ZBOG MANJKA SREDSTAVA:Na listama čekanja uskoro će biti 2.500 pacijenata!

Aktuelno

ZBOG MANJKA SREDSTAVA: Na listama čekanja uskoro će biti 2.500 pacijenata!

Nedavno izglasavanje da se iz rekordnog budžeta Federacije za Fond solidarnosti izdvoji 70 miliona KM produžetak je agonije za pacijente. Amandman zastupnice Fatime Gavrankapetanović - Smailbegović čijim usvajanjem bi ovaj iznos bio povećan, odbijen je jer je 26 zastupnika glasalo za, 24 su bila suzdržana a 16 je bilo protiv

Na listama čekanja uskoro će biti 2.500 pacijenata!
Foto: Adi Kebo/zurnal.info

Do septembra 2024., a prema zvaničnim podacima ZZO FBiH na listama čekanja Fonda solidarnosti nalazilo se 1.299 pacijenata. Tada su iz inicijative Glasaj za život upozorili da od resorne institucije nisu dobili podatke o tome koliko je pacijenata na listi čekanja za medicinske procedure koje se u našoj zemlji ne mogu obavljati:

- Ove brojke najčešće su približne brojkama pacijenata koji čekaju na lijekove, što nam govori da bi na listama čekanja moglo biti i više od 2.500 pacijenata – saopštili su. 

Nedavno izglasavanje da se iz rekordnog budžeta Federacije za Fond solidarnosti izdvoji 70 miliona KM produžetak je agonije za pacijente.

Amandman zastupnice Fatime Gavrankapetanović - Smailbegović čijim usvajanjem bi ovaj iznos bio povećan, odbijen je jer je 26 zastupnika glasalo za, 24 su bila suzdržana a 16 je bilo protiv. 

Inicijativa Glasaj za život oglasila se saopštenjem u kojem su naveli da je Parlament na ovaj način “izglasao nastavak agonije pacijenata na ‘listama smrti’”, te da će usvajanje direktno doprinijeti tome da teško oboljeli pacijenti i dalje čekaju terapije. 

Državnim službenicima veće plate, pacijentima nastavak agonijeŠTA DONOSI REKORDNI BUDŽET FEDERACIJE BIH Državnim službenicima veće plate, pacijentima nastavak agonije

I sama pacijentica, predsjednica Udruženja Snaga BiH, i članica UO inicijative Glasaj za život Alma Serdarević-Stefanišin za Žurnal kaže kako je na ovaj način „izglasana smrt u ovoj zemlji“. Upozorava kako je zakonskim rješenjima finansiranje zdravstva pod stavkom „ostalo“:

- Neshvatljivo da je zdravstvo pod tom stavkom, da ne spada u prioritet te države jer ogledalo svake države jeste kakav je zdravstveni sistem i prosvjeta. Nažalost, mi se nalazimo pod tim „ostalim“. Naš cilj jeste da zdravstvo izvučemo u prioritetnih tri do četiri mjesta, jer budemo li bili pod „ostalo“ postajemo sve bolesnija nacija i još malo. I taj historijski budžet kojim su se pohvalili, bolje da nisu jer su dali samo 70 miliona za teško oboljele. Da nije bilo KS koji je preuzeo obavezu prošle godine sa pet miliona i ove godine sa 25 miliona za onkološke pacijente bila bi još gora i haotičnija situaciju u Fondu solidarnosti. 

Osim toga, smatra Stefanišin, odavno je vrijeme i da se revidiraju liste lijekova Fonda solidarnosti. U okruženju se, kaže, liste revidiraju dva puta godišnje:

- Šest godina nismo revidirali liste. Pacijenti u FBiH se liječe starinskom terapijom koja je stara 10 ili 15 godina a ne inovativnim lijekovima. Svaki inovativni lijek je ciljana terapija kojom možemo izbjeći da oboljeli ide na hemoterapiju. Povećavanjem sredstava Fond solidarnosti bi mogao da uvrsti inovativne lijekove, veliku paletu tih lijekova. U svijetu postoji više od 160 takvih lijekova a mi u BiH ih imamo 12 do 14. 

Decenijama se za liječenje teško oboljelih izdvaja samo petina zakonom predviđene sumeKAKO FEDERACIJA UBIJA SVOJE GRAĐANEDecenijama se za liječenje teško oboljelih izdvaja samo petina zakonom predviđene sume

Liječenje inovativnim lijekovima većina pacijenata sebi ne može priuštiti, iako su dostupni na tržištu BiH jer godišnja terapija košta i više od 100 hiljada KM. Osim toga, kaže Serdarević -Stefanišin, problem je i proširivanje indikacije tih lijekova. 
Da je ispoštovana zakonska obaveza koja nalaže da se za Fond solidarnosti izdvajaju sredstva u visini doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje – a ove godine je to 250 miliona KM – novca bi bilo sasvim dovoljno. Ali Vlada FBiH ponovo nije ispunila svoju zakonsku obavezu.

- Da jeste, Fond solidarnosti bi mogao profunkcionisati, pacijenti bi nam se helikopterima prevozili – tvrdi Serdarević - Stefanišin. 

Ranije smo pisali da je u revizorskim izvještajima problematizovan način na koji se satavljaju liste čekanja. Revizori su utvrdili i kako nadležne komisije ZZOR-a nisu uspostavljale liste čekanja onako kako to nalaže uputstvo, zbog čega se uopće nije moglo utvrditi na koji način su sastavljene!

- Prezentovane su liste čekanja, uvidom u koje smo konstatovali da komisije za izdavanje saglasnosti za liječenje osiguranih osoba na teret Fonda solidarnosti FBiH u radu nisu koristile propisani obrazac LP-1, već su vodile liste čekanja u formi koja ne sadrži sve podatke koji su navedeni u obrascu LP-1. Imajući u vidu da ove liste ne sadrže broj bodova, nije moguće utvrditi način na koji su sastavljene, odnosno da su sastavljene u skladu sa kriterijima propisanim u Uputstvu o uspostavi liste čekanja za lijekove sa Liste lijekova Fonda solidarnosti FBiH - upozorili su revizori.

(zurnal.info)