencije za uzgoj i selekciju u stočarstvu, Agencije za vode oblasnog riječnog sliva Save, Agencije za vode oblasnog riječnog sliva Trebišnjice, Agencije za šume, Jedinice za koordinaciju poljoprivrednih projekata i Projekat upravljanja Neretvom i Trebišnjicom i Fond „Partner“.
Najviše nepravilnosti utvrđeno je u Agenciji za agrarna plaćanja, koja je prekoračila budžet za cijelih 49 miliona maraka. Prema nalazima revizije, mešetarilo se kod obrade zahtjeva i prilikom dodjele para za podsticaje u poljoprivredi.
Novac je, kako su utvrdili revizori, dodjeljivan korisnicima koji su imali dospjele, a neizmirene obaveze prema ministarstvu, Agenciji za agrarna plaćanja i Robnim rezervama.
Pri obradi zahtjeva za podsticaje u poljoprivredi, Agenciji za agrarna plaćanja nije poštovala procedure propisane članom 20. Pravilnika o internim kontrolama i internim kontrolnim postupcima Agencije, koje su vezane za obradu i dodjelu podsticaja.
Agencija za agrarna plaćanja je sredstva za subvencije, u iznosu od najmanje 5.348.288 KM dodjeljivala suprotno članu 3. tačka a) Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela, tj. sredstva su dodjeljivana korisnicima koji su imali dospjele a neizmirene obaveze prema Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Agenciji i JP Robne rezerve Republike Srpske, naveli su revizori.
Kada se pogleda o kojim preduzećima je riječ, jasno je da se uglavnom radi o firmama koje su i ranije bile privilegovane po raznim osnovama. Među njima je i “Farmland” iz Nove Topole, na čiji račun je leglo 3.467.140 KM. “Farmland” je miljenik aktuelne vlasti u Republici Srpskoj, entitetske institucije ovu firmu nesebično pomažu, iako ona godinama posluje sa gubicima.
FARMLAND KAO DISNEYLAND
Kako je Žurnal ranije pisao, zaduženost “Farmlenda” je više od 40 miliona KM, odnosno najmanje deset puta više od vrijednosti same firme.
Preduzeće “Farmland d.o.o.” smješteno je u Novoj Topoli, mjestu između Laktaša i Gradiške i nastalo je 2005. godine, privatizacijom nekadašnje Govedarske farme u Novoj Topoli, koja se nalazila u sastavu predratnog Poljoprivredno-industrijskog kombinata “Mladen Stojanović”. Govedarsku farmu kupila je kompanija “Farmland LLC” za deset hiljada konvertibilnih maraka, fiktivna firma registrovana u advokatskoj kancelariji u Vajomingu. Većinski vlasnik ove firme je Dragan Vasiljević, koji je ujedno i predsjednik uprave farme.
Država je “Farmlandu” dala 3000 hektara obradivog zemljišta kroz koncesiju, od kojih ne koriste ni trećinu. “Farmland” duguje nekoliko miliona maraka i Poreskoj upravi, a rukovodstvo ove firme je prije par mjeseci prijetilo otkazima radnicima koji su se javno požalili na robovske uslove rada na farmi. Sve to nije pokolebalo Vladu RS da u ovu propalu firmu uloži dodatni novac.
Osim laktaškoj firmi, podsticaji su dodijeljeni “Planinskom dobru” a.d. Nevesinje (922.012 KM), PD „Semberija“ a.d. Bijeljina (853.613 KM), Agroimpeks d.o.o Banjaluka (58.484 KM) i ''Natura vita''d.o. Teslić (21.805 KM).
Pregledom dostavljenih zahtjeva za dodjelu sredstava za vanredne potrebe i pomoći, revizija je utvrdila da ne postoje jasni kriterijumi na osnovu kojih se vršila dodjela sredstava, kao ni bodovne liste na osnovu kojih su vrednovani zahtjevi za dodjelu. Revizija se nije mogla uvjeriti u tačnost utvrđenih iznosa, niti u opravdanost i objektivnost pri dodjeli podsticaja za vanredne potrebe i pomoći, naveli su revizori.
Propusta je bilo i pri zapošljavanju radnika, a revizori su upozorili i na nepoštivanje Zakona o javnim nabavkama BiH. U prošloj godini je u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS zaposlila su se nova 44 radnika, pa se broj ukupno zaposlenih povećao na 326 radnika.
Revizija je utvrdila da su Ministarstvo i Agencija za agrarna plaćanja su primali radnike na određeno vrijeme bez raspisivanja javnog konkursa i njihove ugovore produžavali nekoliko puta. Nakon isteka perioda iz ugovora raspisali bi konkurs i izvršili izbor istih radnika, što nije u skladu sa Zakonom o državnim službenicima, konstatovali su revizori.
Predsjednik odbora za reviziju u Narodnoj skupštini RS Velimir Sakan pozvao je Specijalno tužilaštvo RS da ispita poslovanje Ministarstva poljoprivrede RS u 2012. godini.
Pozivamo Vladu RS da preduzeme odgovarajuće mjere kako bi neko odgovarao za nezakonito upravljanje javnim sredstvima, kazao je Sakan.
Bivši resorni ministar Miroslav Milovanović, za čijeg mandata su počinjenje nepravilnosti, nakon promjena u Vladi RS je sa ministarske pozicije prekomandovan na mjesto savjetnika novog ministra Steve Mirjanića. Bude li ga savjetovao, kako je donosio odluke dok je bio prvi čovjek u Ministarstvu, poljoprivredi i poljoprivrednicima u RS se crno piše.
(zurnal.info