KAKO SU GLASALI DELEGATI FEDERALNOG PARLAMENTA:Nastavak agonije pacijenata na listama smrti

Istražujemo

KAKO SU GLASALI DELEGATI FEDERALNOG PARLAMENTA: Nastavak agonije pacijenata na listama smrti

Zastupnica Fatima Gavrankapetanović - Smailbegović (Stranka za BiH) predložila je amandman čijim usvajanjem bi iznos od 70 miliona KM bio povećan, ali je amandman odbijen. Kako je izgledalo glasanje u Parlamentu?

Nastavak agonije pacijenata na listama smrti
Dom naroda FBiH

Do kraja septembra 2024. godine na listama čekanja Fonda solidarnosti nalazilo se skoro 1.300 pacijenata. Kada se tome doda broj onih koji čekaju lijekove može se govoriti o čak 2.500 osoba koji trebaju uslugu ili lijek. 

Kao što je poznato, Vlada Federacije BiH već godinama ne poštuje zakonske odredbe o iznosu sredstava koja treba izdvojiti u Fond solidarnosti – u visini doprinosa za zdravstveno osiguranje. Osim toga, problem su i nerevidirane liste lijekova i zastarjele terapije, o čemu smo pisali u prethodnim tekstovima. 

- Liječenje inovativnim lijekovima većina pacijenata sebi ne može priuštiti, iako su dostupni na tržištu BiH jer godišnja terapija košta i više od 100 hiljada KM – rekla je za Žurnal predsjednica Udruženja Snaga BiH, i članica UO inicijative Glasaj za život Alma Serdarević-Stefanišin.

Na listama čekanja uskoro će biti 2.500 pacijenata!ZBOG MANJKA SREDSTAVANa listama čekanja uskoro će biti 2.500 pacijenata!

Iz budžeta koji je nedavno usvojen u Parlamentu Federacije BiH, za Fond solidarnosti izdvojeno je 70 miliona KM, iako je procjena da bi za liječenje pacijenata na listama taj iznos trebao biti 200 miliona KM. 

Zastupnica Fatima Gavrankapetanović - Smailbegović (Stranka za BiH) predložila je amandman čijim usvajanjem bi iznos od 70 miliona KM bio povećan, ali je amandman odbijen. Kako je izgledalo glasanje u Parlamentu?

Protiv usvajanja glasalo je 13 delegata. To su kadrovi Socijaldemokratske partije i Hrvatske demokratske zajednice. Iz HDZ-a su protiv usvajanja glasali: Ivan Odak, Oliver Soldo, Ivana Šaravanja-Zrimšek, Milan Ševo, Miroslav Mitrović i Ivo Šimunović

Ispred SDP-a su protiv glasali: Marina Mujkanović, Ljubinka Atanasijević, Slađan Ilić, Mladen Lonić, Kristina Petrović, Mladen Simić i Halil Selimbašić

Suzdržan je bio 31 delegat. Od toga iz HDZ-a suzdržani su bili: Ivana Buntić-Jovanović, Damir Džeba, Ilija Ilić, Ivan Ivić, Dragan Konta, Tomislav Mandić, Tomislav Martinović, Boris Mrnjavac, Ilija Nakić, Ivica Pavković, Ivo Tadić i Svetlana Kamenjaš

Osim kadrova HDZ-a i: Amra Babić (NiP), Nezim Alagić (NPI), Azhar Sejarić (NiP), Silva Banović (NiP) i Anto Bilić (HDZ 1990), Goran Broćeta (SNSD), Goran Bulajić (DF), Branka Cvijetić (Novi početak), Dragana Damjanović (SNP FBiH).

Iz Naše stranke suzdržani su bili: Miomirka Melank, Vibor Handžić, Vildana Bešlija i Sanela Klarić.

Iz SDP-a: Dževad Hadžić, Jelena Pekić, Vesna Saradžić, Almir Babajić, Belma Kapo i Arman Zalihić.

Za je glasalo 25 delegata.



Magazin Žurnal poslao je svim delegatima koji su prisustvovali sjednici a bili su protiv ili sudržani pitanje zbog čega su glasali tako kako jesu. 
Od nekoliko desetina delegata na naše pitanje odgovorilo je samo njih četvero. Od toga, delegat DF-a Goran Bulajić tvrdi da je podržao amandman, iako je na listi u posjedu Žurnala a koja je nastala u samom Parlamentu navedeno da je bio suzdržan. 

- Nije tačno da sam bio suzdržan. Sve amandmane o kojima se glasalo direktno na sjednici sam podržao – tvrdi za Žurnal. 

Da je bio suzdržan prilikom glasanja za Žurnal potvrđuje Vibor Handžić iz Naše stranke. Razloga za to je, kaže, nekoliko. Ovim amandmanom tražilo se da se sredstva namijenjena kantonima prebace u Fond solidarnosti:

- To je pogrešno, jer bi se tom preraspodjelom sredstava oštetio Kanton Sarajevo, koji jedini već izdvaja sredstva kojima je skinuo pacijente iz svoga Kantona s liste čekanja Fonda solidarnosti. Dakle, za Kanton Sarajevo bilo bi to uzimanje sredstava za nešto što je već svojim novcem uradio. Pritom, ovdje želim naglasiti da su lijekovi koje dobijaju pacijenti s liste čekanja zastarjeli jer lista lijekova nije mijenjana pet godina, te da se Kanton Sarajevo potrudio da pacijentima koji žive na njegovoj teritoriji omogući daleko učinkovitije lijekove nove generacije. 

Handžić kaže kako je u septembru 2024, zajedno sa Belmom Kapo i Aljošom Čamparom, u parlamentarnu proceduru uputio Prijedlog izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju na federalnom nivou. Tim zakonom se predviđa da kantonalni zdravstveni zavodi višak sredstava mogu svojim odlukama preusmjeriti na liječenje pacijenata s liste čekanja:

- Na ovaj prijedlog jedini su pozitivno mišljenje dali Sarajevski i Posavski kanton, iako su, po našim informacijama, svi kantonalni zavodi u prethodnom periodu budžetske godine završavali sa viškom finansijskih sredstava. 

Suzdržana je bila i Miomirka Melank, također iz Naše stranke. 

Ona podsjeća da se u Zakonu o zdravstvenom osiguranju ZZO FBiH navodi da Vlada Federacije posebnom odlukom utvrđuje procenat izdvajanja sredstava od ukupnih prihoda ostvarenih po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, u Federalni fond solidarnosti, o čemu je dužna izvijestiti Parlament Federacije u roku od 15 dana od dana donošenja odluke. Isti iznos sredstava obezbijedit će se iz Budžeta Federacije. 

Sredstva Federalnog fonda solidarnosti se koriste namjenski za osiguranje jednakih uslova za provođenje obaveznog zdravstvenog osiguranja u svim kantonima, za prioritetne federalne programe zdravstvene zaštite i prioritetne najsloženije oblike zdravstvene zaštite iz određenih specijalističkih djelatnosti koji će se pružati osiguranim licima na teritoriji Federacije i ne mogu se koristiti za druge namjene. Ukoliko se sredstva Federalnog fonda solidarnosti u cijelosti ne iskoriste do kraja tekuće poslovne godine, neutrošeni iznos sredstava vraća se kantonalnim zavodima zdravstvenog osiguranja srazmjerno njihovom učešću u formiranju tih sredstava. 

Kriteriji i način korištenja sredstava federalne solidarnosti, utvrđuju se posebnom odlukom Vlade Federacije, pojašnjava:

- Dakle, jasno je bilo od početka 2022. godine, kada je donesen, da je navedenu stavku iz ZZO FBiH od 100% nemoguće izdvojiti iz budžeta zbog nedostatka novaca. Svake godine bi usvojen uz budžet bio usvojen i Lex Specijalis kojim se derogira član 82. ZZO FBiH.

Izmjena zakona kojom se iz kantonalnih u Federalni fond zdravstvenog osiguranja za liječenje teških bolesti izdvaja višak sredstava je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju koji su predložili zastupnici i delegati iz Naše stranke, SDP i NiP:

- Osim Kantona Sarajevo, koji je dao pozitivno mišljenje na ovaj zakon, svi ostali kantoni su dali negativno mišljenje. Dakle, protiv toga su da se dio viška sredstava iz kantonalnih zavoda prebaci u Federalni zavod, to jest u Fond solidarnosti. U tom smislu smo razmišljali i o promjeni stope izdvajanja za zdravstvo u kantonalne i federalni budžet i ustanovili da za takvu izmjenu u ovom trenutku nije moguće dobiti saglasnosti većine kantona, iako skoro svi imaju višak - barem je takav višak ustanovljen na kraju 2023, a izvjesno je da će isto biti i 2024. 

Melank smatra da se način utroška sredstava iz Fonda solidarnosti mora intenzivnije kontrolisati jer se, tvrdi, prema procjenama nekih stručnjaka iz te oblasti, do 30% sredstava utroši više zbog loše organizacije i načina na koji fond funkcioniše.

- I da su iz Naše stranke podržali amandman delegatkinje Fatime Gavrankapetanović - Smailbegović, takav manevar bi u ovom trenutku bio neprovodiv, tvrdi Melank.  



Belma Kapo (SDP; suzdržana) za Žurnal pojašnjava da je tim amandmanom bilo predviđeno da se Kanton Sarajevo “uskrati za najmanje 20 miliona KM”.

- Kanton Sarajevo je u 2024. napravio jedini u BiH Prioritetnu listu lijekova za onkološke pacijente. U ovoj godini je planirano za tu svrhu oko 25 miliona KM iz sredstava ZZO KS. Na osnovu navedenog programa ukinute su liste čekanja osiguranika ZZO KS na lijek. Smatrala sam da nije korektno da se sada opet od Kantona Sarajevo dodatno "oduzmu" sredstva u tu svrhu.

Kapo smatra da je potrebna hitna reorganizacija rada Fonda solidarnosti na način da postoje javno dostupni podaci o listama čekanja, što ne bi podrazumijevalo objavu imena pacijenata već podatke sa kodovima pacijenata

Rad Fonda treba unaprijediti u pogledu veće transparentnosti čime bi se tačno znalo koliko pacijenata čeka i koji lijek, te kada pacijent može očekivati lijek jer sva ulaganja na principu da se od kantona uzmu sredstva a da nije posložen sistem transparentnijeg rada neće dovesti do unapređenja položaja pacijenata, smatra ona: 

- Da se uloži i duplo sredstava u ZZOIR FBiH uz ovakvu organizaciju rada koji je trenutno tu i uz listu lijekova Fonda solidarnosti čak iz 2019. pacijenti neće dobiti priliku da im bude bolje. Desetine puta sam tražila reviziju liste. Znanje u onkologiji po pitanju lijekova se zanovi najmanje tri puta godišnje a naša lista je stara pet godina. Na samoj sjednici Doma naroda ministar finansija Toni Kraljević nam je rekao da od 200 miliona KM kantoni trebaju najmanje dva miliona uložiti u zdravstveni sistem. To praktično znači da mogu svi napraviti prioritetnu listu lijekova po uzoru na Kanton Sarajevo i potpuno ukinuti listu čekanja na lijek. 

Nakon izglasavanja rekordnog budžeta u kojem je za Fond solidarnosti izdvojeno samo 70 miliona KM, Inicijativa Glasaj za život oglasila se saopštenjem u kojem su naveli da je Parlament na ovaj način “izglasao nastavak agonije pacijenata na ‘listama smrti’”, te da će usvajanje direktno doprinijeti tome da teško oboljeli pacijenti i dalje čekaju terapije.

Činjenica je da ogromna većina delegata nije odgovorila na postavljeno pitanje i osjetila potrebu da svoje glasanje o ovako važnoj temi obrazloži javnosti.

(zurnal.info)